Започват консултациите за новите ПУРБ и ПУРН за периода 2022 – 2027 г.

21 декември 2018 | 18:12

Започна подготовката на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ)  и Плановете за управление на риска от наводнения (ПУРН) за периода 2022 – 2027 г. Ако имате интерес към водите и тяхното устойчиво използване и опазване за бъдещите поколения и намаляване на риска от наводнения може да дадете Вашите съвети и препоръки в разработването им.

Консултациите ще се проведат на три етапа за всеки от плановете в процеса на разработването им:

График и работна програма за актуализацията на ПУРБ и ПУРН , които започват от 22.12.2018 г.  са публикувани на интернет страницата на МОСВ:

За ПУРБ:

https://www.moew.government.bg/static/media/ups/tiny/filebase/Water/PURB/%D0%9F%D0%A3%D0%A0%D0%91%202022%20-%202027/Work%20Program%20RBMP_1.xlsx

За ПУРН:

https://www.moew.government.bg/static/media/ups/tiny/filebase/Water/PURN/PURN%202022-2027/4-final_Work%20Program%20FRMPs%20for%20RBDs%20(BG)-1.docx

Чрез тази консултациите се представя проект на график и работна програма за изготвянето на плановете и се очакват становища за подобряване на процеса на разработване, консултиране и изпълнение на плановете.

  • Предварителна оценка на риска от наводнения (ПОРН) с определени райони със значителен потенциален риск от наводнения (РЗПРН), ще се проведат обществени консултации от м.юли 2019 г. до м.август 2019 г., по време на които ще бъдат обсъдени идентифицираните значими минали и потенциални бъдещи наводнения, въз основа на които са определени РЗПРН.  Възможно е в хода на консултациите да бъдат мотивирани нови РЗПРН или да отпаднат вече определени .
  • Значими проблеми при разработването на плановете, свързани с  управление на водите (консултации от м. януари 2021 до м. юни 2021 г.) и проекти на карти на заплахата и риска от наводнения (консултации от м. юни 2020 г. до м. февруари 2021 г.)    

На този етап ще бъдат представени:

за ПУРБ: междинен преглед на значимите проблеми, свързани с управлението на водите в Дунавския, Черноморския, Източнобеломорския и Западнобеломорския райони за басейново управление на водите. Очакват се становища и предложения за най-важните според Вас въпроси, които трябва да бъдат разгледани в Плановете за управление на речните басейни;

за ПУРН:  проекти на карти на заплахата и риска от наводнения, на които е представена детайлна информация за районите, които могат да бъдат засегнати в случаи на наводнения, в т.ч ще бъдат посочени разпространение на потенциални наводнения при три сценария, като за всеки сценарии ще се определи приблизителен брой засегнати жители, вид стопанска дейност, зони за защита на водите и др.

Карти на районите под заплаха и карти на районите в риск от наводнения се съставят за утвърдените РЗПРН.

Картите на районите под заплаха от наводнения подпомагат ефективното предотвратяване и ограничаване на последиците от наводненията. Тези карти са подходящи за създаване и подобряване на предупредителни системи при наводнения, планиране на земеползване, планиране и изграждане на хидротехнически съоръжения.

Картите на риска представляват тематични или специални карти, чието съдържание представя риска от наводнения за конкретна територия. Основното им предназначение е да обезпечат ползвателите със систематизирана информация за потенциално засегнатите елементи на риск при наводнения с определена обезпеченост и да подпомогнат заинтересовани лица при взимане на решения.

Картите на районите под заплаха от наводнения и картите на районите с риск от наводнения имат ключово значение за формулирането на целите и приоритетите на ПУРН, и в последствие на изготвянето на програмата от мерки (ПоМ).

Очаква се обществеността и заинтересованите страни да представят становища и коментари по представената информация.

  • Проекти на ПУРБ 2022-2027 и проекти на ПУРН 2022-2027 (консултации от м. януари 2022 до м. юни 2022 г.)

Проектите на ПУРБ, определят характеристиките, натискът и въздействието от човешката дейност върху водите и водните обекти, състоянието на водите;  предлага цели за запазване и подобряване на състоянието и мерки за постигане на тези цели до 2027 г. съответно в Дунавския, Черноморския, Източнобеломорския и Западнобеломорския район за басейново управление на водите.  При тези консултации се очакват становища и предложения, включително за мерките, които следва да се изпълнят, за да се постигне добро състояние на водите в страната.

Проектите на ПУРН се разработват на ниво район за басейново управление и определят приоритети и цели за предотвратяване и/ или намаляване на неблагоприятните последици от наводнения и мерки, които следва да бъдат изпълнявани за постигането им, като основно са насочени към утвърдените райони със значителен потенциален риск от наводнения.

При тези консултации се очакват становища по определените цели и предвидените за изпълнение мерки и предложения за нови, така че да се постигнат целите на двата плана.

След консултациите по проектите на планове, окончателните ПУРБ и ПУРН ще бъдат предложени за приемане от Министерския съвет на Р. България.

 Бихме искали да насърчим активното участие на всички заинтересовани страни и широката общественост при разработването на плановете и тяхното прилагане. Очакваме, с пълноценно и активно участие на обществеността и с Вашите становища и предложения да предложим оптимални мерки за решаването на установените проблеми и да повишим ефективността и ползите от изпълнението им, които ще бъдат планирани за изпълнение в периода от 2022 г до 2027 г.

Започналите  консултации са възможност да се коментира предложената работна програма и график за разработването на ПУРБ и ПУРН за периода 2022 -2027 г. Приветстваме всички становища, предложения и възгледи, които  ще представите, на посочените по-долу адреси, но ако желаете може да отговорите и на следните въпроси:

-       Какви данни или информация биха били най-полезни за Вас, за да бъде улеснено участието Ви по време на разработването на плановете?

-       Как можем да подобрим представянето на тази информация, за да помогнем на Вашето разбиране и участие в разработването на плановете?

-       Съществуват ли въпроси или конкретни водосборни области, в които трябва да обърнем по-специално внимание при  подготовката на плановете и защо?

-       Имате ли предложения за начина, по който плановете да бъдат  интегрирани/координирани/съгласувани с други планове и програми?

-       Имате ли идеи за това как най-добре да бъде  мобилизирано общественото участие при разработването на плановете?

Вашите становища и предложения ще бъдат включени в  публични регистри и в окончателните ПУРБ и ПУРН.

Можете да отговорите, като: изпратите Вашите отговори, становища и предложения на следните електронни адреси:

За Дунавски район – dunavbd@bddr.org

За Черноморски район – bdvarna@bsbd.org

За Източнобеломорски район – bd_plovdiv@abv.bg

За Западнобеломорски район – bdblg@wabd.bg

или да изпратите писмо на следните адреси:

За Дунавски район – ул. "Чаталджа" № 60, гр.Плевен

За Черноморски район – ул. „Ал. Дякович“ № 33, гр.Варна

За Източнобеломорски район – ул."Янко Сакъзов" 35, пк.307, гр.Пловдив 4000

За Западнобеломорски район – - бул. "Св. Димитър Солунски" № 66, гр.Благоевград