Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. ноември 2024 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ

през месец ноември 2024 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец ноември 2024 г. и резултати от извършената контролна дейност

През месец ноември 2024 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 562 проверки на 1 297 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 480 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 76 акта (АУАН), от които 17 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 45 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 242 410,00 лв.

Наложени са 11 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 3 498,18 лв.

На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 25 споразумения на обща стойност 42 665,00 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби, имуществени санкции и санкции по чл. 69 от ЗООС, включително по сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя, са в размер на 127 129,40 лв.

За периода няма наложени  принудителни административни мерки.

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Засилен контрол с цел опазване на атмосферния въздух от замърсяване;
  • Контрол на обектите, заустващи отпадъчни води в повърхностен воден обект.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

            През месец ноември е осъществен засилен контрол с цел опазване на атмосферния въздух от замърсяване.

За превишаване на нормите за допустими емисии са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ-Пловдив на „ББП“ ООД (41,76 лв.) и от РИОСВ-Шумен – на „Роса“ АД (2 186 лв.).

За неорганизирано изпускане на емисии в атмосферния въздух от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на „ТЕМЕЛКОВ КЪМПАНИ“ ООД, а от РИОСВ-Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 2 500 лв., на „Елит-2095“ ЕООД.

От РИОСВ-Варна са оценени 14 доклада за резултати от извършени собствени непрекъснати измервания на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, и 26 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ)  на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух.

За непроведени СПИ на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 200 лв., на „Окай 2005“ ЕООД, от РИОСВ-Русе е съставен АУАН на „Карисмо“ ЕООД, а от РИОСВ-Шумен е санкционирано с 1 400 лв. „Мебел Стил“ ООД.

За неподдържане на досие на хладилното и климатично оборудване, заредено с флуорсъдържащи парникови газове, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на „Голдфингърс“ ООД, а от РИОСВ-Шумен е наложена имуществена санкция, в размер на 1 000 лв., на „Максима България“ ЕООД.

За непредставяне на План за управление на разтворителите от РИОСВ-Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 15 000 лв., на „Бул фито ойлс“ АД.

            През месеца засилен контрол е осъществен и на обектите, заустващи отпадъчни води в повърхностен воден обект.

За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително по реда на Закона за водите от РИОСВ-Благоевград са съставени АУАН  на общините Симитли и Гърмен (3 бр.) и е санкционирано с 1 400 лв. „ИВОН 2000“ ООД, а от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на „ВиК“ ЕАД и „Никола Ж. Жеков“ ЕООД е санкционирано с 1 400 лв.

За неизпълнение на условие от разрешителното за заустване на отпадъчните води от РИОСВ-Бургас е наложена имуществена санкция, в размер на 4 000 лв., на „ВиК“ ЕАД, а от РИОСВ-Стара Загора е съставен АУАН на „Алианс Агрикол Алаг“ ЕООД и са наложени имуществени санкции, всяко в размер на 2 000 лв., на „Арсенал“ АД и община Тунджа.

За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект с концентрации на вредни вещества, превишаващи регламентираните норми, са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ-Бургас на „Водоснабдяване и Канализация" ЕАД (735 лв.), от РИОСВ- Монтана  - на „Чарива фуудс“ ЕООД (97,64 лв.), а от РИОСВ-Шумен – на „Хан Омуртаг“ АД (37,18 лв.) и „Уайър Продакшън“ ЕООД (51,07 лв.). За същото нарушение от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на „Дамяница“ АД и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „АГРОМАХ ПРОДАКШЪН“ ЕООД, от РИОСВ-Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 1 500 лв., на „Новомес Комерс 1“ ЕООД, от РИОСВ-София е санкционирано с 1000 лв. ,,Екоинженеринг-РМ“ ЕООД, от РИОСВ-Стара Загора е съставен АУАН на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр. Ямбол и е наложна имуществена санкция, в размер на 2 500 лв., на „Палфингер Продукционстехник България“ ЕООД, от РИОСВ-Хасково са съставени АУАН на „Катаржина естейт“ ЕООД и „Полмос“ ЕООД и с 1 000 лв. е санкционирано „Еко Антрацит“ ЕАД, а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на ,,Уайър продакшън“ ЕООД.

За неподдържане в техническа и експлоатационна изправност на пречиствателно съоръжение за отпадъчни води от РИОСВ-Монтана е съставен АУАН на „Микс2000В“ ЕООД, а от РИОСВ-Хасково е санкционирана с 500 лв. община Харманли.

            Контрол е извършен за спазване на законодателството в областта на управление на отпадъците.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците (ЗУО) от РИОСВ-Велико Търново и РИОСВ-Плевен са съставени АУАН на 2 физически лица, а от РИОСВ-Шумен – на „Малпен-С-Събков и Сие“ СД.

За нарушения на изискванията на ЗУО от РИОСВ-Пловдив са наложени 2 имуществени санкции, в общ размер на 17 000 лв., на „БиЕй Глас България“ ЕАД.

            За неводене на отчетност на отпадъците в НИСО от РИОСВ-Благоевград и РИОСВ-Пловдив са санкционирани с по 2 000 лв. „БОР-ДИМИТРОВ-06“ ЕООД и „Н и Н Транспорт Логистика“ АД“, а от РИОСВ-София – с 3 000 лв. ,,Динатрейд България“ ЕООД, а за водене на невярна отчетност на отпадъците от РИОСВ-Стара Загора е съставен АУАН на „Медина Мед“ ООД.

От РИОСВ-Русе са утвърдени 53 работни листа за класификация на отпадъците.

За непредприемане на мерки с цел недопускане на изхвърляне на отпадъците на неразрешени места от РИОСВ-Стара Загора с по 3 000 лв. са глобени кметовете на общините Котел, Гълъбово и Стара Загора.

            Извършен е планирания контрол на операторите с издадени комплексни разрешителни.

За нарушение на условие от комплексното разрешително от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на община Гоце Делчев, от РИОСВ-Русе – на „Оргахим Резинс” АД (2 бр.) и община Разград, от РИОСВ-София са наложени имуществени санкции на ,,Топлофикация Перник“ АД (10 000 лв.) и ,,ТЕЦ Бобов дол“ АД (100 000 лв.), от РИОСВ- Стара Загора са съставени 3 АУАН и са наложени 2 имуществени санкции, всяка в размер на 10 000 лв., на „Брикел“ ЕАД, от РИОСВ-Хасково е съставен АУАН на ТЕЦ „Марица 3“ АД, от РИОСВ-Шумен са санкционирани „Родна индустрия-91“ ЕООД (10 000 лв.) и община Омуртаг (7 000 лв.), от РИОСВ-Велико Търново е наложена текуща месечна санкция, в размер на 30,53 лв., на община Велико Търново, а от РИОСВ-Стара Загора е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Арсенал“ АД.

За неизпълнение на условие от издаден краен административен акт по реда на Глава шеста от ЗООС от РИОСВ-Монтана е съставен АУАН и е санкционирано с 1 400 лв. „Сънсийдс“ ООД, а от РИОСВ-Шумен с 1 400 лв. е санкционирано „ТИАРА И КО“ ЕООД, а за реализация на инвестиционно предложение без издаден краен административен акт по реда на Глава шеста от ЗООС от РИОСВ-Русе е съставен АУАН на „Калърбет“ ЕООД.

            Извършен е контрол за спазване на изискванията на законодателството в областта на биологичното разнообразие.

Взето е участие в мониторинг на дивата коза.

От РИОСВ-Смолян са извършени 11 проверки за установяване на щети върху селскостопанско имущество и домашни животни, нанесени от кафява мечка. При 2 от проверките е установено, че щетите не са нанесени от кафява мечка.

От РИОСВ- Плевен са извършени 7 проверки на защитени вековни дървета от вида „Летен дъб“.

            От РИОСВ-Благоевград, РИОСВ-Варна и РИОСВ-Русе са извършени 122 проверки за спазване на определените режими в защитените територии и зони. За констатирани при тях нарушения са съставени АУАН на 2 физически лица.

            За нарушения на определените режими в защитените територии и зони от РИОСВ-Бургас със 100 лв. е глобено физическо лице, от РИОСВ-Варна са съставени АУАН на 10 физически лица и 4 физически лица са глобени в общ размер на 260 лв., от РИОСВ-Велико. Търново с 800 лв. е глобен земеделски производител, от РИОСВ-Плевен е съставен АУАН на длъжностно лица в община Ловеч, а от РИОСВ-Пловдив – на физическо лице.

През месеца е осъществен засилен последващ контрол за изпълнение на дадени предписания.

            За неизпълнение на дадени предписания от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на кмета на община Сандански, от РИОСВ-Бургас са съставени АУАН на „Сенди Бей Резорт“ АД и      „Вромос Ком“ ЕООД, от РИОСВ-Варна са съставени 2 АУАН на кмета на община Провадия и са санкционирани „Атанасов груп“ ЕООД (1 400 лв.) и „Слънчо 890“ ЕООД (2 000 лв.), от РИОСВ-Враца са съставени АУАН на кметовете на община Козлодуй и с. Ракево, от РИОСВ-Пловдив - на „Милкком България“ ООД, от РИОСВ-Русе – на „И-Уейст Силистра“ АД, от РИОСВ-София е санкционирано с 1 400 лв. ,,Оберон-Х“ ООД, от РИОСВ-Стара Загора са санкционирани физическо лице (2 500 лв.) и „Шууз Груп“ ООД (5 000 лв.), от РИОСВ-Хасково са съставени АУАН на ТЕЦ „Марица 3” АД, „Стил плюс“ ЕООД и община Черноочене и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Грейп Агро 2015“ ЕООД, а от РИОСВ-Шумен са съставени АУАН  на „Генезис Юръп“ ЕООД и „Уайър Продакшън“ ЕООД.

 

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Концентрациите на вредни вещества в емисиите, изпускани в атмосферния въздух, от асфалтова база в гр. Видин, стопанисвана от „БКС Бъдинстрой“ АД, са приведени в съответствие с изискванията.

Качеството на заустваните в повърхностен воден обект отпадъчни води, формиращи се от дейността на „Винарска изба Вила Мелник“ ООД; „Хелт енд спа холидейс“ ЕООД; „Биовет“ АД, гр. Пещера, клон Разград и Предприятие за производство на месни и меснорастителни консерви в с. Комарево, е приведено в съответствие с изискванията.

Почистени са замърсени с отпадъци терени в землищата на селата Царева ливада, Пушево, Мирянци, Момчиловци, Хвойна, Борино, Звездел, Нановица, Славяново, Остър камък, Бисер, Иваново, Крум, Горски извор, Ябълково, Динево, Узунджово, Въгларово, Гарваново, Сипей, Панчево, Македонци, Опълченско, Пепелище, Дъждино, Вишеград, Стремци, Широко поле, Караманци, Сусам, Сираково и Брястово и на градовете Момчилград, Харманли, Хасково и Кърджали.

Екземпляри от защитените животински видове „Видра“, „Прилеп“, „Мишелов“,  „Малък ястреб“, „Костенурка“, „Малък орел“ са настанени в спасителни центрове за диви животни.

Отбелязани са Европейската седмица за намаляване на отпадъците и Международния ден на биосферните паркове.

От РИОСВ-Пловдив е взето участие в инициатива за залесяване с дръвчета в с. Белозем. Инициативата има за цел да се създадат предпоставки за възстановяване на равнинни гори, които са едни от най-застрашените местообитания в България.