Информация и събития
Обявено е класирането по покана BG03.02 на програма BG03 "Биологично разнообразие и екосистеми"
Подробности на адрес: http://bg03.moew.government.bg/bg/node/109
Дата на публикуване на класирането: 11.06.2015 г.
УКАЗАНИЯ КЪМ БЕНЕФИЦИЕНТИТЕ И ТЕХНИТЕ ПАРТНЬОРИ ОТНОСНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИ СЪС СОБСТВЕН ПЕРСОНАЛ ПО ПРОЕКТИ, ФИНАНСИРАНИ ЧРЕЗ ФИНАНСОВИЯ МЕХАНИЗЪМ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ИКОНОМИЧЕСКО ПРОСТРАНСТВО 2009-2014 г.
21.05.2015
Обявено е класирането по покани BG03.01, BG03.03 и BG03.SGS на програма BG03 "Биологично разнообразие и екосистеми"
Подробности на адрес:
BG03.01: http://bg03.moew.government.bg/bg/node/107
BG03.03: http://bg03.moew.government.bg/bg/node/130
BG03.SGS: http://bg03.moew.government.bg/bg/node/105
* Класирането по покана BG03.02 ще бъде обявено след приключване на оценителния процес, който към момента протича по график и без закъснения.
Дата на публикуване на класирането: 25.03.2015 г.
Обявено е класирането по поканите на програма BG02 "Интегрирано управление на морските и вътрешни води"
Подробности на адрес:
BG02.02: http://bg02.moew.government.bg/bg/node/99
BG02.02: http://bg02.moew.government.bg/bg/node/101
BG02.03: http://bg02.moew.government.bg/bg/node/103
Дата на публикуване на класирането: 25.02.2015 г.
ИНФОРМАЦИОНЕН ДЕН
ЗА ОБЯВЕНА ПОКАНА ЗА НАБИРАНЕ НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ
BG03.02 "КАРТИРАНЕ И ОЦЕНКА НА ЕКОСИСТЕМИТЕ И ЕКОСИСТЕМНИТЕ УСЛУГИ"
На 5 Февруари 2015 г. Министерството на околната среда и водите, програмен оператор по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г., ще проведе информационнен ден за представяне на покана BG03.02 "Картиране и оценка на екосистемите и екосистемните услуги". Програмата на събитието може да изтеглите от тук (Дневен ред). Повече информация за допустимите кандидати, проекти, дейности и срокове може да получите на следния интернет адрес: http://bg03.moew.government.bg/node/108.
ЩЕ СЕ РАДВАМЕ НА ВАШЕТО ПРИСЪСТВИЕ!
ПОКАНА
за участие в избора на представители на неправителствените организации, които да бъдат включени в състава на направляващите комитети на програма BG02 „Интегрирано управление на морските и вътрешни води” и BG03 „Биологично разнообразие и екосистеми“, съфинансирани от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
I. Министерството на околната среда и водите/Дирекция „Координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество“ - програмен оператор на програма BG02 „Интегрирано управление на морските и вътрешни води” и програма BG03 „Биологично разнообразие и екосистеми“ кани желаещите неправителствени организации, да участват в избора на представител на неправителствения сектор в Направляващия комитет на програма BG02 „Интегрирано управление на морските и вътрешни води” и BG03 „Биологично разнообразие и екосистеми“, (наричани по-долу "Програмите"), съфинансирани от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) 2009-2014 г. и управлявани от Министерство на околната среда и водите.
Заявление за участие в избора мога да подават само неправителствени организации, които са регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел определени за извършване на общественополезна дейност и са:
1. Организации, чиито предмет на дейност е опазване на околната среда, работещи в следните области, в зависимост от тематичната област на съответната Програма, към която е подадено заявлението:
- съхраняване на биологичното разнообразие в съответствие с природната биогеографска характеристика на страната;
- опазване и ползване на компонентите на околната среда;
- предотвратяване и ограничаване на замърсяването;
- създаване на стратегии и програми за опазване на околната среда.
II. Изисквания към неправителствените организации:
1. да са регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел като юридически лица с нестопанска цел в обществена полза;
2. да са вписани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за обществено полезна дейност при Министерство на правосъдието;
3. да са действащи и активно осъществяващи целите си не по-малко от 3 години към момента на подаване на Заявлението.
4. да докажат опит в изпълнението на проекти и/или програмиране и/или мониторинг на програми в областта на съответната програма.
III. Изисквания към представителите на Неправителствените организации, номинирани за участие:
1. да не са осъждани с влязла в сила присъда за престъпление по Наказателния кодекс, освен ако не са реабилитирани;
2. да имат минимум 3 години опит в сферата на дейност на организациите, за чиито представители са номинирани;
3. да не са свързани лица с кандидат за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ФМ на ЕИП 2009 – 2014. (Декларация по образец);
4. да не попадат в хипотезата на чл. 21 и чл. 22 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (Декларация по образец);
5. да не са участвали и не участват в подготовката на проектни предложения по някои от компонентите на Програмите. (Декларация по образец).
IV. Процедура за избор
1. В срок от 10 работни дни от датата на публикуване в интернет страницата на Министерство на околната среда и водите - програмнен оператор на настоящата покана всяка заинтересована неправителствена организация, отговаряща на критериите в Раздел I, и Раздел II подава писмено Заявление по публикувания образец, придружено от съoтветните доказателствени документи до Програмния оператор на програмите BG02 и BG03 за участие в избора на представители на неправителствените организации в състава на направляващите комитети на съответната програма.
В заявлението трябва да е посочено кой представител и негов заместник предлага съответната Неправителствена организация (НПО) или група от НПО, като трябва да се посочи програмата, в чиито направляващ комитет (НК) ще вземе участие предложеният представител. В случай, че организациите решат, могат да излъчат един общ представител за двете програми.
2. В срок от 5 работни дни след изтичането на срока по т. 1 Програмният оператор публикува уведомление относно предложените от НПО представители, отговарящи на критериите в Раздел II и ги кани да определят в писмена форма общ представител за всяка от изброените в Раздел I категории граждански организации.
3.В срок от 3 работни дни след процедурата по т. 2., Програмният оператор публикува на интернет страницата на МОСВ резултатите от избора. Класирането се извършва на база най-много гласове, като всяка НПО, подкрепяща съответния кандидат представлява 1 глас.
4.При равен брой гласове ще бъде проведен балотаж.
5.При промяна на титуляра и/или неговия заместник, организациите писмено уведомяват Програмния оператор за промяната.
V. Документи, които следва да се подадат за участие в избора:
- заявление за участие в избора по образец - ИЗТЕГЛИ ОТ ТУК
- документи за регистрация /първоначална съдебна регистрация и удостоверение за актуално съдебно състояние/;
- кратка информация за предишен опит в изпълнението на проекти и/или програмиране и/или мониторинг на програми в областта на програмата за чиито Направляващ комитет, НПО кандидатства;
- доклад за дейността на Организацията за 2011-2012-2013 г.;
- декларация по образец
- учредителен акт на организацията.
VI. Основни функции на Направляващия комитет
Направляващият комитет оказва съдействие на Програмния оператор – Министерство на околната среда и водите, при- Мониторинг на изпълнението на отделните проекти;
- Разглеждане и становища по искания за съществени промени на договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на бенефициентите;
- Проверка за двойно финансиране преди сключване на Договор за безвъзмездна финансова помощ (ДБФП);
- Одобрение за преговори и сключване на ДБФП с проекти от чакащ списък, при генериране на спестявания по отделните програмни приоритети;
- Одобрение на доклада за оценка на риска на ниво проекти, изготвен от ПО.
Адрес за получаване на заявленията на хартиен носител:
Деловодство
гр. София, бул. Мария Луиза 22
Министерство на околната среда и водите
за Дирекция „Координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество“
Краен срок за получаване на заявленията:
10 работни дни от датата на публикуване на настоящата покана на интернет страницата на Министерство на околната среда и водите.
23.09.2014 г.
Съобщение за проведена кръгла маса, свързана с програма BG 03 „Биологично разнообразие и екосистеми“, съ-финансирана от Финансовия механизъм на Европейско икономическо пространство 2009-2014
На 29.08.2014 г. в Министерство на околната среда и водите се проведе кръгла маса за обмяна на опит между различните институции в сферата на екосистемните услуги - оценка и картиране. Проявата беше проведена по инициатива и съвместно с WWF – Световен фонд за опазване на дивата природа, България. По време на провеждане на събитието беше представена Програма BG 03 „Биологично разнообразие и екосистеми“, съ-финансирана от ФМ на ЕИП 2009-2014 г. в частта, свързана с Поканата за представяне на проектни предложения BG 03.03 „Секторни политики за системното използване на екосистемните услуги“. Кръглата маса даде възможност на представители на държавните ресорни и научни/научно-изследователски институции, както и на представители на неправителствения сектор, да споделят опита/ плановете си в оценка и картиране на екосистемите и техните услуги.
16.09.2014 г.
Резултати от проведените информационни дни
Информационните дни по програма BG02 – ‘‘Интегрирано управление на морските и вътрешни водни ресурси‘‘ и BG03 “Биоразнообразие и екосистеми“, финансирани от ФМ на ЕИП, се проведоха на 25 и 26 юни в хотел Балкан, гр. София. Специални гости на събитието бяха г-жа Тале Кандал, заместник-ръководител на мисията в посолството на Кралство Норвегия в България, както и г-н Андре Камеруд, г-жа Елизабет Йернквист и г-н Тригве Холингщед, представители на Програмния партнъор - Норвежката агенция за околна среда.
Събитието включваше представяне и информация по двете програми и изясняване на възникналите въпроси, а вторият ден беше посветен на създаване на партньорства. Всеки потенциален партньор имаше възможността да представи организацията, която представлява, нейните компетенции и проектни идеи, както и да обмени информация и контакти с останалите присъстващи в рамките на преки разговори. На събитието присъстваха над 80 представители на организации от България, Норвегия и Исландия. Сред тях имаше специалисти с дългогодишен опит от близо 30 научни, правителствени и неправителствени организации в областта на мониторинга, проучването и опазването на водните ресурси и екосистемите като 9 от тях бяха гости от Норвегия и Исландия..
Потенциален интерес към партньорства и проектни участия по програма BG02 са заявили 23 организации, а по програма BG03 - общо 18, като някои от тях проявяват интерес едновременно и към двете програмни области. Представените от участниците теми покриват всеки от приоритетите на двете програми като най голям интерес е демонстриран към първия приоритет на програма BG02 – ‘‘Интегрирано управление на морските и вътрешни водни ресурси‘‘ (19 организации, 9 от тях чуждестранни). Към приоритет 2 ‘‘Подобрен мониторинг на морските води‘‘ са заявили интерес 13 организации и съответно 10 към приоритет 3 ‘‘Подобрен капацитет за оценка и предвиждане на екологичния статус в морските и вътрешни води‘‘.
По програма BG03 най-голям брой организации (11) изразиха интерес за участие по Малката грантова схема. Съответно 5 изразиха интерес към приоритет 1 ‘‘Мрежа за обмен на информация за ИЧВ и изграждане на капацитет‘‘ и 9 по приоритет 2 ‘‘Картиране и оценка на екосистеми‘‘. По приоритет 3 ‘‘Секторни политики за системно използване на екосистемните услуги‘‘ беше отчетен интерес от страна на 3 организации. Предложени бяха и идеи за съвместни проекти по програма BG02 ( влияние на рудодобивната дейност върху водите, изследвания върху еутрофикацията, интегрирано управление на водите в Бургаската крайбрежна зона, оценка на екологичния статус на бракичните води и др.).
Подробен списък на участниците, както и техните презентации, можете да видите по-долу.
02.07.2014
Материали от изнесените презентации по време на информационните дни
Презентации на програмния оператор
- Представяне и обща информация по програмите
- Допустими дейности по програма BG02
- Допустими дейности по програма BG03
- Как да кандидатствам?
Презентации на участници
Програма BG02
- Басейнова дирекция Западнобеломорски район - Благоевград
- Басейнова дирекция Източнобеломорски район - Пловдив
- Басейнова дирекция Черноморски район - Варна
- Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания - БАН
- ЕМИСОФТ
- Исландски офис за околна среда и обществено здраве
- Зелен бизнес - Норвегия
- Институт по океанология - БАН
- Исландски метеорологичен офис
- Институт по рибни ресурси - Варна
- Норвежки институт за изследвания в областта на природата (НИНА)
- Норвежки институт за изследвания в областта на водите (НИВА)
- Природен исторически музей на Копавогур (НАТКОП)
- Норвежки университет за естествени науки
- Институт по рибарство и аквакултури - Пловдив
- Регионален екологичен център за Централна и Източна Европа - България
- Център за приложение на спътникови изображения - РЕСАК
- Сдружение "Зелени балкани"
- Служба за обществено здраве на Рейкявик
Програма BG03
- Световен фонд за дивата природа - България (ВВФ)
- Асоциация на парковете в България
- Българска фондация биоразнообразие (БФБ)
- Норвежки институт за изследвания в областта на природата (НИНА)
- Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания - БАН
- Норвежки институт за морски изследвания
- Сдружение "Зелени балкани"
01.07.2014
Официално откриване и информационни дни на програми BG02 Интегрирано управление на морските и вътрешни води и BG03 Биологично разнообразие и екосистеми
На 25 и 26 юни 2014 г. Министерството на околната среда и водите, програмен оператор по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г., със съдействието на програмния партньор - Норвежката агенция за околна среда, ще проведе официално откриване и информационни дни по програмите в сектор "Околна среда". (Дневен ред; Списък на регистрираните участници)
Постъпили профили на организации, търсещи партньори (моля проверявайте постоянно, списъкът се обновява):
Програма | Участници от България | Участници от Исландия | Участници от Кралство Норвегия | Участници от Лихтенщайн |
BG02 Интегрирано управлени е на морските и вътрешни води |
Басейнова дирекция Черноморски район Басейнова дирекция Източнобеломорски район Басейнова дирекция Западнобеломорски район Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) - БАН Институт оп рибарство и аквакултура Сдружение Български Аква Институт Регионален екологичен център за ЦИЕ Сдружение "Зелени Балкани" - Пловдив |
Public and Environmental Health Office -Reykjavík Public and Environmental Health Office -Kjos District Natural History Museum of Kopavogur
|
|
|
BG03 Биологично разнообразие и екосистеми |
Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) - БАН Институт оп рибарство и аквакултура Регионален екологичен център за ЦИЕ Сдружение "Зелени Балкани" - Пловдив Сдружение "Зелени Балкани" - Стара Загора Българска фондация "Биологично разнообразие" |
Natural History Museum of Kopavogur |
Основната цел на събитието е да информира за предстоещите покани по програмата и да създаде платформа за създаване и развитие на партньорства между организации от България и страните-донори за съвместно изпълнение на дейности, обмен на добри практики, трансфер на експертиза и ноу-хау в тематичните области на следните предстоящи открити покани за набиране на проектни предложения:
Програма BG02 Интегрирано управление на морските и вътрешни води
Приоритет 1: Интегрирано управление на морските и вътрешни водни ресурси
Предефиниран проект: Доразвиване на интегрираната информационна система за управление на водите. Предвижда се разработване на нови модули/интерфейси за интегрирано управление и отчитане, в т.ч. в системата на Европейския съюз за докладване WISE
Открита Покана 1
Бюджет на поканата: EUR 2 800 000
Дейности за подпомагане постигането и поддръжката на добро състояние на водите.
Приоритет 2: Подобрен мониторинг на морските води
Открита Покана 2
Бюджет на поканата: EUR 2 800 000
Дейности за подобряване на мониторинга на водите – единни потоци от данни от пробонабиране, координация между институциите
Приоритет 3: Подобрен капацитет за оценка и предсказване на екологичния статус в морските и вътрешни води
Открита Покана 3
Бюджет на поканата: EUR 1 400 000
Дейности, свързани с актуaлизацията на налични и създаването на нови методологии, регионално сътрудничество и т.н.
Размер на проектите по трите покани: между 170 000 и 1 200 000 eвро
BG03 Биологично разнообразие и екосистеми
Приоритет 1: Повишаване на разбирането и осведомеността за биологично разнообразие и екосистемни услуги
Малка грантова схема
Бюджет: EUR 600 000
Размер на проекта между EUR 5 000 и 25 000
Приоритет 2: Подобряване опазването на природните екосистеми от инвазивни чужди видове.
Покана 1: Мрежа за обмен на информация и повишаване на капацитета относно инвазивните видове
Бюджет: EUR 680 000
Ще бъде избрано едно партньорство за създаване на регионална мрежа за изучаване на инвазивните видове и ранно предупреждаване за появата им в Югоизточна Европа
Приоритет 3: Подобрена интеграция на съображения, свързани с биологичното разнообразие, в секторните политики и законодателство.
Предефиниран проект 1: Надграждане на националната информационна система за биологично разнообразие. Предвижда се подобряване на публичния интерфейс на системата, който да позволи и събиране на доброволчески данни, както и изграждане на специализирани модули за инвазивни видове и за екосистемни услуги.
Предефиниран проект 2: Методологическа подкрепа за оценка на състоянието и биофизична оценка на екосистемните услуги. Проектът предвижда създаване на национални методики за биофизична оценка на екосистемите, тяхното състояние и набирането на базови данни. Тези методологии ще се ползват при обявяването на втората покана, както и за мониротинга на избраните проекти по нея и ще бъдат на разположение за аналогични дейности по ОПОС.
Открита покана 2: Картиране и оценка на състоянието на екосистеми и техните услуги
Бюджет на поканата: EUR 4 723 824 евро
Размер на проект между EUR 250 000 и 680 000
Открита покана 3: Секторни политики за системното използване на екосистемните услуги
Бюджет на поканата: EUR 900 000 евро
Размер на проект между EUR 170 000 и 300 000
Допълнителна информация включително документи за участие - ТУК.
По всички изброени покани предстои публикуване на документи след приключване на съгласуването им с донора. Моля следете раздел "Покани".