Месечен отчен за контролната дейност на РИОСВ - м. януари и февруари 2025 г.
ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ
през месеци януари и февруари 2025 г.
Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месеци януари и февруари 2025 г. и резултати от извършената контролна дейност
През месеци януари и февруари 2025 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 769 проверки на 1 430 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 488 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.
За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 140 акта (АУАН), от които 14 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 74 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 680 250,00 лв.
Наложени са 18 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 49 534,75 лв.
На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 39 споразумения на обща стойност 72 100,00 лв.
Постъпилите суми по наложени глоби, имуществени санкции и санкции по чл. 69 от ЗООС, включително по сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя, са в размер на 479 199,89 лв.
За периода има наложени 4 принудителни административни мерки (ПАМ).
Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност
- Контрол за спазване на изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ) и подзаконовите нормативни актове към него;
- Контрол в защитените територии и зони.
Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност
През месеци януари и февруари е осъществен засилен контрол за спазване на изискванията на ЗЧАВ и подзаконовите нормативни актове към него.
За превишаване на нормите за допустими емисии са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ-Благоевград на „ФУРНИР ПЛАСТ“ ЕООД (118 лв.), от РИОСВ-Варна – на „Слънчеви лъчи Провадия“ ЕАД (1 473 лв. и 2 029 лв.), от РИОСВ-Враца - на „Eвро Строй Кънстракшън“ ЕООД (151, 47 лв.), от РИОСВ-Пловдив – на „Джи ен Си“ ООД (228,28 лв.) и от РИОСВ-Шумен - на „Уайър Продакшън“ ЕООД (4 345 лв.).
За неорганизирано изпускане на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Бургас и РИОСВ-Пловдив са съставени АУАН на „Компас КП“ ООД, „Андреа дизайн“ ООД и „Персенк Инвест“ ООД, а от РИОСВ-Смолян е съставен АУАН и е санкционирано с 350 лв. „Йола“ ЕООД.
От РИОСВ-Бургас са оценени 30 доклада за резултати за извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух и 28 доклада за резултати от извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ-Варна – на 37 доклада за резултати от извършени СПИ и на 39 доклада за резултати от извършени СНИ, а от РИОСВ-Русе – на 39 доклада за резултати от извършени СПИ и на 4 доклада за резултати от извършени СНИ.
За неизвършени СПИ на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Пловдив е санкционирано с 200 лв. „Ганчев“ ЕООД.
От РИОСВ-Пловдив е извършена проверка на 264 годишни отчети за флуорсъдържащи парникови газове.
За неподдържане на досие на оборудването, заредено с флуорсъдържащи парникови газове, от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на „Денито“ ООД, а от РИОСВ-Велико Търново е наложена имуществена санкция, в размер на 700 лв., на „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ” ЕАД.
От РИОСВ-Пловдив е приложена ПАМ чрез пломбиране на котел на твърдо гориво, стопанисван от „Мебелор“ ООД.
За непредставяне на програма за намаляване на нивата на замърсителите на атмосферния въздух от РИОСВ-Бургас е глобен кмета на община Средец с 2 000 лв.
През двата месеца засилен контрол е осъществен в защитените територии и зони.
От РИОСВ-Варна, РИОСВ-Пловдив, РИОСВ-Русе и РИОСВ-Стара Загора са извършени 266 проверки за спазване на определените режими в защитените територии и зони.
За нарушение на определените режими в защитените територии и зони от РИОСВ-Варна са съставени АУАН на 11 физически лица и „Алианц Банк България“ АД и 4 физически лица са глобени в общ размер на 220 лв., а от РИОСВ-Хасково са глобени 2 физически лица в общ размер на 600 лв. и са съставени АУАН на 5 физически лица.
От РИОСВ-Варна е приложена ПАМ на ТП „Държавно горско стопанство-Варна“ за спиране на всички дейности в ПИ № 67489.1.5, землище с. Слънчево, които променят естествения облик на ЗМ „Побити камъни“.
За неправомерно притежаване на екземпляри от защитени животински видове от РИОСВ-Бургас е глобено физическо лице с 500 лв.
Взето е участие в среднозимното преброяване на водолюбивите птици.
От РИОСВ-Плевен са извършени 7 проверки на защитени вековни дървета от видовете „Летен дъб“, „Полски бряст“, „Черна топола“ и „Бяла топола“. При проверките на са установени нарушения.
Засилен контрол е осъществен и на емитерите на отпадъчни води в повърхностни водни обекти.
За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително по реда на Закона за водите от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на „Странджа Агро Инвест“ ЕООД и са санкционирани „Водоснабдяване и Канализация“ ЕАД (2 000 лв.) и „Странджа Агро Инвест“ ЕООД (1 400 лв.), от РИОСВ-София са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 000 лв., на ,,ОБЕРОН Х“ ООД и „Глория Палас“ ООД, от РИОСВ-Благоевград са съставени 3 АУАН на община Рила, от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на община Тунджа и физическо лице, а от РИОСВ-Шумен – на „Дани-Данаил Колев 2009“ ЕООД.
За неизпълнение на условие от разрешителното за заустване на отпадъчните води от РИОСВ-Бургас, РИОСВ-Пловдив и РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на община Поморие, „Ретро-М“ ООД и физическо лице, а от РИОСВ-Шумен са съставени АУАН на „ВиК-Шумен“ ООД и „Чугунена арматура“ АД и „Уайър Продакшън“ ЕООД е санкционирано с 2 000 лв.
Във връзка с постъпил сигнал от РИОСВ-Благоевград е извършена проверка на ТМСИ „Бистрица 2002“, стопанисвана от „Бистрица 2002“ ЕООД. Констатирано е, че промишлените отпадъчни води, които се формират от промиване на инертен материал, постъпват в Утаител № 2, който е със запълнен капацитет и в р. Места се заустват непречистени отпадъчни води. От РЛ-Благоевград е извършено пробовземане на отпадъчни води след утаителя (преди заустване в р. Места). По време на проверката, чрез разпределителна шахта промишлените отпадъчни води са насочени към Утаител № 1, в който има свободен обем. Резултатите от проведения емисионен контрол показват превишаване на определените в разрешителното индивидуални емисионни ограничения (ИЕО). В тази връзка, срещу дружеството е образувано административнонаказателно производство.
За превишаване на ИЕО, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води, са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ-Бургас на община Поморие (716 лв.), „Ависпал – БГ“ ЕООД (56 лв.) и община Созопол (73 лв.), от РИОСВ-Варна – на „Хидроремонт ИГ“ ООД (707 лв.- еднократна), от РИОСВ-Монтана – на „Аркус“ АД (46,55 лв.), а от РИОСВ-Шумен – на „Водоснабдяване и канализация“ ООД (688,08 лв.). За същото нарушение от РИОСВ-Благоевград са съставени АУАН на „Екорепласт“ ЕООД, община Гърмен (2 бр.) и „Бистрица 2002“ ЕООД, от РИОСВ- Пловдив – на „Деворекс“ ЕАД, „СКФ БЕРИНГС БЪЛГАРИЯ“ ЕАД, „Фригопан“ ООД, „ВМЗ“ ЕАД, „Балкантабако“ ЕООД и „Нова Трейд“ ЕООД и са наложени имуществени санкции на „ВП Брандс Интернешънъл“ АД (3 700 лв.) и „Нова Трейд“ ЕООД (2 500 лв.), от РИОСВ-Смолян е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 1 500 лв., на „Скорпион 21“ ООД, от РИОСВ-София са наложени имуществени санкции на „Екоинженеринг – РМ“ ЕООД (1 000 лв.), община Бобошево (2 000 лв.) и община Бобов дол (2 000 лв.), от РИОСВ-Стара Загора е съставен АУАН на община Тунджа и са наложени имуществени санкции на „Вигалекс” ЕООД (2 500 лв.) и „Водоснабдяване и канализация – Сливен” ЕООД (2 бр., всяка в размер на 3 000 лв.), от РИОСВ-Хасково са наложени имуществени санкции на „Катаржина естейт“ ЕООД (1 000 лв.), „Полмос“ ЕООД (2 000 лв.) и „Пашов Яр“ ЕООД (1 000 лв.), а от РИОСВ-Шумене е съставен АУАН на „ВиК-Шумен“ ООД.
За неподдържане на пречиствателно съоръжение в техническа и експлоатационна изправност от РИОСВ-Пловдив са съставени АУАН на „Драгиев и Ко“ ООД, „Водоснабдяване на Канализация“ ЕООД, с. Стряма и „Щром“ ЕООД, а от РИОСВ-Смолян – на „Джей и Ви“ ЕООД.
Контрол е осъществен за спазване на изискванията, свързани с управлението на отпадъците.
За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците (ЗУО) от РИОСВ-Пловдив и РИОСВ-Русе са съставени АУАН на 3 физически лица, от РИОСВ-София е наложена имуществена санкция, в размер на 7 000 лв., на ,,БУМ АУТО“ ЕООД, от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на 2 физически лица и „Хънтър 69” ЕООД е санкционирано със 7 000 лв.
За неизпълнение на условие от разрешителен документ, издаден по реда на ЗУО, от РИОСВ-София и РИОСВ-Стара Загора са санкционирани с по 7 000 лв. „Екологика България“ ЕООД и „Георги Груп“ ООД.
За нарушения на ЗУО от РИОСВ-Русе са наложени 2 имуществени снакции, в общ размер на 9 000 лв., на „КЛМ ЕКО“ ЕООД.
За неводене на отчетност на отпадъците в НИСО от РИОСВ-Бургас и РИОСВ-Варна са санкционирани с по 1 400 лв. „Ирбис пласт“ ООД и „Олива“ АД, от РИОСВ-Велико Търново са съставени АУАН на „ЕМБУМЕТАЛ СЪРВИЗ“ ЕООД, „МЕРЕЛИТ“ ЕООД, „МОНОЛИТ-Т“ ЕООД и „ФАВОРИТ СД“ ЕООД и са санкционирани с по 1 400 лв. „ЕМБУМЕТАЛ СЪРВИЗ“ ЕООД и „МОНОЛИТ-Т“ ООД, от РИОСВ-Пловдив и РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на „Геомах“ ЕООД и „ЕНЕРГОИМПОРТ-ЕКСПОРТ” ООД и от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН и е санкционирано с 1 400 лв. „Юес Комерс“ ООД, а за водене на невярна отчетност на отпадъците от РИОСВ-Стара Загора са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 000 лв., на „ТРАНСИНСС” ООД и „Енерджи-2“ ООД.
За непредставяне на годишен отчет за отпадъците от РИОСВ-Варна е съставен АУАН и е санкционирано с 1 400 лв. „Ауто гуми-Варна“ ЕООД.
От РИОСВ-Бургас са утвърдени 71 работни листи за класификация на отпадъците, а от РИОСВ-Варна са обработени 168.
За неизвършена класификация на отпадъците от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН на „МЕРЕЛИТ“ ЕООД.
За нерегламентирано изгаряне на отпадъци от РИОСВ-Пловдив и РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на „Съливер“ ООД (2 бр.) и физическо лице.
От РИОСВ-Велико Търново, РИОСВ-Пазарджик и РИОСВ-Русе са дадени предписания на кметовете на общините и директорите на областните пътни управления в териториалния обхват на инспекциите за предприемане на действия за почистване на замърсявания с отпадъци.
За неприлагане на мерки с цел предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на кмета на община Хаджидимово и кметът на община Сандански е глобен с 3 000 лв., от РИОСВ-Враца е съставен АУАН на кмета на община Враца, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на кмета на община Калояново и кметът на община Стамболийски е глобен с 3 300 лв., а от РИОСВ-София е глобен с 3 000 лв. кметът на район „Подуяне“, СО.
За замърсяване на почвите с вредни вещества от РИОСВ-Шумен е наложена еднократна санкция, в размер на 38 068, 27 лв., на „Уайър Продакшън“ ЕООД.
За неизпълнение на условие от комплексното разрешително от РИОСВ-Благоевград е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на община Разлог, от РИОСВ-Варна е съставен АУАН на община Добрич, от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „Кроношпан България“ ЕООД, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН и са наложени 2 имуществени санкции в общ размер на 29 300 лв. на община Пловдив, от РИОСВ-София са наложени имуществени санкции на ,,ТЕЦ Бобов дол“ АД (2 бр. в общ размер на 310 000 лв.), ,,Топлофикация Перник“ АД (50 000 лв.) и ,,Стомана Индъстри“ АД (10 000 лв.), от РИОСВ-Стара Загора са съставени 2 АУАН и са наложени 4 имуществени санкции в общ размер на 80 000 лв. на „Брикел“ ЕАД, от РИОСВ-Хасково е санкционирано с 10 000 лв. ТЕЦ „Марица 3“ АД, а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на „Фибран България“ АД и са санкционирани с по 7 000 лв. „Брамас 96“ АД и община Шумен.
От РИОСВ-Велико Търново е приложена ПАМ на община Велико Търново за спиране на експлоатацията на Клетка 1 на Регионална система за управление на отпадъците“ (РСУО) за общините Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Златарица и Стражица.
За неизпълнение на предписание от РИОСВ-Бургас с по 2 000 лв. са санкционирани ЕТ „Божо-Наско Атанасов“ и „Сенди Бей Резорт“ АД, от РИОСВ-Варна са санкционирани кметовете на общините Крушари (1 400 лв.) и Провадия (2 бр., всяко в размер на 2 000 лв.), от РИОСВ-Велико Търново е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., на „КРОНОШПАН БЪЛГАРИЯ” ЕООД, от РИОСВ-Враца е съставен АУАН на Общинско предприятие „Чистота и строителство“, гр. Бяла Слатина, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на „Мери Мебел“ ЕООД и са наложени имуществени санкции на „Сторидж Ойл“ ЕАД (5 500 лв.) и „Новес-2017“ ЕООД (2 000 лв.), от РИОСВ-София са наложени имуществени санкции на ,,ОБЕРОН Х“ ООД (2 000 лв.) и ,,Стар Скрап“ ЕООД (5 000 лв.), от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на „Беленски“ ООД, „Колхида Сливен“ АД и
„Динас“ АД и са глобени в общ размер на 9 000 лв. 4 физически лица, от РИОСВ-Хасково е съставен АУАН на ВИ „Малката звезда“ ООД и са санкционирани община Черноочене (2 000 лв.) и ВИ „Малката звезда“ ООД (1 000 лв.), а от РИОСВ-Шумен са санкционирани „Уайър Продакшън“ ЕООД (2 000 лв.), „Генезис Юръп“ ЕООД (5 000 лв.) и „Алтея“ ООД (2 000 лв.).
Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността
Концентрациите на вредни вещества в емисиите, изпускани в атмосферния въздух, от асфалтова база в гр. Средец (стопанисвана от „Бургаспътстрой“ АД) и от Инсталация за производство на пелети в с. Огняново (стопанисвана от „ДЖИ ТИ АЙ - КОМПЮТРИ“ ЕООД), са приведени в съответствие с изискванията.
Качеството на заустваните в повърхностен воден обект отпадъчни води, формиращи се от дейността на “АПЕ-2001” ООД, е приведено в съответствие с изискванията.
Прекратено е заустването на отпадни води в р. Банска от кравеферма в с. Татарево.
Извършено е почистване на охранителните канавки за повърхностни атмосферни води на Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Доспат, Сатовча, Борино, Девин и Сърница.
Почистени са замърсени с отпадъци терени в землищата на селата Црънча, Звъничево, Овчеполци, Добровница, Хаджиево, Енчец, Брястово, Царев брод, Боголин, Туховища, Годешево, Барутин, Грохотно, Кочан, Ваклиново и Жижево и градовете Кърджали, Горна Оряховица, Велинград, Хасково, Чепеларе и Димитровград.
Екземпляри от защитените животниски видове „Синьо-жълта ара“, „Обикновен мишелов“, „Кукумявка“, „Сова“, „Малък ястреб“, „Гарван“, „Щиглец“, „Обикновено конопарче“, „Елшова скатия“, „Диво канарче“, „Ястреб“, „Ням лебед“, „Прилеп“ и „Бухал“ са настанени в спасителни центрове за диви животни. Шест екземпляра от вида „Щиглец“ са пуснати на свобода в техните естествени местообитания в дивата природа.
Поставени са информационни табели на територията на ЗЗ „Никополско плато”.
Отбелязан е Световния ден на влажните зони.
От РИОСВ-Пазарджик е проведена информационна кампания с цел недопускане изгарянето на излезли от употреба автомобилни гуми.