Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. октомври 2024 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ

през месец октомври 2024 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец октомври 2024 г. и резултати от извършената контролна дейност

През месец октомври 2024 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 2 030 проверки на 1 715 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 570 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 74 акта (АУАН), от които 15 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 42 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 1 620 650,00 лв.

Наложени са 4 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 1 917 671,81 лв.

На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 28 споразумения на обща стойност 47 975,00 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби, имуществени санкции и санкции по чл. 69 от ЗООС, включително по сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя, са в размер на 190 979,71 лв.

За периода има наложена 1 принудителна административна мярка (ПАМ).

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Засилен последващ контрол за изпълнение на дадени предписания;
  • Контрол за спазване на изискванията на Закона за биологичното разнообразие и Закона за защитените територии и подзаконовите нормативни актове към тях.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

            През месец октомври е осъществен засилен последващ контрол за изпълнение на дадени предписания.

За неизпълнение на дадено предписание от РИОСВ-Благоевград е санкционирана с 1 400 лв. община Банско, от РИОСВ-Бургас са съставени АУАН на „Максима България“ ЕООД, ЕТ „Бажо - Наско Атанасов“ и община Царево и 2 физически лица са глобени, всяко в размер на 2 000 лв., от РИОСВ-Варна е съставен АУАН на „Слънчо 890“ ЕООД и е санкционирано с 1 400 лв. „Петролен терминал Варна“ ЕООД, от РИОСВ-Велико Търново е санкционирано с 3 500 лв. „Подемкран“ АД, от РИОСВ-Монтана е санкционирано с 1 400 лв. „Енерджи съпорт 2021“ ЕООД, от РИОСВ-Пловдив са съставени АУАН на „Латекоер България“ EООД и „Сторидж Ойл“ ЕАД, от РИОСВ-Русе е съставен АУАН на „ОМВ България“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 20 000 лв., на „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД, от РИОСВ-София е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., на ,,Топлофикация Перник“ АД, от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на кметовете на общините Сливен (2 бр.) и Стара Загора, „С.И.Г.“ ООД и „Еском“ ООД, от РИОСВ-Хасково с 2 000 лв. е санкционирана община Тополовград, а от РИОСВ-Шумен е санкционирана в общ размер на 7 000 лв. община Омуртаг.

            През месеца е осъществен засилен контрол и за спазване изискванията на Закона за биологичното разнообразие и Закона за защитените територии и подзаконовите нормативни актове към тях.

Взето е участие в мониторинг на кафявата мечка.

От РИОСВ-Смолян са извършени 22 проверки за установяване на щети върху селскостопанско имущество или домашни животни, нанесени от кафява мечка.

За неправомерно притежаване на екземпляри от защитени животински видове от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на физическо лице.

От РИОСВ-Плевен са извършени 10 проверки на защитени вековни дървета от видовете „Полски бряст“, „Летен дъб“ и „Космат дъб“.

            От РИОСВ-Варна и РИОСВ-Стара Загора са извършени 83 проверки за спазване на определените режими в защитените територии и зони. За констатирани при тях нарушения са съставени АУАН на 3 физически лица.

За нарушаване на определените режим в защитените територии и зони от РИОСВ-Бургас са санкционирани „Тис-2024“ ЕООД (1 000 лв.) и физическо лице (500 лв.), от РИОСВ-Варна са съставени АУАН ва 11 физически лица и физическо лице е глобено с 50 лв., а от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН на физическо лице.

            Контрол е осъществен и за спазване на изискванията на законодателството в областта на чистотата на атмосферния въздух.

За превишаване на нормите за допустими емисии на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Варна е наложена текуща месечна санкция, в размер на 4 721 лв., на „Слънчеви лъчи Провадия” ЕАД.

От РИОСВ-Варна са оценени 14 доклада за резултати от извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух и на 32 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух.

За неизвършени СПИ на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на „СУПЕРЕКО“ ООД и е санкционирано с 1 400 лв. „ИФЕСТОС БАЛКАН“ ООД, а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на „Мебел Стил“ ООД.

За непредставяне на годишен отчет за оборудването, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, от РИОСВ-Варна са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 1 000 лв., на „Чефа“ ЕООД, „Делибаш“ ООД и „Сисофт“ ООД.

За непредставяне на Програма за намаляване нивата на замърсителите в атмосферния въздух от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на кмета на община Средец.

            Засилен контрол е извършен и за спазване на изискванията на Закона за водите и подзаконовите нормативни актове към него.

За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително по реда на Закона за водите от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН и е санкционирано с 1 400 лв. „ЗОРНИЦА - КОМЕРС“ ООД, а от РИОСВ-Бургас е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „ПСОВ Елените“ ЕООД.

За неизпълнение на условия от разрешителното за заустване на отпадъчните води от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН и са наложена 2 имуществени санкции, в общ размер на 6 000 лв., на „ВиК» ЕАД.

За превишаване на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води, са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ-Бургас на „ПСОВ Елените“ ЕООД (1 911 624 лв., еднократна), а от РИОСВ-Шумен на „Автомагистрали Черно море“ АД (14,64 лв.) и „Алкомет“ АД. (1 312,17 лв.). За същото нарушение от РИОСВ-Благоевград са съставени АУАН на „Фабрика Хамефа“ ЕООД и „Агромах продакшън“ ЕООД и са санкционирани „Интеграл-П С“ ЕООД (1 000 лв.), „ЕКОРЕПЛАСТ“ ЕООД (1 500 лв.) и „БИСТРИЦА 2002“ ЕООД (700 лв.), от РИОСВ- Варна е санкционирано със 700 лв. „Проучване и добев на нефт и газ“ АД, от РИОСВ- Пазарджик е съставен АУАН на „Водоснабдяване, канализация и териториален водоинженеринг“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., на  „Полидей-2“ ООД, от РИОСВ-София е  санкционирано с 1 600 лв. ,,Мънсей“  ЕООД, а от РИОСВ-Хасково е съставен АУАН на „Еко Антрацит“ ЕАД.

За неизвършен собствен мониторинг на отпадъчните води, заустване в повърхносдтен воден обект, от РИОСВ-Благоевград са съставени АУАН на „Октан“ ЕООД и „Сторос - 2002“ ЕООД.

За неподдържане на пречиствателно съоръжение за отпадъчни води в техническа и експлоатационна изправност от РИОСВ-Смолян е наложена имуществена санкция, в размер на 1 200 лв., на  „Родопи Еко Проджектс“ ЕООД.

            Контрол е извършен и за спазване на разпоредбите на законодателството в областта на управление на отпадъците.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците от РИОСВ-Велико Търново е глобено с 980 лв. физическо лице, а от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на 2 физически лица, „Вакаматов Транс 2020“ ЕООД, „Вторични суровини-Сливен“ ООД и „Авточасти Мерцедес-Бенц“ ЕООД.

За извършен трансграничен превоз на отпадъци без нотификация до заинтересованите компетентни органи от РИОСВ-Варна е наложна имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „КС Тръкс“ ЕООД, а от РИОСВ-Пловдив – всяка в размер на 2 400 лв., на „КЦМ“ АД (6 бр.) и „ДИБИДИ-ПЛАСТ“ ЕООД.

От РИОСВ-Бургас и РИОСВ-Плевен са утвърдени 96 работни листа за класификация на отпадъците, а от РИОСВ-Варна са обработени 77 работни листа.

            За неводене на отчетност на отпадъците в НИСО от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН на „ВЕНЕЦ КАРС“ ЕООД и е санкционирано с 1 400 лв. „ТЕСПОМ“ АД, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на „Н и Н Транспорт Логистика“ АД, от РИОСВ-Русе е санкционирано с 1 400 лв. „Палет сървиз“ ООД и за водене на невярна отчетност на отпадъците от РИОСВ-Стара Загора е съставен АУАН на „Мастър метал“ ЕООД.

За непредприемане на мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места от РИОСВ-Благоевград са глобени кметовете на общините Симитли (6 000 лв.) и Якоруда (3 000 лв.)..

За нарушения на условия от комплексното разрешително от РИОСВ-Плевен е съставен АУАН на кмета на община Троян, от РИОСВ-Русе е съставен АУАН и са наложени 2 имуществени санкции, в общ размер на 1 000 000 лв., на „Линамар Лайтс Металс Русе“ ЕООД, от РИОСВ-София са наложени имуществени санкции на ,,Топлофикация Перник“ АД (3 бр., в общ размер на 84 000 лв.) и на ,,ТЕЦ Бобов дол“ АД ( 2 бр., всяка в размер на 180 000 лв.), от РИОСВ-Стара Загора са съставени 2 АУАН и са наложени 2 имуществени санкции, в общ размер на 60 000 лв., на „Брикел“ ЕАД и е съставен АУАН на „Агро Гаранти“ ЕООД, от РИОСВ-Хасково със 700 лв. е санкционирано „Хармони 2012“ ЕООД, а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на община Омуртаг и е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „Ново стъкло“ ЕАД.

            От РИОСВ-Пловдив е приложена ПАМ за спиране експлоатацията на Цианидна инсталация за преработка на гравиметричен златен концентрат към Инсталация „Производство на благородни метали и сплави“, стопанисвана от „КЦМ“ АД.

 

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Концентрациите на вредни вещества в емисиите, изпускани в атмосферния въздух, от Оранжериен комплекс, гр. Кричим, стопанисван от ЕТ „Плеяди–Никола Гунчев“, са приведени в съответствие с изискванията.

Качеството на заустваните в повърхностен воден обект отпадъчни води, формиращи се от канализационните системи на селата Лозенец и Заберново и градовете Царево и Тутракан и от дейността на „Интер ЕС 2000“ ООД, е приведено в съответствие с изискванията.

Почистени са замърсени с отпадъци терени в землищата на селата Черна места, Росен, Алеко Константиново, Черногорово, Свирачи, Дряново, Орешино и Горни Главанак и градовете Дебелец, Пазарджик, Пещера, Смолян и Кърджали, както и участък на републикански път ІІІ-865 от границата с ОПУ-Кърджали до Върбински мост.

Екземпляри от защитените животински видове „Горска ушата сова“, „Бял щъркел“, „Обикновен мишелов“, „Сокол“, „Козодой“, „Бързолет“ и „Малък ястреб“ са настанени в спасителни центрове за диви животни. Екземпляри от видовете „Обикновена блатна костенурка“ и „Шипобедрена сухоземна костенурка“ са освободени в подходящ за вида район.

Обявена е нова защитена територия – Природна забележителност „Коматински скали“ във Влахина планина.

В РИОСВ–Пловдив и РИОСВ-Русе са проведени седмици на отворените врати.