Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. септември 2024 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ

през месец септември 2024 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец септември 2024 г. и резултати от извършената контролна дейност

През месец септември 2024 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 622 проверки на 1 353 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 428 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 71 акта (АУАН), от които 7 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 45 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 291 100,00 лв.

Наложени са 11 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 15 927,95 лв.

На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 20 споразумения на обща стойност 22 890,00 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби, имуществени санкции и санкции по чл. 69 от ЗООС, включително по сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя, са в размер на 257 697,42 лв.

За периода има наложени 2 принудителни административни мерки (ПАМ).

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Засилен контрол на операторите с издадени комплексни разрешителни;
  • Контрол за спазване на изискванията на законодателството в областта на чистотата на атмосферния въздух.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

            През месец септември е осъществен засилен контрол на операторите с издадени комплексни разрешителни.

За неизпълнение на условие от комплексното разрешително от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на ,,ВИН.С ИНДУСТРИЙС“ ООД, от РИОСВ-Пловдив – на община Пловдив, от РИОСВ-Русе – на „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД, от РИОСВ-София са наложени имуществени санкции на „Топлофикация Перник“ АД (40 000 лв.) и „Топлофикация София“ ЕАД (50 000 лв.), от РИОСВ-Стара Загора са съставени 6 АУАН и са наложени 2 имуществени санкции, всяка в размер на 10 000 лв., на „Брикел“ ЕАД, от РИОСВ-Хасково е съставен АУАН на „Хармони 2012“ ЕООД и са наложени 2 имуществени санкции, в общ размер на 40 000 лв., на ТЕЦ „Марица 3“ АД, от РИОСВ- Шумен са съставени АУАН на „Демирташ“ ООД и „Тръст Енерджи МБ“ ООД и са наложени имуществени санкции на „Демирташ“ ООД (10 000 лв.) и „Енола фарм“ ЕООД (15 000 лв.).

            През месеца е осъществен и засилен контрол за спазване на изискванията на законодателството в областта на чистотата на атмосферния въздух

За превишаване на нормите за допустими емисии на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Варна е наложена текуща месечна санкция, в размер на 503 лв., на „Клас Олио” ЕАД.

От РИОСВ-Бургас са оценени 27 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух и на 26 доклада за резултатите от извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ-Варна - на 14 доклада за резултати от извършени СПИ и на 14 доклада за резултати от извършени СНИ, а от РИОСВ-Враца – на 14 доклада за резултати от извършени СПИ и на 6 доклада за резултати от извършени СНИ.

За неизвършени СПИ на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на „ОКАЙ-2005“ EООД, от РИОСВ-Хасково е съставен АУАН и е санкционирано със 140 лв. ,,Корект” ЕООД, а от РИОСВ-Шумен е санкционирано с 1 400 лв. „Лес Комерс- 76“ ЕООД.

За непредставяне на годишен отчет за оборудването, заредено с флуорсъдържащи парникови газове от РИОСВ-Варна е съставен АУАН на „Ен Ем Продукшън“ ЕООД и са санкционирани „Ен Ем Продукшън“ ЕООД (700 лв.), „Фреш ап козметикс“ ЕООД (1 000 лв.) и „Бул Верде“ ООД (1 000 лв.).

За неподдържане на досие за стационарното климатично оборудване, заредено с флуорсъдържащи парникови газове, от РИОСВ-Велико Търново са санкционирани с по 700 лв. „Балканкар-Заря“ АД и „СЛАВЯНКА” ЕАД, а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на „Максима България“ ЕООД.

От РИОСВ-Шумен е глобен с 2 000 лв. кмета на община Смядово за неразработванее на програма за намаляване нивата на замърсителите и за достигане на утвърдените норми.

            Осъществен е контрол за спазване изискванията на Закона за водите и подзаконовите нормативни актове към него.

За ползване на повърхностен воден обект за заустване на отпадъчни води без издадено разрешително по реда на Закона за водите от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на „Ивон 2000“ ООД, от РИОСВ-Бургас – на ПСОВ ,,Елените“ ЕООД, и „Никола Ж. Жеков“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „ВиК“ ЕАД.

За превишаване на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ-Бургас на „Парадайз Бийч“ ЕАД (505 лв.) и „Водоснабдяване и Канализация" ЕАД (5 627 лв. и 3 288 лв.), от РИОСВ-Варна – на „Водоснабдяване и канализация Добрич“ АД (66 лв., 41 лв. и 1 187 лв.) и „Водоснабдяване и канализация - Варна“ ООД (4 049 лв.), а от РИОСВ-Шумен - на „Мит и Ко“ ЕООД (94,99 лв.) и „Електроапаратура“ ЕООД (37,96 лв.). За същото нарушение от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на „ВиК“ ЕООД, гр. Благоевград, от РИОСВ-Варна – на „Проучване и добев на нефт и газ“ АД, от РИОСВ-Пазарджик – на „Водоснабдяване и канализационни услуги“ ЕООД, гр. Пазарджик и „Нова трейд“ ЕООД, от РИОСВ-Русе са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 1 000 лв., на общините Дулово и Ситово, от РИОСВ-София са наложени по 2 имуществени санкции на ,,ВиК- Дупница“ ЕООД (3 300 лв. и 3 400 лв.) и „ВиК“ ЕООД, гр. София (2 000 лв. и 9 000 лв.), от РИОСВ-Стара Загора е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на община Стара Загора, а от РИОСВ-Шумен са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 1 000 лв., на община Опака и „ВиК- Търговище“ ЕАД.

            За неподдържане в техническа и експлоатационна изправност на съоръжения за отпадъчни води, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на „Водоснабдяване и Канализация“ ЕООД, а от РИОСВ-Смолян - на „Родопи Еко Проджектс“ ЕООД.

            Осъществен е и контрол с цел екологосъобразно управление на отпадъците.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците от РИОСВ-Монтана е съставен АУАН и глобено с 980 лв. физическо лице, от РИОСВ-Пловдив са съставени АУАН на 2 физически лица, от РИОСВ-София е наложена имуществена санкция, в размер на 7 000 лв., на „Бул Авто-2“ ЕООД, от РИОСВ-Стара Загора с по 3 000 лв. са глобени 2 физически лица, а от РИОСВ-Хасково е наложена имуществена санкция, в размер на 7 000 лв., на ЕТ „Дени-Гюнер Али“.

От РИОСВ-Варна са обработени 75 работни листа за класификация на отпадъците.

За неводене на отчетност на отпадъците в НИСО от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН на „Теспом“ АД, а от РИОСВ-Русе – на „КЛМ ЕКО“ ЕООД и „Палет сървиз“ ООД и за водене на невярна отчетност на отпадъците от РИОСВ-Велико Търново е санкционирано с 1 400 лв. „МЕГАПОРТ“ ООД, а от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на „ЕСКОМ“ ООД и „Енерджи-2“ ООД.

От РИОСВ-Варна е приложена ПАМ на „КС Тръкс“ ЕООД за предаване на отпадъци за екологосъобразно третиране.

За неприлагане на мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН  на кмета на община Сандански, от РИОСВ-Варна е глобен с 3 000 лв. кмета на община Провадия, от РИОСВ-Монтана е съставен АУАН на кмета на община Монтана, а от РИОСВ-Шумен е съставен  АУАН на кмета на с. Тушовица и са глобени с по 1 400 лв. кметовете на селата  Салманово и Ивански и Тушовица.

            Контрол е извършен и за спазване на разпоредбите на законодателството в областта на биологичното разнообразие.

В РИОСВ-Бургас са постъпили 26 сигнала в обхвата на биологичното разнообразие, от които преобладаващи са за бедстващи екземпляри от животински видове. На постъпилите сигнали е реагирано своевременно и са предприети действия, включително и със съдействието на други компетентни органи.

От РИОСВ-Пазарджик е извършен мониторинг на защитения растителен вид „Алпийско сграбиче“.

От РИОСВ-Смолян са извършени 16 проверки за установяване на щети върху селскостопанско имущество или домашни животни, нанесени от кафява мечка.

От РИОСВ-Велико Търново са извършени 8 проверки на защитени вековни дървета от видовете „Благун“, „Дъб“, „Сребролистна липа“ и „Трепетлика“.

От РИОСВ-Варна, РИОСВ-Русе и РИОСВ-Стара Загора са извършени 155 проверки за спазване на определените режими в защитените територии и зони. За констатирано при тях нарушение е съставен АУАН на физическо лице.

            За нарушения на определените режими в защитените територии и зони от РИОСВ-Варна са съставени АУАН на 5 физически лица и 2 физически лица са глобени с по 70 лв., от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на физическо лице и 2 физическо лице са глобени в общ размер на 2 100 лв., а от РИОСВ-Смолян е глобено с 5 000 лв. физическо лице.

За реализиране на инвестиционно предложение без издаден краен административен акт по реда на Глава шеста от ЗООС от РИОСВ-Бургас са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 5 000 лв., на „Вромос Ком“ ЕООД и „Къмпинг Созопол Еко“ ЕООД и физическо лице е глобено с 500 лв., а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на „ДЕКСА ТЕХНОЛОДЖИС" ООД, а за неизпълнение на условие от решение, издадено по реда на Глава шеста от ЗООС, от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на „ТИАРА И КО“ ЕООД.

За неизпълнение на предписание от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на община Царево, от РИОСВ-Варна са съставени АУАН на „Петролен терминал Варна“ ЕООД и „Атанасов груп“ ЕООД и кмета на община Вълчи дол е глобен с 2 000 лв., от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН на „ПОДЕМКРАН“ АД, от РИОСВ-Монтана – на „Енерджи съпорт 2011“ ЕООД, от РИОСВ-Плевен е съставен АУАН на физическо лице и с 1 400 лв. е глобено физическо лице, от РИОСВ-Русе е съставен АУАН на „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД и е санкционирано с 1 400 лв. „Б - Контакт“ ООД, от РИОСВ-Стара Загора е глобено с 5 000 лв. физическо лице, от РИОСВ-Хасково е съставен АУАН на „Грейп Агро 2015“ ЕООД и са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 000 лв., на „Грейп Агро 2015“ ЕООД, община Кърджали (2 бр.) и „Б.В.К. Винифера“ООД, а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН  на „Алтея“ ООД.

 

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Концентрациите на вредни вещества в емисиите, изпускани в атмосферния въздух от Цех за млени варовици в с. Басарбово, е приведено в съответствие с изискванията..

Качеството на заустваните в повърхностен воден обект отпадъчни води, формиращи се от канализационната система ,,Равда – Сл. бряг – Несебър“, е приведено в съответствие с изискванията.

Преустановено е изтичането на отпадъчни води в р. Фърговска от животновъден обект в с. Фъргово.

Извършено е пломбиране на сифоните за приемане на отпадъчни води в цех „Смоли“, разположен на производствената площадка на „Оргахим Резинс“ АД, с цел предотвратяване изпускането на органични химични вещества (суровини или продукти) към потока охлаждащи води.

Почистени са замърсявания с отпадъци в землищата на селата Крупник, Стубел, Семчиново, Карабунар, Юнаците, Калипетрово и Бойно и градовете Хасково, Тополовград, Кърджали, Брусарци и Дунавци, по републикански път II – 86 (в участък м. „Рожен“ – гр. Смолян) и  в района на Смолянските езера.

Екземпляри от защитените животински видове „Щъркел“, „Ням лебед“, „Обикновена блатна костенурка“, „Бързолет“, „Сова“, „Градска лястовица“, „Щиглец“, „Обикновен мишелов“, „Пчелояд“, „Дива котка“ и „Египетски лешояд“ са настанени в спасителни центрове за диви животни. Па един екземпляр от видовете „Сив дългоух прилеп“  и „Забулена сова“ са освободени в подходящ за вида район. Екземпляр от вида „Средиземноморско прилепче“ е предоставен за препариране на Регионален исторически музей, гр. Русе.

Отбелязана е Европейската седмица на мобилността и е взето участие в кампанията „Да изчистим България заедно“.