Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. юли 2024 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ

през месец юли 2024 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец юли 2024 г. и резултати от извършената контролна дейност

През месец юли 2024 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 870 проверки на 1 598 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 484 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 81 акта (АУАН), от които 13 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 60 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 107 005,00 лв.

Наложени са 13 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 41 511,32 лв.

На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 60 споразумения на обща стойност 57 750,00 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби, имуществени санкции и санкции по чл. 69 от ЗООС, включително по сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя, са в размер на 219 652,85 лв.

За периода има наложени 2 принудителни административни мерки (ПАМ).

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Засилен контрол за спазване на изискванията на Закона за водите (ЗВ) и подзаконовата нормативна уредба към него;
  • Контрол за спазване на изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух и подзаконовите нормативни актове към него.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

          През месец август е осъществен засилен контрол за спазване на изискванията на ЗВ и подзаконовата нормативна уредба към него.

За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително по реда на ЗВ от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на „ВиК“ ЕАД, гр. Бургас и на община Царево са наложени 2 имуществени санкции, всяка в размер на 2 000 лв., от РИОСВ-Варна е съставен АУАН на „Албена“ АД и е наложена имуществена санкция, в размер на 3 000 лв., на „Булярд Корабостроителна Индустрия“ ЕАД, от РИОСВ-Стара Загора са наложени 2 имуществени санкции, всяка в размер на 2 000 лв., на община Котел.

За неизпълнение на условие от издаденото разрешително за заустване на отпадъчните води в повърхностен воден обект от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на община Поморие и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „ВиК“ ЕАД, от РИОСВ-Благоевград са съставени 2 АУАН на „Агромах продакшън“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „ЕКОРЕПЛАСТ“ ЕООД, а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН и е санкционирано с 350 лв. ,,Млечни продукти'“ ООД.

За превишаване на регламентираните норми за съдържание на вредни вещества в заустваните в повърхностен воден обект отпадъчни води са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ-Бургас на „Ависпал“ ЕООД (133 лв.), от РИОСВ-Варна - на община Долни чифлик (3 691 лв.), от РИОСВ-Русе - на „Астра Грийнплант“ ЕООД (30 лв.), а от РИОСВ-Шумен - на ДП „Кабиюк“. (779,11 лв.), „Млечни продукти“ ООД. (44,35 лв.) и „Крис ойл 97“ ООД (118, 41 лв.). За същото нарушение от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на „Бистрица 2002“ ЕООД, от РИОСВ-Пазарджик – на „Марица екофроуз“ АД, от РИОСВ-Пловдив са наложени имуществени санкции на „Галус-2004“ ЕООД (2 000 лв.) и „Вазовски машиностроителни заводи“ ЕАД (4 000 лв.), от РИОСВ-Смолян са съставени АУАН на „Скорпион 21“ ООД и „Горубсо Мадан“ АД, от РИОСВ-София са санкционирани ,,Алмагест‘‘ ЕООД (1 400 лв.), ,,ВиК“ ЕООД (3 000 лв.), ,,ЕКОИНЖЕНЕРИНГ-РМ“ ЕООД (3 000 лв.), община Сапарева баня (1 000 лв.) и „КОУЛ ЕНЕРДЖИ“ ЕООД (1 000 лв.), а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на „ВиК“ ООД, гр. Търговище.

За неподдържане на съоръжение за пречистване на отпадъчни води в изправност от РИОСВ-Смолян е съставен АУАН и е санкционирано с 500 лв. „Хидро-Девин“ АД и е наложена имуществена санкция, в размер на 1 000 лв., на „Лъки Инвест - Джурково” ЕООД.

          През месеца е осъществен и засилен контрол за спазване на изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух и подзаконовите нормативни актове към него.

За превишаване на нормите за допустими емисии от РИОСВ-Велико Търново и РИОСВ-Шумен са наложени текущи месечни санкции на „КЕХЛИБАР” ЕООД (133,18 лв.) и „Крис ойл 97“ ООД (285 лв.).

От РИОСВ-Бургас са оценени 28 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух и 14 доклада за резултати от извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ-Варна  - на 26 доклада за резултати от извършени СПИ и 14 доклада за резултати от извършени СНИ, а от РИОСВ- Враца - на 24 доклада за резултати от извършени СПИ и 6 доклада за резултнати от извършени СНИ.

За неизвършени СПИ на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздуха от РИОСВ-Бургас са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 100 лв., на „Гарант -ПП“ ООД и ЕТ „Белкон-Хасан Юсеин Карамустафа“, а от РИОСВ-Русе са санкционирани с по 70 лв. „Труд“ АД и „Фешко, фешън сървиз компания“ ООД.

          За непредставяне на отчет за оборудването, заредено с флуорсъдържащи парникови газове, от РИОСВ-Варна са съставени 6 АУАН и са санкционирани, в общ размер на 11 500 лв., 16 юридически лица.

От РИОСВ-Велико Търново е приложена ПАМ на „КОЛТЕК” ЕООД за ограничаване употребата на метиленхлорид под 1 тон годишно, използван при процесите на почистване в производствената дейност.

          Контрол е осъществен на операторите, извършващи дейности с отпадъци.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците от РИОСВ-Плевен е глобено с 1 400 лв. физическо лице, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на физическо лице, от РИОСВ-Стара Загора е съставен АУАН на физическо лице и 2 физически лица са глобени в общ размер на 4 500 лв., а от РИОСВ-Хасково е съставен АУАН и е санкционирано с 4 900 лв. „Кардо партс“ ЕООД.

За неизпълнение на условие от издаден разрешителен документ за дейности с отпадъци от РИОСВ-Стара Загора и РИОСВ-Шумен са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 7 000 лв., на „Селфат“ ЕООД, „Ес Ер Технолоджис“ ООД и „Акация Трейд“ ЕООД.

За неводене на отчетност на отпадъците в НИСО, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на „Химипласт Дио“ ООД ,от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на „Бор-Димитров-06“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „УЛТРАХИМ“ ЕООД, от РИОСВ-Велико Търново са санкционирани с по 1 400 лв. МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ ЕООД и „Вета Фарма“ АД, а от РИОСВ-Стара Загора е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Ес Ер Технолоджис“ ООД и за водене на невярна отчетност на отпадъците от РИОСВ-Враца и РИОСВ-Русе са съставени АУАН на „Христо 2018“ ЕООД и „Оргахим “ АД.

За неприлагане на мерки с цел предотвратяване на изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места от РИОСВ-Благоевград с 6 000 лв. е глобен кмета на община Петрич и с по 3 000 кметовете на общините Струмяни и Хаджидимово, а от РИОСВ-Пловдив – с 3 000 лв. кмета на община Калояново.

Контрол е осъществен и за спазване на изискванията на ЗООС.

За реализация на инвестиционно предложение без влязъл в сила краен административен акт, издадено по реда на Глава шеста от ЗООС, от РИОСВ-Бургас са съставени АУАН на физическо лице и „Алепу“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., на „Бозав“ ЕООД, от РИОСВ-Враца е съставен АУАН на „Ви Кей Инженеринг“ ЕООД, а от РИОСВ-Русе е съставен АУАН на „Оргахим Резинс“ АД и община Русе е санкционирана с 3 500 лв.

За неизпълнение на условие от комплексното разрешително от РИОСВ-Стара Загора са съставени 5 АУАН на „Брикел” ЕАД, от РИОСВ-Хасково е санкционирана с 2 500 лв. община Хасково, а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на „Родна индустрия-91“ ЕООД. 

За неизпълнение на дадено предписание от РИОСВ-Бургас е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Агенция пътна инфраструктура“ ЕАД, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на „Чугунолеене“ АД, от РИОСВ-Русе са съставени АУАН на „Приста Комерс“ ООД (2 бр.), „Рамарис“ ЕООД и „Б – Контакт“ ЕООД, от РИОСВ-София е санкционирано с 3 500 лв. ,,Стийл Трейд-11“ ЕООД, от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на 2 физически лица и други 2 физически лица са глобени в общ размер на 5 500 лв., от РИОСВ-Хасково са съставени АУАН на общините Кърджали и Тополовград и община Ивайловград е санкционирана с 2 000 лв., от РИОСВ-Шумен са съставени АУАН на кмета на община Омуртаг и „Карко Логистикс“ ЕООД и са санкционирани „Кента“ АД (2 000 лв.) и „Енпай Трансформър Компонентс България“ ЕООД (1 400 лв.).

          Осъществен е контрол за спазване на изискванията на законодателството в областта на биологичното разнообразие.

За неуведомяване на компетентния орган по околната среда за свое инвестиционно предложение на най-ранен етап в нарушение на разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие от РИОСВ-София са санкционирани, в общ размер на 200 лв., Сдружение туристическо дружество ,,Мальовица“ и, в общ размер на 600 лв., ,,ВИ АЙ ХЪНТИНГ“ ООД.

В РИОСВ-Бургас са постъпили 84 сигнала в обхвата на биологичното разнообразие, от които преобладаващи са за бедстващи животински екземпляри. На сигналите е реагирано своевременно и са предприети действия, включително и със съдействието на други компетентни органи. От РИОСВ-Варна, РИОСВ-Велико Търново, РИОСВ-Плевен и РИОСВ-Хасково са извършени 97 проверки във връзка със сигнали за намерени бедстващи екземпляри от защитени животински видове.

От РИОСВ-Монтана са извършени 4 проверки на вековни дървета, находящи се в селата Върбовчец, Дълго поле, Скомля и Бела.

От РИОСВ-Смолян са извършени 9 проверки за установяване на щети върху селскостопанско имущество, нанесени от кафява мечка. При проверките е установено, че за 2 бр. щети (в землищата на селата Левочево и Плетена) не може да потвърди, че същите са нанесени от кафява мечка..

За неподаване на информация за изкупените, реализираните и наличните  количества билки от РИОСВ-Плевен са глобени, в общ размер на 400 лв., 4 физически лица, а от РИОСВ-Русе – със 70 физическо лице.

          От РИОСВ-Варна, РИОСВ-Пазарджик, РИОСВ-Русе и РИОСВ-Стара Загора са извършени 163 проверки за спазване на определените режими в защитените територии и зони.

          За неспазване на определените режими в защитените територии и зони от РИОСВ-Бургас са съставени АУАН на 2 физически лица и други 2 физически лица са глобени в общ размер на 600 лв., от РИОСВ-Варна са санкционирани в общ размер на 1 285 лв. 14 физически лица, „Хауратон България“ ЕООД и „Сектрон Варна“ ООД, от РИОСВ-Пловдив са съставени 2 АУАН на „Марциганица еко тур“ ЕООД, а от РИОСВ-София е санкционирано с 140 лв. ,,Агролоджик‘‘ ООД.

         

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Почистени са замърсени с отпадъци терени в землищата на селата Душево, Дамяново, Палици, Давери, Константин, Асеново, Благоево, Царски извор, Лесичарка, Драганово, Крушето, Огняново, Свобода, Горно Вършило и Барутин и градовете Димитровград, Момчилград, Сухиндол, Пазарджик, Велинград и Пещера.

Екземпляри от защитените видове „Бързолет“, „Бял щъркел“, „Сова“, „Домашна кукумявка“, „Земеродно рибарче“, „Таралеж“, „Лястовица“, „Блатар“, „Бухал“, „Мишелов“, „Костенурка“, „Черношипа ветрушка“, „Щиглец“, „Чухал“, „Сойка“, „Сокол“, „Козодой“ и „Авлига“ са настанени в спасителни центрове за диви животни. Екземпляри от видовете „Бял щъркел“, „Горска ушата сова“ и „Черен бързолет“ са пуснати в природата в подходящ за вида район.