Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. юни 2024 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ

през месец юни 2024 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец юни 2024 г. и резултати от извършената контролна дейност

През месец юни 2024 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 2 055 проверки на 1 737 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 469 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 109 акта (АУАН), от които 10 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 54 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 295 300,00 лв.

Наложени са 10 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 4 339,70 лв.

На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 45 споразумения на обща стойност 53 025,00 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби, имуществени санкции и санкции по чл. 69 от ЗООС, включително по сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя, са в размер на 217 859,79лв.

За периода има наложени 5 принудителни административна мерки (ПАМ).

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Засилен контрол на кметовете на общините/кметствата за изпълнение на задълженията им, определени в Закона за управление на отпадъците (ЗУО);
  • Последващ контрол за изпълнение на дадени предписания.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

          През месец юни е осъществен засилен контрол на кметовете на общините/кметствата за изпълнение на задълженията им, определени в ЗУО.

За непредприемане на мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места, от РИОСВ-Варна е съставен АУАН на кмета на община Провадия, от РИОСВ-Враца – на кметовете на селата Чирен и Търнава и кмета на с. Ракево е глобен с 200 лв., от РИОСВ-Монтана е съставен АУАН и е глобен с 980 лв. кмета на с. Гаганица, от РИОСВ-Пловдив са съставени АУАН на кметовете на общините Калояново и Стамболийски и кмета на община Стамболийски е глобен с 3 000 лв., от РИОСВ-София с 5 000 лв. е глобен кмета на община Невестино, от РИОСВ-Хасково с 1 400 лв. е глобен кмета на община Ивайловград, а от РИОСВ-Шумен са съставени АУАН на кметовете на селата Ивански, Салманово и Каспичан.

          През месеца и осъществен и засилен контрол за изпълнение на дадени предписания.

За неизпълнение на дадени предписания, от РИОСВ-Благоевград са съставени АУАН на „ГРАНД ХОТЕЛС МЕНИДЖМЪНТ ЕНД МАРКЕТИНГ“ ЕООД и община Банско, от РИОСВ-Бургас са санкционирани, в размер на  2 000 лв., „Бултравел“ ЕООД и физическо лице, от РИОСВ-Варна е съставен АУАН на кмета на община Вълчи дол и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „КС Тръкс“ ЕООД, от РИОСВ-Монтана е глобен с 2 000 лв. кмета на община Монтана, от РИОСВ-Пловдив са съставени  АУАН на „Милкком България“ ООД, „Интерлинк Груп“ АД и кмета на община Първомай и са санкционирани, в размер на 2 000 лв., кметовете на общините Стамболийски и Първомай и физическо лице, от РИОСВ-Русе е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 20 000 лв., на „Оргахим Резинс“ АД, от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на кмета на община Стара Загора и физическо лице и физическо лице е глобено с 3 000, от РИОСВ-Хасково са санкционирано с по 2 000 лв. „Нек Груп“ ЕООД, „Зайчев и Син“ ООД, „Агро Омега“ ЕООД и физическо лице, а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на „Енпай Трансформър Компонентс България“ ЕООД.

          Осъществен е планирания контрол на обектите с издадени комплексни разрешителни.

За неизпълнение на условиe от комплексното разрешително, от РИОСВ-Благоевград е наложена текуща месечна санкция, в размер на 43 лв., на община Благоевград, от РИОСВ-Бургас, РИОСВ-Варна и РИОСВ-Велико Търново са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 10 000 лв., на „Промет стийл“ ЕАД, „Солвей Соди“ АД и „КРОНОШПАН БЪЛГАРИЯ” ЕООД (2 бр.), от РИОСВ-Пловдив е АУАН на „Би Ей Глас България” ЕАД, от РИОСВ-Русе е съставен АУАН на „Оргахим Резинс“ АД и са наложени имуществени санкции на „Оргахим Резинс“ АД (60 000 лв.) и „Фуксия 2012“ ЕООД (50 000 лв.), от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на „Брикел“ ЕАД и „Лемприер Уул“ ЕООД, от РИОСВ-Хасково - на община Хасково, а от РИОСВ-Шумен – на „Енола фарм“ ЕООД, „Тръст енерджи МБ“ ООД. и „Мега груп" АД.

          Засилен контрол е осъществен за спазване на изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух и подзаконовите нормативни актове към него.

За превишаване на нормите за допустими емисии от РИОСВ-Шумен е наложена текуща месечна санкция, в размер на 980 лв., на „Плиска ойл“ ООД.

          От РИОСВ-Бургас са оценени 18 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух и на 14 доклада за резултати от извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, а от РИОСВ-Варна – на 17 доклада за резултати от извършени СПИ и на 14 доклада за резултати от извършени СНИ.

За неизвършени СПИ на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Бургас и РИОСВ-Русе са съставени АУАН на „Термопласт“ АД, „Труд“ АД и „Фешко, фешън сървиз компания“ ООД.

За непредставяне на отчет за оборудването, заредени с флуорсъдържащи парникови газове от РИОСВ-Варна са съставени АУАН на 35 юридически лица и 17 юридически лица са санкционирани, в общ размер на 11 550 лв.

          От РИОСВ-Пловдив са съставени 2 АУАН  на кмета на община Пловдив за това, че не е организирал и не е осигурил изпълнение на мерките от Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на община Пловдив и Плана за действие към същата за периода 2018 г. - 2023 г.

          Осъществен е контрол на емитерите на отпадъчни води в повърхностни водни обекти.

За ползване на повърхностен воден обект за заустване на отпадъчни води без издадено разрешително по реда на Закона за водите от РИОСВ-Благоевград са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 500 лв., на „НИКОКОП БГ“ ЕООД и „ВИНАРСКА ИЗБА - ЛОГОДАЖ” ООД, от РИОСВ-Бургас са съставени 3 АУАН на община Царево и са наложени имуществени санкции на „ПСОВ Елените“ ЕООД (10 000 лв.), „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД (4 000 лв.) и община Камено (4 000 лв.), а от РИОСВ-Стара Загора е съставен АУАН на община Сливен.

За неизпълнение на условие от разрешителното за заустване на отпадъчните води от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на „Водоснабдяване и Канализация“ ЕАД, гр. Бургас и община Поморие е санкционирана с 2 000 лв.

Във връзка с постъпил сигнал за замърсяване на водите на р. Места в землището на гр. Гоце Делчев, на 24.06.2024 г., от експерти на РИОСВ-Благоевград е извършена проверка, съвместно с представители на БДЗБР, на ТМСИ „Бистрица 2002“, стопанисвана от „Бистрица 2002“ ЕООД. За ползване на воден обект с цел заустване на промишлени отпадъчни води дружеството притежава разрешително за заустване, издадено по реда на  Закона за водите. При проверката е констатирано, че инсталацията работи. Промишлените отпадъчни води, които се формират при промиване на инертен материал, постъпват в Утаител № 1, който е със запълнен капацитет и не се осигурява необходимия времепрестой на отпадъчните води в съоръжението. На изход на открития канал в р. Места се заустват непречистени отпадъчни води. По време на проверката, чрез разпределителна шахта промишлените отпадъчни води са насочени за пречистване към Утаител № 2, който е бил с незапълнен обем. От РЛ-Благоевград е извършено пробовземане на отпадъчни води след Утаител № 1 (на изход открит канал), преди заустване в р. Места. Резултатите от проведения емисионен контрол показват превишаване на индивидуалните емисионни ограничения (ИЕО), определени в разрешително за заустване на отпадъчните води. За констатираното нарушения са предприети съответните мерки за образуване на административнонаказателно производство спрямо дружеството.

За превишаване на ИЕО, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ-Бургас на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД, гр. Бургас (745 лв.) и община Созопол (30 лв.), от РИОСВ-Велико Търново – на „ДАМЕРА ХОТЕЛС“ ООД (166,70 лв.), от РИОСВ-Русе - на „Ейч енд  Ес Транспорт“ ЕООД (725 лв.), община Исперих (1 252 лв.), „Борисов и син“ ЕООД (22 лв.), „Тракция“ АД (77 лв.) и „Биовет“ АД (299 лв.). За същото нарушение от РИОСВ-Пловдив са съставени АУАН на „Авионамс“ АД и „Бор Чвор“ ЕООД, от РИОСВ-Русе е съставени АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 1 000 лв., на „Водстрой“ АД, от РИОСВ-София е наложена имуществена санкция, в размер на 3 200 лв., на ,,Водоснабдяване и канализация-Дупница“ ЕООД,

 За неизградени и приети по установения ред пречиствателни съоръжения, от РИОСВ-Хасково са санкционирано, всяко в размер на 500 лв., „В и К“ ООД, гр. Кърджали и „В и К“ ЕООД, гр. Хасково.

          Контрол е осъществен и на обектите, извършващи дейности с отпадъци.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на ЗУО, от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на „Агрини“ ЕООД, от РИОСВ-Варна с 2 000 лв. е глобено физическо лице, от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН на ФОНДАЦИЯ „БИОЛЕНД“, и 2 физически лица са глобени с по 1 400 лв., от РИОСВ-София са санкционирани ,,ВАЛБО МЕТАЛ‘‘ ЕООД (10 500 лв.) и „Йонас“ ООД  (2 бр., всяко в размер на 7 000 лв.), а от РИОСВ-Стара Загора е съставен АУАН на „Карко Логистикс“ ЕООД и 2 физически лица са глобени, всяко в размер на 3 000 лв.

За неизпълнение на условие от разрешителни документ, издаден по реда ЗУО, от РИОСВ-София е санкционирано с 4 900 лв. ,,ДЖУЛИЯНО-ПРОМЕТЕЙ“ ЕООД.

За неводене на отчетност на отпадъците в НИСО от РИОСВ-Благоевград са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 000 лв., на „ВРАНЕЩИЦА“ ЕООД и „СТРОИТЕЛ-2001“ ЕООД, от РИОСВ-Велико Търново са съставени АУАН на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ ЕООД, „КАРМЕЛА-2000“ ООД и „ВЕТА ФАРМА“ АД и „КАРМЕЛА-2000“ ООД е санкционирано с 1 400 лв., а от РИОСВ-Монтана е съставен АУАН и е санкционирана с 1 400 лв. община Брусарци.

От РИОСВ-Плевен са утвърдени 45 работни листи за класификация на отпадъците.

За нерегламентирано изгаряне на отпадъци от РИОСВ-Хасково е съставен АУАН на „Детелина Афа“ ЕООД, а от РИОСВ-Шумен е санкционирано с 980 лв. „МЕГ 2016“ ЕАД.

За извършен внос на дървени въглища без регистрация в Европейска агенция по химикали от РИОСВ-София е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на ,,Вани Трейд“ ЕООД.

          Осъществен е контрол за спазване на изискванията на законите за биологичното разнообразие и за защитените територии.

От РИОВ-Благоевград, РИОСВ-Варна, РИОСВ-Русе и РИОСВ-Стара Загора са извършени 196 проверки за спазване на определените режими в защитените територии и зони. За констатирано нарушение при проверките е съставен АУАН на физическо лице.

          За нарушаване на определените режими в защитените територии и зони от РИОСВ-Бургас са глобени, в общ размер на 2 100 лв., 2 физически лица, от РИОСВ-Варна с по 70 лв. са глобени 4 физически лица, от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на ЕТ „КАЛИ 89 – РУМЕН РОМАНОВ“, от РИОСВ-Пловдив е съставен АУАН на физическо лице, от РИОСВ-Пазарджик с 1 000 лв. е глобено физическо лице, а от РИОСВ-Русе е санкционирана със 700 лв. община Две могили.

От РИОСВ-Варна е наложена ПАМ за спиране от „Каданс“ ЕООД на всички строителни дейности и премахване на растителност в поземлен имот с идентификатор 04426.100.340 по КККР на с. Близнаци.

В РИОСВ-Бургас са постъпили 74 сигнала в обхвата на биологичното разнообразие, от които преобладаващи са за бедстващи животински видове. На всички сигнали е реагирано своевременно и са предприети действия, включително и със съдействието на други компетентни органи.

От РИОСВ-Смолян са извършени 20 проверки във връзка със защитения вид „Кафява мечка“.

От РИОСВ-Пазарджик са извършени 5 проверки на защитени дървета, при които е констатирано, че дърветата са в добро състояние.

 

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Качеството на заустваните в повърхностен воден обект отпадъчни води, формиращи се от дейността на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, „Промет Стиил“ ЕАД, „Технически компоненти България“ ЕООД, „Олео Протеин“ ЕООД и „Водоснабдяване Дунав“ ЕООД, е приведено в съответствие с изискванията.

Възстановена е част от канализационен колектор в с. Кочан.

Почистени са околовръстните канавки над чашата на РДНО-Рудозем.

Почистени са замърсени с отпадъци терени в землищата на селата Деляновци, Драгомирово, Царевец, Поибрене, Елшица, Калугерово, Драгиново, Всемирци, Света Петка, Бял извор, Прилепци и Островица и градовете Сухиндол, Дряново, Белоградчик, Панагюрище и Велинград.

Обновена е информационната табела на ПЗ „Чудните мостове - Еркюприя“.

Екземпляри от защитените видове „Бял щъркел“, „Шипоопашата костенурка“, „Обикновен мишелов“, „Домашна кукумявка“, „Малък пъстър кълвач“, „Сива чапла“, „Таралеж“, „Пчелояд“, „Авлига“, „Лястовица“, „Малък орел“, „Папуняк“, „Голям синигер“, „Домашна червеноопашка“, „Червеногърба сврачка“, „Сова“, „Ветрушка“, „Бързолет“, „Поен дрозд“, „Чухал“, „Голям синигер“, „Ястреб“, „Сокол“ и „Щиглец“ са настанени в спасителни центрове за диви животни. Екземпляри от видовете „Бързолет“,  „Прилеп“, „Керкенез“, „Ветрушка“, „Обикновена кукумявка“ и „Щъркел“ са пуснати на свобода в подходяща за вида среда. Един екземпляр от вида „Голям пъстър кълвач“ е предоставен за препариране на Регионален исторически музей, гр. Русе, а  от вида „Чухал“ е предоставен за препариране на Регионален исторически музей, гр. Плевен.

Отбелязани са Световния ден на околната среда (5 юни) и Международния ден на река Дунав (28 юни).