Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейснотст на РИОСВ - м. декември 2024 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ

през месец декември 2024 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец декември 2024 г. и резултати от извършената контролна дейност

През месец декември 2024 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 164 проверки на 1 011 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 219 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 60 акта (АУАН), от които 8 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 44 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 1 017 610,00 лв.

Наложени са 13 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 28 163, 21 лв.

На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 28 споразумения на обща стойност 51 730,00 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби, имуществени санкции и санкции по чл. 69 от ЗООС, включително по сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя, са в размер на 135 914,31 лв.

За периода има 3 наложени  принудителни административни мерки (ПАМ).

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Контрол с цел изпълнение на годишните планове за контролната дейност за 2024 г.;
  • Контрол за изпълнение на условията, поставени в издадените комплексни разрешителни.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

           През месец декември е осъществен засилен контрол за изпълнение на условията, поставени в издадените комплексни разрешителни.

За неизпълнение на условие от комплексното разрешително от РИОСВ-Благоевград със 7 000 лв. е санкционирана община Гоце Делчев, от РИОСВ-Велико Търново е съставен АУАН на „Кроношпан България“ ЕООД, от РИОСВ-Враца - на „Екопроект“ ООД (2 бр.), от РИОСВ-Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 15 000 лв., на община Пловдив, от РИОСВ-Русе – на „Оргахим Резинс“ АД (2 бр. в общ размер на 550 000 лв.) и е санкционирана със 7 000 лв. община Разград, от РИОСВ-София са наложени имуществени санкции на ,,ТЕЦ Бобов дол“ АД (2 бр. в общ размер на 250 000 лв.), ,,Стомана Индъстри“ АД (15 000 лв.), община Перник (20 000 лв.) и ,,Топлофикация Перник“ АД (28 000 лв.), от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на „Брикел“ ЕАД (3 бр.) и „Ямболен“ АД (2 бр.) и е наложена имуществена санкция, в размер на 11 000 лв., на

 „Брикел“ ЕАД, а от РИОСВ-Шумен са съставени АУАН на „Брамас 96“ АД и община Шумен и е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „Тръст Енерджи МБ“ ООД.

За неизпълнение на условие от индивидуален административен акт, издаден по реда на Глава шеста от ЗООС, от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на община Петрич, а от РИОСВ-Монтана е съставен АУАН и е санкционирана с 1 400 лв. ПК „Каряна“, а за реализация на инвестиционно предложение без издаден краен административен акт по реда на Глава шеста от ЗООС от РИОСВ-Бургас и РИОСВ-Русе с по 3 500 лв. са санкционирани „Вромос Ком“ ЕООД и „Калърбет“ ЕООД.

          През месеца е осъществен засилен последващ контрол за изпълнение на дадени предписания.

За неизпълнение на предписания от РИОСВ-Благоевград е глобено с 300 лв. физическо лице, от РИОСВ-Бургас е съставен АУАН на „Рибекс Трейдинг“ ООД, от РИОСВ-Варна - на кмета на община Крушари, от РИОСВ-Велико Търново – на „Кроношпан България“ ЕООД, от РИОСВ-Враца с по 2 000 лв. са глобени 2 физическо лице, от РИОСВ-Плевен е съставен АУАН на физическо лице, от РИОСВ-Пловдив – на „АРОН“ ООД, от РИОСВ-Русе е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., на „И-Уейст Силистра“ АД, от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на „С.И.Г.“ ООД и кмета на община Сливен и с по 2 000 лв. са глобени кметовете на общините Стара Загора и Котел, от РИОСВ-Хасково са санкционирани ТЕЦ „Марица 3“АД (20 000 лв.). и „Стил плюс“ ЕООД (1 000 лв.), а от РИОСВ-Шумен е съставен АУАН на „Митев Трейдинг“ ООД и е санкционирано с 5 000 лв. „Карко Логистикс“ ЕООД.

          Контрол е осъществен с цел опазване чистотата на атмосферния въздух.

За отделяне на емисии в атмосферния въздух, съдържащи вредни вещества над определените норми за допустими емисии, от РИОСВ-Русе са наложени текущи месечни санкции на „Скални материали“ АД (33 лв.) и „Марисан и Колев“ АД (96 лв.).

За неорганизирано изпускане на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Благоевград е наложена имуществена санкция, в размер на 350 лв., на „Темелков Къмпани“ ЕООД.

От РИОСВ-Варна са оценени 14 доклада за резултати от извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух и на 20 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ-Враца – на 6 доклада за резултати от извършени СНИ и на 28 доклада за резултати от извършени СПИ, а от РИОСВ-София – на 14 доклада за резултати от извършени СНИ и на 23 доклада за резултати от извършени СПИ.

За неизвършени СПИ на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух от РИОСВ-Благоевград е санкционирано с 1 400 лв. „Супереко“ ЕООД, а от РИОСВ-Русе – в размер на 70 лв., „Карисмо“ ЕООД.

За неподдържане на досие на климатичното и хладилно оборудване, заредено с флуорсъдържащи парникови газове, от РИОСВ-Велико Търново са съставени АУАН на ,ШЕЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕАД и ,,НИС ПЕТРОЛ“ ЕООД.

През месеца е осъществен и засилен контрол за изпълнение на изискванията на Закона за водите и подзаконовата нормативна уредба към него.

За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително по реда на Закона за водите от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на община Гърмен и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 200 лв., на „ДИМКА - 19“ ЕООД, а от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на „Еко Асорти 05“ ЕООД и община Котел.

За неизпълнение на условие от разрешителното за заустване на отпадъчните води от РИОСВ-Варна е съставен АУАН на „Водоснабдяване и канализация-Варна“ ООД.

За превишение на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води, са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ-Пловдив на „Белла България“ АД (3784, 05 лв.), от РИОСВ-Русе - на „Борисов и син“ ООД (98 лв.), а от РИОСВ-Шумен – на ДП „Кабиюк“ (236,91 лв.), „Пип Трейд“ ООД (25,29 лв.) и „Милктрейд-БГ“ ООД (84,96 лв.). За същото нарушение от РИОСВ-Благоевград са съставени АУАН на „Благоустройствени строежи“ ЕООД и община Хаджидимово (3 бр.), от РИОСВ-Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 4 200 лв., на „Вазовски машиностроителни заводи“ ЕАД, от РИОСВ-София – на ,,Екоинженеринг-РМ“ ЕООД (3 бр. в общ размер на 5 300 лв.) и ,,ДИ ВИ БИ“ ООД (2 000 лв.), от РИОСВ-Стара Загора е съставен АУАН на „Конекс Тива“ АД и е наложена имуществена санкция, в размер на        2 000 лв., на „Лемприер Уул“ ЕООД, а от РИОСВ-Хасково е съставен АУАН на „Пашов-ЯР“ ЕООД.

За неподдържане в техническа и експлоатационна изправност на пречиствателно съоръжение за отпадъчни води от РИОСВ-Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 600 лв., на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр. Пловдив.

От РИОСВ-Шумен е приложена ПАМ за спиране на производствата дейност на Инсталация за химическа обработка и горещо поцинковане на стоманени телове и Инсталация за производство на подменена заваръчна тел, стопанисвани от „Уайър Продакшън“ ЕООД.

          През месеца контрол е извършен по фактор „Отпадъци“.

Във връзка с постъпил сигнал за извършване на дейности с ИУМПС и замърсяване поречието на р. Канина в землището на с. Огняново от РИОСВ-Благоевград е извършена проверка на място. При проверката, около обекта не се констатира замърсяване с отпадъци. На територията на производствената площадка са налични около 30 ИУМПС, частично разкомплектовани. За извършване на дейността няма издадено разрешение по реда на Закона за управление на отпадъците (ЗУО). В тази връзка, за резултатите от проверката е сезирано ТО–Гоце Делчев към Районна прокуратура-Благоевград за предприемане на последващи действия по компетентност.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на ЗУО от РИОСВ-Монтана са глобени 3 физически лица, всяко в размер на 1 400 лв., от РИОСВ-Стара Загора са съставени АУАН на „Бозав“ ЕООД (2 бр.) и физическо лице и са санкционирани физическо лице (2 000 лв.) и „Карко Логистикс“ ЕООД (3 000 лв.), а от РИОСВ-Шумен - „Малпен-С-Събков и Сие“ СД (4 900 лв.).

За неизпълнение на условия от издаден разрешителен документ за дейности с отпадъци от РИОСВ-Русе е санкционирана със 7 000 лв. община Разград.

За нарушения на ЗУО от РИОСВ-Шумен е санкционирано, в общ размер на 11 900 лв., ,,Уайър продакшън'' ЕООД.

          За неводене на отчетност на отпадъците в НИСО от РИОСВ-Варна е съставен АУАН на „Олива“ АД.

От РИОСВ-Варна са процедирани 77 работни листи за класификация на отпадъците.

За неприлагане на мерки с цел предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на кмета на община Гърмен.

От РИОСВ-Велико Търново е приложена ПАМ на „МЕРЕЛИТ“ ЕООД за спиране извършването на дейности по съхраняване и събиране (вкл. предварително сортиране) на отпадък с код 17 01 01.

От инспекциите в градовете Благоевград, Бургас, Варна и Русе са извършени 139 проверки за спазване на определените режими в защитените територии и зони.

          За нарушаване на определените режими в защитените територии и зони от РИОСВ-Благоевград е съставен АУАН на „РАЙМАР“ ЕООД, от РИОСВ-Варна са съставени АУАН на 6 физически лица, 11 физически лица са глобени с по 70 лв. и 2 физически лица са глобени с по 5 лв., а от РИОСВ-Пловдив са санкционирани физическо лице (100 лв.) и „Марциганица Еко Тур“ ЕООД (в общ размер на 25 000 лв.).

От РИОСВ-Пловдив е приложена ПАМ за спиране ползването от „Марциганица Еко Тур“ ООД на обекти в имот, попадащ в границите на ЗМ „Марциганица“.

От РИОСВ-Смолян са извършени 5 проверки за установяване на щети върху селскостопанско имущество или домашни животни, нанесени от кафява мечка.

Във връзка с постъпил сигнал от РИОСВ-Враца е извършена проверка на билкозаготвителен пункт в гр. Бяла Слатина, при която е установено, че в пункта се съхранява корен медицинска ружа, като наличните количества не са придружени от документ за култивирано отглеждане. На отговорника на пункта е съставен АУАН.

 

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Качеството на заустваните в повърхностен воден обект отпадъчни води от канализационната система на с. Манолич е приведено в съответствие с изискванията.

Възстановена е проводимостта на канализационен колектор в участъка от с. Годешево до ПСОВ-с. Годешево.

Преустановено е изпускането на отпадни води, формиращи се от дейността на ракиен казан в с. Воден, в дере, преминаващо през селото.

Почистени са замърсени с отпадъци терени в землищата на селата Градница, Левски, Смилец, Ляхово, Росен, Щърково, Българка, Хвойна, Българска поляна, Широко поле, Пъстрогор, Младиново, Мустрак, Райкова могила, Щит, Сладун, Сива, Чакаларово, Долно Къпиново, Горно Къпиново, Джерово, Чорбаджийско, Бенковски, Добромирци, Кирково, Тънково, Голям извор, Долно Ботево, Жълти, Стамболово, Царева поляна, Лозен, Малко градище и Войводово и в землищата на градовете Тополовград, Велинград и Свиленград.

В местността „Бабушко блато“ на територията на Резерват „Сребърна“ е изградена наколна платформа за гнездене на къдроглавия пеликан.

Екземпляри от защитените животински видове „Забулена сова“, „Бухал“, „Сова“, „Мишелов“ и „Ястреб“ са настанени в спасителни центрове за диви животни.