Категории
Министерство

МОСВ кани заинтересованите страни да представят своите предложения за изготвяне на Национална програма за предотвратяване образуването на отпадъци

Страните-членки на Европейския съюз, са задължени да изготвят Програма за предотвратяване образуването на отпадъци, която може да е неразделна част от Националния план за управление на отпадъците или да се разработва като отделна програма.

В Република България Програмата за предотвратяване образуването на отпадъци ще бъде обособена като отделна глава „Предотвратяване образуването на отпадъци“ от Националния план за управление на отпадъците за периода 2014-2020 г. Съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците, за одобрение в Министерски съвет ще се внесе един програмен документ, съдържащ глава „Предотвратяване образуването на отпадъците“.

Какво е предотвратяване образуването на отпадъци? 
Предотвратяването на отпадъци означава намаляване на количеството на генерираните отпадъци, както и намаляването на съдържанието на опасни вещества в тези отпадъци. Целта е използването на  по-малко ресурси  и образуването на по-малко отпадъци, в резултат на което да се постигне по-чиста околна среда и опазване на биоразнообразието.

Гражданите, предприятията и администрациите често могат да спестят значителни средства чрез предотвратяване образуването на отпадъци. Най-добрият начин за справяне с отпадъците е те да не се образуват!
Предотвратяването включва мерките, които трябва да бъдат взети преди веществото, материалът или продуктът да се превърне в отпадък. Предотвратяване на отпадъците включва избягване на генерирането на отпадъци, качествено и количествено намаляване при източника и повторна употреба на продуктите.
Предотвратяването изисква промяна в поведението на потребление на всички нива: население, администрации и бизнес.

Определение по Директива 2008/98/ЕО:
„Предотвратяване” означава:

 “Мерките, взети преди веществото, материалът или продуктът да стане отпадък, с което се намалява: 
а) количеството отпадъци, включително чрез повторната употреба на продуктите или удължаването на жизнения им цикъл; 
б) вредното въздействие от образуваните отпадъци върху околната среда и човешкото здраве; или 
в) съдържанието на вредни вещества в материалите и продуктите”.

Мерките по отношение предотвратяване образуването на отпадъците могат да бъдат свързани с:

  • етапа на образуване на отпадъци,
  • фазата на проектиране и производство и разпространение,
  • фазата на потребление и употреба.

Предотвратяването на образуването на отпадъците е хоризонтално действие и се извършва във всички етапи на материалния поток - добив, производство, дистрибуция, потребление, както и в крайната фаза, когато продуктите се превръщат в отпадъци. Предотвратяването не може да ограничи само до един етап. Въпреки това най-голям ефект има, когато се вземат необходимите мерки още на фазите на проектиране и предпроектни проучвания, където се вземат решения от стратегическо или техническо естество.

По данни на ЕВРОСТАТ всеки европеец произвежда средно по 502 кг отпадъци годишно (2010 г.), а за България този показател е 410 кг/ на човек годишно (2010 г.). Значението на подхода за предотвратяването на отпадъци в днешно време е напълно признатo и като цяло е приоритет в рамките на ЕС. Но все още трябва да бъдат направени много усилия.

Примери:
Биоразградимите отпадъци   представляват огромен потенциал за предотвратяването на отпадъци.
На ниво домакинства предотвратяването на хранителни отпадъци може да бъде преодоляно на първо място чрез повишаване на обществената информираност за освобождаваните количества годна за употреба храна, за финансовите загуби, които произтичат от това, както и за въздействието, което събирането и обработката на тези отпадъци оказват върху околната среда. Конструктивната информация за техниките за предотвратяване на образуването на отпадъци може да помогне на домакинствата по-добре да планират закупуването на хранителни продукти, да съхраняват хранителните си запаси свежи за по-дълго време, да оползотворяват по-добре отпадъците и забележимо може да промени разходите на домакинствата.

Хартиените отпадъци се произвеждат главно от домакинствата и бизнеса, като този отпадъчен поток може лесно да бъде обхванат, като се започне с неадресираната поща, каталозите, офис хартията, вестниците и списанията.

Отпадъци от опаковки
Фазата на създаване съдържа най-широки възможности за превенция, тъй като количествата отпадъци могат да бъдат проектирани на всяко ниво от жизнения цикъл на продукта, както и на всичките три нива на опаковане, които го съпътстват. Двете основни възможности за обществените органи тук ще бъдат изискванията за критерии за еко-проектиране при разработването на нови продукти и насърчаване на еко-проектирането чрез онлайн инструменти, програми за обучение и стимули, създадени чрез политиките за Разширена отговорност на производителите. И двата вида политики трябва да насърчават минимизирането на опаковките на всички нива.
Трябва да се отбележи, че някои първични опаковки допринасят за намаляването на хранителните отпадъци.

Опасни отпадъци
Разделното събиране на опасни отпадъци е форма на предотвратяване на образуването на отпадъци, тъй като намалява количеството опасни материали в остатъчната отпадъчна фракция. Намаляването на съдържанието на опасни материали в продуктите представлява качествена мярка за предотвратяване на отпадъци, тъй като така се намалява общото количество на освобождаваните опасни отпадъци. Цялостното премахване на опасните вещества от продуктите остава крайната цел за обществеността и бизнеса.

Главата „Предотвратяване образуването на отпадъци“ като част от Националния план за управление на отпадъците трябва да включва:
- мерки за предотвратяване образуването на отпадъци;
- оценка на ползите от прилагане на мерките за предотвратяване;
- определяне на подходящи специфични качествени или количествени контролни показатели, приети за наблюдение и оценка на напредъка в изпълнението на мерките за предотвратяване на отпадъци;
- индикатори за оценка на изпълнение на мерките за предотвратяване образуването на отпадъци.

Участието на всички заинтересовани страни от самото начало е изключително важно както за събирането на информация относно мерки, които вече се прилагат в страната, за ползите и резултатите  от тях, така и за нови предложения.

Приканваме да представите своите предложения с информация за мерки на национално и регионално ниво, както и предложения, които засягат различни производствени сектори. Представената информация ще послужи при изготвянето на Национална програма за предотвратяване образуването на отпадъци.
Участието на заинтересованите страни и широката общественост в консултациите ще гарантира, че разработената програма ще бъде уместна, полезна и постижима.

Мнения и предложения може да изпращате на електронен адрес: svetla@moew.government.bg и тел: 940 6638.