Категории
Природа

Обща информация за защитените територии

Обща информация за защитените територии в Република България

 

България притежава разнообразна и във висока степен съхранена природа, която е едно от безспорните национални богатства и част от националната идентичност. Важни действия за опазване на българската природа са защитата на територии и опазването на застрашените видове растения. Главен принос към усилията за съхраняване на уникалното природно наследство има развитието на национална мрежа от защитени територии (ЗТ).
Защитените територии представляват национална и общочовешка ценност, те са особена форма на опазване на природата. Международният съюз за защита на природата (IUCN) дефинира защитената територия като сухоземна и/или морска площ, специално определена за защита на биологичното разнообразие, на природните и свързаните с тях културни ресурси, и управлявана съгласно законодателството или други ефективни средства.
Международният съюз за защита на природата разработва и прилага следната класификация на защитените територии:
Категория І. Строг природен резерват/област с дива природа: управлява се главно с научна цел или за опазване на дива природа.
Категория ІІ. Национален парк: управлява се главно за опазване на екосистемите и за отдих.
Категория ІІІ. Природен паметник/природна забележителност: управлява се предимно за съхраняване на специфична природна особеност.
Категория ІV. Управлявана природна територия за местообитания и видове: управлява се главно за съхраняване на видове и техните местобитания чрез специфична намеса.
Категория V. Защитен ландшафт/морска акватория: управлява се главно за опазване на ландшафт/морска акватория.
Категория VІ. Защитена територия за управление на ресурси: управлява се главно за устойчиво използване на природните ресурси.
В България мрежата от защитени територии се управлява и изгражда като част от световната мрежа от такива територии в съответствие с държавната екологична политика. Защитените територии имат ясно разграничена площ и специфична научна, социална, естетическа и културна стойност. Управляват се с цел опазване на биологичното разнообразие в екосистемите и на естествените процеси, протичащи в тях, както и на характерни и забележителни обекти на неживата природа и ландшафти.
Законът за защитените територии (1998) определя шест категории ЗТ, съобразени със съвременните международни изисквания (категориите на IUCN) и категории, различаващи по състояние и степен на съхраненост на природните елементи, цел и режим на управление:
• Резерват (категория І на IUCN) – обявяват се образци от естествени екосистеми, включващи характерни и/или забележителни диви растителни и животински видове, както и местообитанията им.
• Национален парк (категория ІІ на IUCN) – обявяват се територии, които включват естествени екосистеми с голямо разнообразие на растителни и животински видове и местообитания, с характерни и забележителни ланшафти и обекти на неживата природа.
• Природна забележителност (категория ІІІ на IUCN) – обявяват се характерни или забележителни обекти на неживата и живата природа.
• Поддържан резерват (категория ІV на IUCN) – обявяват се екосистеми, включващи редки и/или застрашени диви растителни и животински видове, както и местообитанията им.
• Природен парк (категория ІV или V на IUCN) – обявяват се територии, включващи разнообразни екосистеми с многообразие на растителни и животински видове, както и на техните местообитания, характерни забележителни ландшафти и обекти на неживата природа.
• Защитена местност (категория ІV и/или V на IUCN) – обявяват се територии с характерни или забележителни ландшафти и местообитания на застрашени, редки или уязвими растителни и животински видове и съобщества.
Режимите за опазване и управление на защитените територии се определят от Закона за защитените територии, заповедта за тяхното обявяване и плановете за управление.
Съгласно Закона за защитените територии за национални паркове (категория ІІ на IUCN) се обявяват територии, в чиито граници не попадат населени места и селищни образувания и които включват естествени екосистеми с голямо разнообразие на растителни и животински видове и местообитания, с характерни и забележителни ландшафти и обекти на неживата природа. В България са обявени три национални парка – Рила, Пирин и Централен Балкан. Те се управляват с цел защита на дивата природа. Резерватите и националните паркове са защитени територии с по-голям обхват и по-строг режим на опазване и управление, който напълно изключва (в резерватите) или силно ограничава (в националните паркове) антропогенното въздействие. Съгласно Закона за защитените територии поради по-строгите режими на опазване в националните паркове, защитени територии от други категории (с изключение на резервати и поддържани резервати), които попадат в границите на националните паркове се заличават. Собствеността в националните паркове и резерватите е изключителна държавна. В страната са обявени 55 резервата и 35 поддържани резервата.
Останалите категории ЗТ се разпределят както следва: природни забележителности – 354, природни паркове – 11, защитени местности – 589 (данни към края на 2023 г.). Природният парк (категория ІV или V на IUCN) е защитена територия, където взаимодействието между хората и природата с течение на времето е създало територия с различен характер със значителна, екологична, биологична, културна и живописна ценност и където запазването на целостта на това взаимодействие е жизненоважно за опазването и поддържането на района и свързаните с него опазване на природата и други ценности. За разлика от националните паркове в природните паркове може да има населени места, селищни образувания и курорти. Защитени територии от други категории, попадащи в границите на природните паркове запазват режимите си, определени със заповедта им за обявяване. Витоша, Българка, Врачански Балкан, Персина, Златни пясъци, Странджа, Сините камъни, Беласица, Русенски Лом, Шуменско плато и Рилски манастир са природните паркове обявени в нашата страна.

Повече информация за защитени територии (заповеди за обявяване, площ и др.) е достъпна на следния адрес: https://eea.government.bg/zpo/bg/index_search.jsp.