Категории
Природа

ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ / КОНВЕНЦИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ НА СВЕТОВНОТО НАСЛЕДСТВО НА ЮНЕСКО / Национален парк "Пирин"

Национален парк "Пирин" е създаден през 1962 г. и понастоящем обхваща над 42 000 ха вековни гори, удивителни мраморни върхове-гиганти, изумрудени езера, мъхави еделвайси и бистри реки, които представляват естествен пейзаж и среда за обитаване от редки и световно застрашени видове животни и растения.

В НП "Пирин" се срещат около 1/3 от видовете растения в България. Характерна особеност за пиринската флора е наличието на много ендемични видове – видове, които се срещат само в ограничена територия. В Националният парк се срещат 18 локални ендемити (растат само в Пирин и никъде другаде по света), 17 български ендемити и 86 балкански ендемити. Локалните ендемити се откриват предимно в северната част на парка върху мраморизиран  варовит масив. Там са съсредоточени и така наречените формообразуващи центрове /огнища/, където се образуват нови видове в днешно време. Някои от локалните ендемити са пирински мак (Papaver degenii), пиринска ливадина (Poa pirinica), яворкова клопачка (Rhinanthus javorkae), пиринска мащерка (Thymus perinicus), давидов лопен (Verbascum davidoffii), пиринска власатка (Festuca pirinica) и др. Повечето от българските и балканските ендемити са широко разпространени в парка.

От животните, които обитават парка редки и застрашени видове на световно, европейско и национално ниво са жаба дървесница, шипоопоашатата костенурка, дива коза, мечка, вълк, скален орел, ловен сокол, трипръст кълвач, глухар, ливаден дърдавец и други.

Шест от видовете гъби в парка също са редки и са включени в Червен списък на гъбите в България, Европейския червен списък и в Приложение І на Бернската конвенция НП "Пирин" е вписан в Списъка на световното културно и природно наследство през 1983 г. Отговаря на критериите (vii), (viii) и (ix).

  • Съдържа райони с извънредна природна красота и естетически качества.
  • Представлява изключителен пример, отразяващ важни етапи на историята на земята,  значителни текущи геологически процеси в развитието на земните форми и значими геоморфни или физиографски характеристики.
  • Представлява изключителен пример, отразяващ значителни текущи екологични и биологични процеси в еволюцията и развитието на сушата и сладководните (езерни) екосистеми и съобществата на растения и животни.

Научете повече за Национален парк "Пирин".

Номинационен файл от 1982 год.

Номинационен файл от 2009 год.

http://whc.unesco.org/en/list/225


Решение: 36 COM 7B.18 от 36-та сесия на Комитет по световно наследство, 2012 г., гр. Санкт Петербург, Русия


Решение: 37 COM 7B.17 от 37-та сесия на Комитета по световно наследство, 2013 г., в гр. Пном Пен, Камбоджа 

Решение: 38 COM 7B.73 от 38-та сесия на Комитета по световно наследство, 2014 г., в гр. Доха, Катар


 

Решение: 40 COM 7B.93 от 40-та сесия на Комитета по световно наследство, 2016 г., в гр. Истанбул, Турция


 

Решение: 42 COM 7B.72 от 42-та сесия на Комитета по световно наследство, 2018 г., в Бахрейн