Категории
Министерство

Месечен отчет на БД през месец юли 2021 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от Басейновите дирекции през месец юли 2021 г.

 

I. Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност и резултати от извършената контролна дейност на басейновите дирекции:

               През месец юли 2021 г. Басейновите дирекции (БД) са извършили общо 882 броя проверки, от които 477 броя проверки за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите.

               През периода са извършени 96 броя проверки по жалби и сигнали, от които 52 бр. са по сигнали, подадени на „Зелен телефон“ в Басейновите дирекции.

               В рамките на осъществения контрол от БД са дадени 246 броя предписания за отстраняване на допуснати пропуски, несъответствия или констатирани нарушения.

               От директорите на БД са издадени общо 52 броя наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени глоби/имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 54 050 лв.                           

               Общо събраните от БД през м. юли суми по наложени глоби/имуществени санкции са в размер на 23 720 лв.

               От такси за осъществено право за използване на водите, предоставено с разрешително по реда на Закона за водите, от БД са събрани общо 927 814 лв.

               През м. юли от БД са издадени 15 броя актове за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ), на стойност 137 149 лв.

               Постъпилите суми по АУПДВ през отчетния месец са в размер на 163 240 лв.

               Общо постъпленията от осъществената контролна дейност на Басейновите дирекции през м. юли 2021 г. са в размер на 1 114 774 лв.

II. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност на басейновите дирекции:

  • Контрол за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите и заплащане на дължимите такси.
  • Проверки за проводимост на речните легла и в участъците до 500 м. след язовирните стени.
  • Проверки за изясняване на обстоятелства по постъпили жалби и сигнали от граждани за установени нередности при използване на водите и водните обекти.

 III. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:

               Приоритет в контролната дейност на БД през месец юли е извършването на проверки за спазване на условията по издадените разрешителни по реда на Закона за водите, което е приблизително 54 % от общия брой извършени проверки и заплащане на дължимите такси за осъществяване правото на използване на водите, изпращане на писма до титулярите на разрешителни, както и изготвяне на констативни протоколи за издаване на АУПДВ за несъбраните задължения.

               Приблизително 46 % от общия брой извършени проверки от Басейновите дирекции през отчетния период са за: състоянието и правилната експлоатация на водовземните съоръжения; изпълнение на режимните графици за използване на водите на комплексните язовири по Приложение № 1 от Закона за водите; обстоятелства по постъпили сигнали и жалби; нерегламентирани дейности във водните обекти; последващи проверки за изпълнение на дадени предписания и др.

              През отчетния период са предприети действия във връзка с получени жалби и сигнали от граждани и юридически лица за установени нередности при използване на водите и водните обекти, част от които са:

  • Във връзка с проблеми и нередности по водоснабдяването на територията на област Добрич е извършена проверка при помпена станция (ПС) Тянево от експерти на БДДР. Установено е, че ПС Тянево, от която се водоснабдяват с. Тянево и с. Житница, се захранва с води от две водовземни съоръжения: Тръбен кладенец (ТК) и Каптиран извор 1 (КИ ). В момента на проверката се извършва водовзеане само от каптирания извор. И при двете съоръжения има монтирани измервателни устройства. За правото на водовземане няма издадено разрешително за водовземане от подземни води, съгласно изискванията на чл.44,ал.1 от Закона за водите.

Извършен е оглед и на намиращ се в землището на с. Тянево водоизточник – каменна чешма с добър външен вид. Няма наличие на помпено оборудване за извършване на водовземане. На терен пред чешмата е наличен черен съставен шланг PVC/гофрирана гума с диаметър около 65мм и 90 мм. Не се извършва водовземане от чешмата в момента на проверката.

Във връзка с констатациите е дадено предписание на „Водоснабдяване и Канализация Добрич” АД  да предприеме  действия по привеждане в съответствие с разпоредбите на Закона за водите, дейностите по водовземане, касаещи водовземните съоръжения в района на ПС Тянево и са предприети действия за съставяне на Акт за установяване на административно нарушение (АУАН).

  • Експерти на БДЧР, съвместно с РИОСВ-Варна и РЛ-Варна извършиха проверка по получен сигнал за замърсяване на морето с битово-фекални води от семеен хотел „Бригантина“ в района на морски плаж „Кабакум“,к.к. „Чайка“, общ. Варна.

При огледа е установено наличие на зелен РVC маркуч с помпа, като края на маркуча е   потопен в битово-фекална отпадъчна вода в шахта, разположена до басейна в хотел „Бригантина“.

Резултатите от взетите на мястото водни проби от Черно море показват превишения на азот амониев (почти 7 пъти над нормата) и азот нитритен (почти 2 пъти), което съответства на посоченото в сигнала замърсяване с непречистени битово-фекални води. Предвид констатациите на място от проведената проверка на представителите на РИОСВ - Варна и БДЧР, най-вероятно замърсяването на крайбрежните води е от обект: семеен хотел „Бригантина“. БДЧР е изпратила резултатите в РИОСВ-Варна за съставяне на АУАН за установеното замърсяване.

  • Във връзка с получен сигнал за неосигуряване на отток в р. Пиринска Бистрица е извършена е проверка от експерти на БДЗБР на водохващане на р. Пиринска Бистрица за МВЕЦ „Лъки“, землище на с. Пирин, общ. Сандански. Установено е, че се извършва водовземане посредством водохващането за производство на електроенергия. По монтираната в началото на рибния проход нивомерна рейка е отчетен воден стоеж от 14 см, което съответства на 68 л/сек. по представената в БДЗБР ключова крива. Констатирано е, че не са осигурени минималните водни количества от 110 л/сек. за нормалното функциониране на екосистемите в речното легло на р. Пиринска Бистрица, предвид заложеното в т. 1 на Раздел „Условия на водовземането“, посочен в разрешителното за водовземане. От оператора на МВЕЦ „Лъки“ са предприети действия за ограничаване притока на вода към деривационния канал, с което е увеличено количеството на протичащите води през рибния проход в съответствие с определените в разрешителното за водовземане. На представляващия дружеството титуляр на разрешителното е дадено предписание за спазване на условията в издаденото разрешително за водовземане и е ангажирана административно-наказателно отговорност.

През отчетния период са извършени 158 броя проверки за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени. При извършените проверки през месеца са дадени предписания на областни управители/кметове на общини и отговорни институции за предприемане на действия за осигуряване на проводимост, премахване на дънери и растителност, наносни острови от речните легла, битови отпадъци и др. Извършени са проверки и за изпълнение на предписания дадени при предходни проверки за осигуряване на проводимостта.

От Басейновите дирекции са извършени проверки на място и по документи, във връзка с изпълнение на утвърдения от Министъра на околната среда и водите режимен график за месец юли на комплексните и значими язовири по Приложение № 1 от ЗВ за спазване разпоредбите на Закона за водите и Наредбата за ползване на повърхностни води, за изпълнение на условията, лимитите и контролните обеми, посочени в графика.

 Констатирано е неспазване на режимния график за използване на водите през месец юли на язовир „Тича“ и язовир „Въча“, за което от БД ще бъдат предприети съответните последващи действия.

За констатирани административни нарушения на ЗВ са съставени 69 броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН), част от които са за:

  • Неизпълнение на условия, поставени в разрешителни за използване на водите;
  • Водовземане/ползване без издадено разрешително по реда на Закона за водите
  • Неизпълнение на дадени предписания при предходни проверки и др.

 

За установени от БД неизпълнения на поставени условия в издадените разрешителни и нарушения на ЗВ, през м. юли са наложени глоби/имуществени санкции на: „Напоителни системи“ ЕАД, гр. София - 2 бр. на обща стойност 4 000 лв.; „ВиК“ ЕООД, гр. Петрич - 3 бр. на обща стойност 5 000 лв.; Община Благоевград - 5 бр. на обща стойност 5 000 лв.; физическо лице - 1 бр. на обща стойност 1 000 лв.; „Бийстън Енерджи“ АД, гр. София - 1 бр. на стойност 2 000 лв.; „Рубин 08“ ООД, гр. Благоевград - 1 бр. на стойност 2 000 лв. и др.

  • През месец юли от Басейнова дирекция Черноморски район е извършено 1 бр. облитане с безпилотен летателен апарат – Дрон над язовир „Тича“
  1. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:

               При проверките за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения са дадени предписания на компетентните институции за осигуряване на проводимост, с цел недопускане на неблагоприятни последици от вредното въздействие на водите.

През отчетния период, в резултат от осъществения контрол за изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по ЗВ за използване на водите са събрани над 900 хил. лв., които са трансферирани в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).