Категории
Министерство

Месечен отчет на БД през месец юни 2021 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от Басейновите дирекции през месец юни 2021 г.

 

  1. Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност и резултати от извършената контролна дейност на басейновите дирекции:

               През месец юни 2021 г. Басейновите дирекции (БД) са извършили общо 997 броя проверки, от които 576 броя проверки за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите.

               През периода са извършени 82 броя проверки по жалби и сигнали, от които 14 бр. са по сигнали, подадени на „Зелен телефон“ в Басейновите дирекции.

               В рамките на осъществения контрол от БД са дадени 218 броя предписания за отстраняване на допуснати пропуски, несъответствия или констатирани нарушения.

               От директорите на БД са издадени общо 49 броя наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени глоби/имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 19 900 лв.                           

               Общо събраните от БД през м. юни суми по наложени глоби/имуществени санкции са в размер на 27 288 лв.

               От такси за осъществено право за използване на водите, предоставено с разрешително по реда на Закона за водите, от БД са събрани общо 2 415 615 лв.

               През м. юни от БД са издадени 32 броя актове за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ), на стойност 1 415 829 лв.

               Постъпилите суми по АУПДВ през отчетния месец са в размер на 2 097 321 лв.

               Общо постъпленията от осъществената контролна дейност на Басейновите дирекции през м. юни 2021 г. са в размер на 4 540 225 лв.

 

  1. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност на басейновите дирекции:
  • Контрол за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите и заплащане на дължимите такси.
  • Проверки за проводимост на речните легла и в участъците до 500 м. след язовирните стени.
  • Проверки за изясняване на обстоятелства по постъпили жалби и сигнали от граждани за установени нередности при използване на водите и водните обекти.

 

               III. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:

               Приоритет в контролната дейност на БД през месец юни е извършването на проверки за спазване на условията по издадените разрешителни по реда на Закона за водите, което е приблизително 58% от общия брой извършени проверки и заплащане на дължимите такси за осъществяване правото на използване на водите, изпращане на писма до титулярите на разрешителни, както и изготвяне на констативни протоколи за издаване на АУПДВ за несъбраните задължения.

               Приблизително 42% от общия брой извършени проверки от Басейновите дирекции през отчетния период са за: състоянието и правилната експлоатация на водовземните съоръжения; изпълнение на режимните графици за използване на водите на комплексните язовири по Приложение № 1 от Закона за водите; обстоятелства по постъпили сигнали и жалби; нерегламентирани дейности във водните обекти; последващи проверки за изпълнение на дадени предписания и др.

              През отчетния период са предприети действия във връзка с получени жалби и сигнали от граждани и юридически лица за установени нередности при използване на водите и водните обекти, част от които са:

  • Експерти от БДДР Плевен са извършили проверка във връзка с постъпил сигнал за изхвърлени строителни отпадъци до река Бели Вит от дейности по рехабилитация на Републикански път III – 359 Тетевен - Рибарица преминаващ през кв. „Пладнището“, землище на гр. Тетевен. Констатирано е по десния бряг на реката засипване и депониране на строителни отпадъци ( фрезован асфалт, бордюри и земни маси) от дейности по рехабилитация на Републикански път III – 359  Тетевен – Рибарица, преминаващ през землището на гр. Тетевен. Не се констатира на място тежка механизация. Посоченото място е общинска  частна собственост. Проводимостта на р. Бели Вит в проверения участък е видимо добра.
  • По сигнал за замърсяване на р. Камчия в района на устието на реката на територията на КК „Камчия“, експерти на БДЧР са извършили проверка и е възложено пробонабиране и изпитване на повърхностни води в района на КК Камчия от РЛ - Варна.

Установено е наличие на пластмасови бутилки, изхвърлени на сушата, в района на устието на река Камчия. Взети са водни проби за физико – химичен анализ.  На основание  чл.112 от АПК е сезирана РИОСВ – Варна за предприемане на действия по компетентност.

  • Във връзка с постъпил в БД ИБР сигнал от РУ - Асеновград за нарушаване целостта на речното корито в землището на с. Здравец, общ. Лъки, обл. Пловдив, е извършена съвместна проверка на място от служители на БД ИБР, РИОСВ - Смолян, Община Лъки, „Европейски пътища“ АД и сигналоподателя. Установено е наличие на депонирани земни и скални маси, дървета и храсти от фирма „Европейски пътища“ АД. В момента на проверката, по пътя с.Здравец – гр. Лъки няма техника и механизация. Дадено е предписание за премахване на земните и сакални маси от речното легло на река Джурковска в горецитирания участък, в присъствието на представител на Община Лъки.
  • Експерти на БДЗБР са извършили проверка по подаден сигнал за извършване на дейности в коритото на р. Цапаревска, в землището на с. Микрево, общ. Струмяни при вливането в р. Струма. Констатирано е извършване на дейности по полагане и закрепване на геотекстилно платно и геоклетки по бреговете на реката, оформяне и трамбоване на насип върху брега (дигата) на реката с помощта на верижен багер. За дейностите няма издадено разрешително за ползване на воден обект по реда на чл. 46, ал. 1, т. 1, буква ,,г“ от ЗВ. Изпратена е покана на общ. Струмяни за съставяне и подписване на АУАН по реда на Закона за водите.

 

            През отчетния период са извършени 217 броя проверки за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени. При извършените проверки през месеца са дадени предписания на областни управители/кметове на общини и отговорни институции за предприемане на действия за осигуряване на проводимост, премахване на дънери и растителност, наносни острови от речните легла, битови отпадъци и др. Извършени са проверки и за изпълнение на предписания дадени при предходни проверки за осигуряване на проводимостта.

От Басейновите дирекции са извършени проверки на място и по документи, във връзка с изпълнение на утвърдения от Министъра на околната среда и водите режимен график за месец юни на комплексните и значими язовири по Приложение № 1 от ЗВ за спазване разпоредбите на Закона за водите и Наредбата за ползване на повърхностни води, за изпълнение на условията, лимитите и контролните обеми, посочени в графика. За  констатирани нарушения на Закона за водите е връчен АУАН на „В и К“ ЕАД, гр. Бургас и е изпратена покана за съставяне на АУАН на Управителя на ,,В и К“ ООД гр. Перник.

 

За констатирани административни нарушения на ЗВ са съставени 58 броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН), част от които са за:

  • Неизпълнение на условия, поставени в разрешителни за използване на водите;
  • Водовземане/ползване без издадено разрешително по реда на Закона за водите
  • Неизпълнение на дадени предписания при предходни проверки и др.

За установени от БД неизпълнения на поставени условия в издадените разрешителни и нарушения на ЗВ, през м. юни са наложени глоби/имуществени санкции на: ,, Рилска пъстърва“ ООД - 2 000 лв., Община Рила - 2 000 лв., ,,Напоителни системи“ ЕАД, гр. София - 2 000 лв., ,,Сателит Никис” ЕООД - 2 000 лв., ,,Билдинг Зах” ЕООД - 800 лв., ,,ВиК” ЕАД, гр. БУРГАС - 5 бр. за общо 750 лв. и др.

През месец юни от Басейнова дирекция Черноморски район е извършено облитане  с безпилотен летателен апарат тип „дрон“ над Варненското езеро, в района преди вливане в Черно море.

 

  1. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:

               При проверките за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения са дадени предписания на компетентните институции за осигуряване на проводимост, с цел недопускане на неблагоприятни последици от вредното въздействие на водите.

През отчетния период, в резултат от осъществения контрол за изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по ЗВ за използване на водите са събрани над 2 млн. лв., които са трансферирани в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).