Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. април 2022 г.

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец април 2022 г. и резултати от извършената контролна дейност

През месец април 2022 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 569 проверки на 1 320 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 620 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 112 акта (АУАН), от които 11 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 58 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 436 300,00 лв.

Наложени са и 14 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 105 716,80 лв.

На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 16 споразумения на обща стойност 60 340,00 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби и санкции (вкл. от еднократни и текущи санкции) са общо 399 471,77 лв. Постъпилите суми от сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя са в размер на 25 830,00 лв.

За периода са наложени 6 принудителни административни мерки (ПАМ).

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Засилен контрол за спазване на индивидуалните емисионни ограничения (ИЕО), определени в разрешителните за заустване на отпадъчните води;
  • Контрол, свързан с опазването на защитените животински и растителни видове.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

През месец април е осъществен засилен контрол за спазване на ИЕО, определени в разрешителните за заустване на отпадъчните води.

За превишаване на ИЕО, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води, са наложени текущи месечни санкции, от РИОСВ Бургас на общините Созопол (13 лв.) и Поморие (910 лв.), от РИОСВ Монтана - на община Кула (59,96 лв.), от РИОСВ Хасково - на РПЦ, гр.Харманли (69 лв.) и от РИОСВ Шумен - на „Пип Трейд“ ООД (19,27 лв.) и „Уайър Продакшън“ ЕООД (51,57 лв.). За същото нарушение, от РИОСВ Пловдив са наложени имуществени санкции на „ВП Брандс интернешънъл“ АД (3 000 лв.), „Драгиев и Ко“ ООД (1 000 лв.) и „Млечни продукти“ ООД (3 000 лв.), от РИОСВ Русе е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 1 500 лв., на община Дулово, от РИОСВ Смолян е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Персенски” ООД, от РИОСВ София са наложени имуществени санкции на „Ди Ви Би“ ООД (1 500 лв.), „Асро-Ем-Асениви С-ие“ СД (1 000 лв.), „ВиК-Чамкория-2006“ ЕООД (2 000 лв.) и „Национална компания индустриални зони“ ЕАД (1 000 лв.).

За неизпълнение на условия от разрешителното за заустване на отпадъчните води, от РИОСВ Бургас с 2 000 лв. е санкционирано „ГБС Инвест“ЕАД, а от РИОСВ София - с 3 000 лв. община Пирдоп.

За неподдържане в техническа и експлоатационна изправност на пречиствателно съоръжение, от РИОСВ Русе е съставен АУАН на „Дуло Алфа“ ООД, а от РИОСВ Смолян е наложена имуществена санкция, в размер на 500 лв., на „ВиК” ЕООД, гр. Смолян.

За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително по реда на Закона за водите, от РИОСВ Благоевград са съставени 2 АУАН на община Гърмен.

От РИОСВ Бургас са пломбирани савачни устройства на байпасни връзки към канализационните системи на градовете Средец и Поморие.

През месеца е осъществен засилен контрол, свързан с опазването на защитените животински и растителни видове.

След постъпил сигнал за незаконно улавяне на пойни птици от физическо лице в гр. Пазарджик, е извършена съвместна проверка от служители на РИОСВ-Пазарджик и РУ на МВР-Пазарджик. На терасата към апартамент са открити две празни клетки за отглеждане на птици, а в кошче за отпадъци – изхвърлени три умрели птици от защитения вид „Щиглец“. За случая е сезирана Прокуратурата.

За неправомерно отглеждане и притежаване на препарирани екземпляри от защитени животински видове, от РИОСВ Пловдив са съставени АУАН на 3 физически лица.

В РИОСВ Бургас са подадени 21 сигнала в обхвата на биологичното разнообразие, от които 13 са за бедстващи, ранени или мъртви видове животни. На всички сигнали е реагирано своевременно и са предприети действия, включително и със съдействието на други компетентни органи.

 По постъпили сигнали за щети, нанесени от кафява мечка, от РИОСВ Смолян са извършени 24 проверки „на място“ При проверките е установено, че 23 от щетите са нанесени от кафява мечка, а за 1 щета (в с. Левочево) не може да се потвърди, че същата е нанесена от мечка.

За непредставяне на годишен отчет за добитите количества от лечебни растения, от РИОСВ Русе са съставени АУАН на „Адко България“ ООД и 2 физически лица,  3 физически лица са глобени в общ размер на 370 лв. и на ПК „Единство“ е наложена имуществена санкция, в размер на  210 лв., а от РИОСВ Шумен са съставени АУАН на 2 физически лица, ЕТ „Алина Христова 2008-ПХ, „Сончес“ ЕООД и „МФ 1212“ ООД, 5 физически лица са глобени с по 100 лв. и едно със 70 лв.

От РИОСВ София е извършена проверка във връзка с постъпил сигнал за засипване с пръст и рязане на дървета на територията на Боянското блато, при която е констатирано, че сигналът е основателен, както и е установено наличие на багер, булдозер и самосвали в имота. На съсобственик на поземления имот е наложена ПАМ за спиране на дейностите по засипване и разстилане на земни маси, заравняване на терена и премахване на растителност.

За нарушаване на определените режими в защитените територии и зони, от РИОСВ Благоевград и РИОСВ Бургас са глобени с по 100 лв. 4 физически лица, а от РИОСВ Велико Търново  - с 300 лв. физическо лице.

Приложени са ПАМ – от РИОСВ Бургас за незабавно спиране на извършваната дейност по насипване и стабилизиране с каменна фракция на поземлени имоти в землището на с. Синеморец (в границите на Природен парк „Странджа“), а от РИОСВ Враца за забрана извършване на взривни работи на територията на находище „Кунино“, предвид, че има заплаха от разрушаване на Природна забележителност „Пещера Гълъбарника“.

През отчетния период е осъществен и контрол, свързан с опазването на чистотата на атмосферния въздух.

От РИОСВ Бургас е извършена оценка на 26 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на  емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух и на 14 доклада за резултати от извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ Варна – на 16 доклада за резултати от извършени СПИ и на 12 доклада за резултати от извършени СНИ, а от РИОСВ Враца – на 12 доклада за резултати от извършени СПИ и на 7 доклада за резултати от извършени СНИ.

За неорганизирано изпускане на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ Велико Търново е съставен АУАН на „Топлофикация – Габрово” ЕАД.

За неизвършени СПИ на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на „ГЕХАРД“ ЕООД, от РИОСВ Бургас - на „Дюни“ АД, „Доктор Колор Експерт“ АД, „Зона Колор“ ЕООД, „ЗСК Лозово“ АД и „Метро Кеш енд Кери България“ ЕООД, а от РИОСВ Русе – на „Итал Кар“ ЕООД.

От РИОСВ Пловдив са утвърдени 20 планове за управление на разтворители.

За неподдържане на досиета на стационарното хладилно и климатично оборудване, от РИОСВ Благоевград са съставени АУАН на „КЕН СЪПЛАЙ“ ООД и „РИЛАНА“ ЕАД.

За непредставяне на годишен отчет за оборудването, заредено с флуорсъдържащи парникови газове, от РИОСВ .Варна са съставени АУАН на „Агропласмент-92-В“ АД, „Триада“ ООД и „Комис“ ЕООД.

За неизвършена физическа доставка на флуоровъглеводороди в количествата, в които е разрешено използване, съгласно определената им квота, от РИОСВ София са наложени имушествени санкции, всяка в размер на 5 000 лв., на „Макларънинвест“ ЕООД и „Клима КГ“ ЕООД.

 Във връзка с негативна оценка на изпълнение на мерките в Програмата по чл. 27 от Закона за чистотата на атмосферния въздух от община Монтана през 2021 г. (неизпълнение на критериите за ежегодно намаление на средногодишното замърсяване с полициклични въглеводороди) от РИОСВ Монтана е съставен АУАН на кмета на общината.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците (ЗУО), от РИОСВ Варна е съставен АУАН                  на „Тузари 82“ ЕООД, от РИОСВ Враца е глобено с 1 400 лв. физическо лице, от РИОСВ Монтана е съставен АУАН на „РУВЕН ТРАНС“ ЕООД, от РИОСВ Плевен е глобено с 1 400 лв. физическо лице, от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на „Сунай-Расим Шериф“ ООД, от РИОСВ Русе са съставени АУАН на 4 физически лица и на „Брадърс Ауто 22“ ЕООД, от РИОСВ Смолян е съставен АУАН на физическо лице, от РИОСВ София са наложени имуществени санкции на „Маргив БГ“ ЕООД (7 000 лв.) и „Кометех“ ООД (10 000 лв.), а от РИОСВ Шумен е съставен АУАН на „Родна индустрия-91“ ЕООД.

За извършване на дейности с ОЧЦМ без регистрация по Търговския закон, от РИОСВ Стара Загора е глобено физическо лице с 1 500 лв.

За нарушения на ЗУО, от РИОСВ София са наложени 3 имуществени санкции, всяка в размер на 7 000 лв., на „Софекострой“ ЕАД.

За неводене на отчетност на отпадъците, са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 000 лв. на „ЕН ВИ ГРУП 2“ ЕООД (РИОСВ Благоевград) и „Шишеджам Аутомотив България“ ЕАД (РИОСВ Шумен).

За неизпълнение на изискванията за превоз на отпадъци, съгласно Регламент 1013/2006, от РИОСВ Бургас е наложена имуществена санкция, в размер на 50 000 лв., на „СОЛЮШАНС АУТО“ ЕООД, а от РИОСВ Монтана е съставен АУАН и е глобено с 2 100 лв. физическо лице.

За непредаване на собствени ИУМПС на площадка за съхранение или разкомплектоване, от РИОСВ Шумен са съставени АУАН на 5 физически лица.

От РИОСВ Варна е приложена ПАМ спрямо „Тузари 82“ ЕООД за спиране на дейности по третиране на отпадъци.

За непредприемане на мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места, от РИОСВ Благоевград е съставен     АУАН на кмета на община Струмяни, от РИОСВ Пловдив - на кмета на община Асеновград, а от РИОСВ Шумен е глобен с 4 000 лв. кмета на община Омуртаг.

През отчетния период е извършен планирания контрол на обектите с издадено комплексно разрешително.

За неизпълнение на условия от комплексното разрешително, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН и са наложени 2 еднократни санкции на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД (1 979 лв. и 60 лв.), от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на „Би Ей Глас България” ЕАД, от РИОСВ Русе е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „Астра Биоплант“ ЕООД, от РИОСВ София са наложени имуществени санкции на община Перник (15 000 лв.), „Стомана-Индъстри“ АД (100 000 лв.) и „Топлофикация - Перник“ АД (3 бр., в общ размер на 120 000 лв.), от РИОСВ Стара Загора е съставен АУАН и е наложена еднократна санкция, в размер на 5 204 лв., на „Брикел” ЕАД и  „Кастамону България“ АД е санкционирано със 7 000 лв., от РИОСВ Хасково е наложена еднократна санкция, в размер на 665 лв., на ,,Неохим“ АД и на „ТЕЦ Марица 3“ АД е съставен АУАН, а от РИОСВ Шумен е съставен АУАН на община Шумен.

От РИОСВ Хасково е приложена ПАМ за спиране на производствената дейност на „ТЕЦ Марица 3” АД.

За извършване на дейност без издадено комплексно разрешително по реда на ЗООС, от РИОСВ Монтана е съставен АУАН и е санкционирано с 35 000 лв. „Чилик Фарм“ ЕООД.

От РИОСВ Варна е приложена ПАМ спрямо „Алфа 1 Секюрити“ ЕАД за спиране на всички дейности, свързани с разчистване на земята, извършване на други мероприятия и строителство в Поземлен имот с идентификатор № 10135.2054.51 по КККР на гр. Варна и спиране преминаването на тежка строителна техника и други съоръжения в имот с идентификатор № 10135.2054.50.

За неизплънение на предписания, от РИОСВ Варна е санкционирано с 2 000 лв „Агрос-98“ ООД, от РИОСВ Велико Търново са съставени АУАН на „ПРОТОН ХК“ ООД и „СТУДИО ЧЕТИРИ ПО ЧЕТИРИ“ ЕООД и физическо лице е глобено с 2 000 лв., от РИОСВ Монтана е съставен АУАН на „ЕНЕРДЖИ ТРЕЙД 2009“ ЕООД и на „ПИРИН ТРЕЙД 2013“ ЕООД е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на „Спарк А и М“ ЕООД и „Евро строй кънстракшън“ ЕООД е санкционирано с 2 000 лв., от РИОСВ София са наложени имуществени санкции на „БГНОВА“ АД (5 000 лв.), „Маргив БГ“ ЕООД (5 000 лв.), „Стевас-2006“ ЕООД (2 000 лв.), „ТЕЦ - Бобов дол“ АД (10 000 лв.) и община Пирдоп (2 000 лв.) и физическо лице е глобено с 10 000 лв., от РИОСВ Хасково е съставен АУАН на община Хасково, а от РИОСВ Шумен е съставен АУАН и е глобен с 2 000 лв. кмета на община Омуртаг.

 

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Преустановено е замърсяването на атмосферния въздух от дейността на „Берг Монтана Фитинги“ ЕАД.

На хвостохранилището на ,,Горубсо Кърджали“ АД е монтирана оросителна инсталация.

Преустановено е замърсяването на водите на повърхностни водни обекти с отпадъчни води от канализационните системи на с. Веселие и на агломерация Бургас – Ветрен, от млекопреработвателно предприятие на „Хрисиада“ ЕООД и от обект за отглеждане на селскостопански животни в с. Остър камък.

Почистени са терени, замърсени с отпадъци, в землищата на селата Росица, Правда, Горна Росица, Бяга, Драгиново, Звиница и Нова Надежда и градовете Хасково, Павликени, Севлиево, Лом, Ракитово, Велинград и. Кърджали и участък от републиканската пътна мрежа след с. Арчар. Почистени са замърсени площи с отпадъци по пътищата от републиканската пътна мрежа на територията на община Ардино и са поставени съдове за отпадъци на крайпътни отбивки и чешми.

Почистен е склад за съхранение на продукти за растителна защита с изтекъл срок на годност в гр. Червен бряг.

Осигурено е безопасното съхранение на взривни материали във взривен склад, стопанисван от „Горубсо Мадан“ АД.

Екземпляри от защитените видове „Бял щъркел“, „Обикновен мишелов“, „Горска ушата сова“, „Малък ястреб“, „Селска лястовица“ и „Ветрушка“ са настанени в спасителни центрове за диви животни.

Отбелязани са Седмицата на гората (5 – 11 април) и Международния ден на земята (22 април).