Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. май 2022 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ
през месец май 2022 г.

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец май 2022 г. и резултати от извършената контролна дейност
През месец май 2022 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 946 проверки на 1 658 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 544 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.
За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 128 акта (АУАН), от които 15 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 74 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 256 700 лв.
Наложени са и 15 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 87 855,70 лв.
На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 34 споразумения на обща стойност 51 170 лв.
Постъпилите суми по наложени глоби и санкции (вкл. от еднократни и текущи санкции) са общо 485 133,14 лв. Постъпилите суми от сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя са в размер на 28 840 лв.
За периода са наложени 11 принудителни административни мерки (ПАМ).

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност
• Засилен контрол за спазване на изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ) и подзаконовите нормативни актове към него;
• Контрол за изпълнение на дадени предписания.

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност
През месец май е осъществен засилен контрол за спазване на изискванията на ЗЧАВ и подзаконовите нормативни актове към него
От РИОСВ Варна е извършена оценка на 16 доклада за резултати от извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух и на 13 доклада за резултати от собствени периодични (СПИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ Враца – на 6 доклада за резултати от извършени СНИ и 14 доклада за резултати от извършени СПИ, а от РИОСВ София – на 14 доклада за резултати от извършени СНИ и на 29 доклада за резултати от извършени СПИ.
От РИОСВ Велико Търново с 1 000 лв. е санкционирано „Топлофикация – Габрово” ЕАД за изпускане на неорганизирани емисии в атмосферния въздух.
За неизвършени СПИ на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, са съставени АУАН на „Желев Кар“ ЕООД (РИОСВ Бургас) и на „Барс“ АД и „Автомагистрали - Черно Море“ АД (РИОСВ Шумен).
От РИОСВ София е извършена оценка на 34 планове за управление на разтворителите.
За непредставяне на отчет за флуорсъдържащите парникови газове, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на „Булгарконсерв Рупите“ ООД, от РИОСВ Варна са съставени АУАН на „Ларис-Вега“ ООД, „Съни сенд“ ЕАД, „Янк-100“ ЕООД, „Кей Холидей“ ЕООД, „Кей Сити“ ЕООД, „Декасто“ ООД, „САС Инженеринг“ ЕООД, „Бирена къща Варна“ ООД, „Морска градина Варна“ АД, „Аико мулти консепт“ ООД, „Мьомакс България“ ООД, „Бул аква фиш“ ЕООД, „Ейч Ви Ди Хотелс“ ЕАД, „Максим-Деница“ ЕООД, „Планекс хотел“ ООД, „Мак Маркет“ ООД, „Фрукталина“ ООД, „Бул верде“ ООД, „Балесо“ ООД, „Атмосфера БГ“ ООД, „Каварна 2016“ ООД, „Луна 20“ АД, „ЛН Сълюшънс“ ООД, „Хелленика“ ООД, „Мизия логистика“ ООД, „Фуудс трейд“ ЕООД и „Бизнес парк Варна“ ЕООД и с по 700 лв. са санкционирани „Агропласмент-92-В“ АД, „Плавекс хотелс“ ООД, „Триада“ ООД, „Бул верде“ ЕООД, „Бирена къща Варна“ ООД, „Аико мулти консепт“ ООД, „Декасто“ ООД и „САС Инженеринг“ ЕООД и са съставени АУАН на „Глобал електроник дистрибюшън“ ООД (РИОСВ Пловдив), „Еуро енд Конт“ ЕООД и „Мапеи България“ ЕООД (РИОСВ Русе) и „Зора - М.М.С“ ООД (РИОСВ Шумен).
От РИОСВ Велико Търново е съставен АУАН на „НИКОМ-97” АД за неизпълнение на условие от разрешителното за емисии на парникови газове.
През месеца приоритетно е осъществен последващ контрол за изпълнение на дадени предписания.
За неизпълнение на предписания, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на община Сунгурларе и на „Млечна промишленост Маноя” ООД е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., от РИОСВ Велико Търново е санкционирано с 3 500 лв., „Студио четири по четири“ ЕООД, от РИОСВ Монтана са съставени АУАН на „ВиК” ООД, гр. Монтана и „ГЛО БРОКЕР“ ЕООД и на „ЕНЕРДЖИ ТРЕЙД 2009“ ООД е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., от РИОСВ Пловдив са съставени АУАН на „Нов шанс 2012“ ЕООД и „Маримпекс" ООД, от РИОСВ Русе е съставен АУАН на „Свинекомплекс Голямо Враново инвест” АД, от РИОСВ София е наложена имуществена санкция, в размер на 12 000 лв., на „ТЕЦ - Бобов дол“ АД, от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на „Загора ойл“ ООД и на кмета на община Ямбол, от РИОСВ Хасково е съставен АУАН на община Симеоновград, а от РИОСВ Шумен са съставени АУАН на „Гроу Грийн-България“ ООД и община Велики Преслав и община Омуртаг е санкционирана с 1 000 лв.
От РИОСВ Бургас са приложени 5 ПАМ за спиране извършването на дейности в поземлени имоти до приключване на приложимите процедури по реда на екологичното законодателство.
От РИОСВ Пазарджик са извършени 4 проверки на насипище „Влайков връх – източни отвали“ във връзка със сигнал за незаконна преработка на минни отпадъци. Установено е, че в южния край, в горната част на насипището, е обособена площадка, на която са разположени техника и съоръжения за преработка на скални материали. Има наличие на купчини със скален материал. Дейността е извършена без да има приключени процедури по реда на екологичното законодателство. В тази връзка, от екоинспекцията е извършено пломбиране на наличните техника и съоръжения.
Засилен контрол е осъществен и за спазване на изискванията на законодателството в областта на управление на водите.
За ползване на повърхностен воден обект за заустване на отпадъчни води без издадено разрешително по реда на Закона за водите, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД, гр. Бургас, а от РИОСВ Пловдив – на община Стамболийски.
За неизпълнение на условия от разрешителното за заустване на отпадъчните води, от РИОСВ Бургас са санкциониран, всяко в размер на 2 000 лв., „СИС Индустрийс” ООД и община Поморие.
Във връзка с подаден сигнал от експерти на РИОСВ Русе е извършена проверка на млекопреработвателно предприятие в с. Дянково, собственост на „Рамарис“ ЕООД. Констатирано е, че мазниноуловителят на предприятието е затлачен и не функционира. Производствените и битово-фекалните отпадъчни води постъпват в две вкопани цистерни, откъдето се извозват за пречистване в Селищна пречиствателна станция за отпадъчни води (СПСОВ). Технологията на пречистване в СПСОВ, на която се извозват отпадъчните води от млекопреработвателното предприятие, не предвижда отделяне на мазнини от входящите количества отпадъчни води, поради което е задължително първичното отделяне на мазните от подаване водни количества за пречистване в СПСОВ. За констатирано нарушение на управителя на „Рамарис“ ЕООД е съставен АУАН. При проверката е установено и наличие на нерегламентирана канализационна връзка към наличната помпа, чрез която съдържанието на събирателните резервоари се препомпва в крайпътна отводнителна канавка, като от канавката, чрез изграден водосток, отпадъчните води от предприятието постъпват в частен имот, който е бил заблатен и по цялата дължина на нерегламентираното трасе е констатирано наличие на замърсяване с непречистени отпадъчни води и мазнини. В тази връзка, са дадени предписания и е приложена ПАМ чрез пломбиране на изходящата тръба, предназначена за отвеждане на отпадъчните води в крайпътна отводнителна канавка. В изпълнение на приложените от РИОСВ Русе мерки е преустановено нерегламентираното заустване на отпадъчните води от дейността на обекта.
За превишаване на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ Бургас на „Алупласт ЖТГ“ ЕООД (31 лв.), „Водоснабдяване и Канализация” ЕАД, гр. Бургас (478 лв.) и община Малко Търново (76 лв., 15 лв. и 32 лв.), от РИОСВ Монтана - на община Грамада (еднократна - 98,59 лв.) и „Кнауф България“ ЕООД (66,31 лв.), от РИОСВ Русе - на „Интер ЕС 2000“ ЕООД (21 лв.), от РИОСВ Смолян – на „Мода Шпорт” ЕООД (51 лв.), от РИОСВ Хасково – на ,,Пашов-ЯР“ ЕООД (еднократна – 40 лв.) и „Горубсо-Кърджали“ АД (286 лв.) и от РИОСВ Шумен - на „Плиска ойл“ ООД (1 152 лв.). За същото нарушение, от РИОСВ Благоевград са съставени АУАН на „ВиК“ ЕООД, гр. Благоевград, община Сандански (2 бр.) и община Петрич (3 бр.), от РИОСВ Пазарджик е съставен АУАН на „ПМБ Индъстрис“ ООД и, в размер на 2 000 лв., са санкционирани „Елхим Искра“АД и „ЗХ Белово“ АД, от РИОСВ Пловдив са съставени АУАН на „Полидей-2“ ООД и „Бяла река ВЕЦ“ ООД, от РИОСВ Смолян са съставени АУАН на „Маркони Транс“ ЕООД и „Лъки Инвест - Джурково” ЕООД, от РИОСВ Стара Загора са санкционирани община Тунджа (1 100 лв.) и „Мини Марица Изток“ ЕАД (3 000 лв.), от РИОСВ Хасково са съставени 3 АУАН на „ВиК“ ООД, гр. Кърджали, а от РИОСВ Шумен са съставени АУАН на община Опака и „ВиК-Шумен“ ООД.
За неподдържане в техническа и експлоатационна изправност на пречиствателно съоръжение, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на община Петрич, от РИОСВ Бургас – на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД, гр. Бургас, а от РИОСВ Пловдив – на „Ненко Трифонов Фуудс“ ООД.
От РИОСВ София е извършена проверка във връзка с подаден сигнал за извършване на нерегламентирани дейности в имот на територията на Боянското блато. Установено е ръчно набиване на колове по границата на имота и наличие на топове метална мрежа на земната повърхност. За констатираните нарушения са наложени 3 ПАМ за спиране извършването на неправомерни дейности в границите на имота.
За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „ИРБИС ПЛАСТ“ ООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 14 000 лв. на „МИНА ЧЕРНО МОРЕ – БУРГАС“ ЕАД, от РИОСВ Велико Търново са глобени с по 1 400 лв. 3 физически лица, от РИОСВ Монтана е наложена имуществена санкция, в размер на 4 900 лв., на „РУВЕН ТРАНС“ ЕООД, от РИОСВ Пазарджик е наложена имуществена санкция, в размер на 10 500 лв., на ОП „БКС-Общински имоти – гр. Стрелча“, от РИОСВ Плевен е глобено с 1 400 лв. физическо лице, от РИОСВ Пловдив са съставени АУАН на физическо лице и на „Толи“ ЕООД и с по 7 000 лв. са санкционирани „Бебо-транс“ ЕООД и „Елвеко-Електромонтажи“ ЕООД, от РИОСВ Русе е съставен АУАН на физическо лице, от РИОСВ София е глобено с 2 000 лв. физическо лице, от РИОСВ Стара Загора е съставен АУАН на „Берк Февзиоглу“ ЕООД и са наложени имуществени санкции на „Ефе Транспорт 2018“ ЕООД (7 200 лв.) и „Гюнеш логистик“ ЕООД (7 300 лв.), а от РИОСВ Хасково с по 1 500 лв. са глобени 2 физически лица.
От РИОСВ Варна са процедирани 155 работни листи за класификация на отпадъци.
За водене на невярна отчетност на отпадъците, от РИОСВ Велико Търново с 1 400 лв. е санкционирано „ЕКО-ТИТАН ГРУП“ АД.
За непредприемане на мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на кмета на община Хаджидимово и е глобен с 3 000 лв. кмета на община Белица, от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на кмета на община Стамболийски и от РИОСВ София е съставен АУАН на кмета на община Кюстендил.
Осъществен е и контрол на обектите с издадено комплексно разрешително.
От РИОСВ Стара Загора са одобрени 46 доклада по околна среда на оператори с издадени комплексни разрешителни.
За неизпълнение на условия от комплексното разрешително, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД и на „Керамика Бургас“ АД са наложени 2 имуществени санкции, всяка в размер на 10 000 лв., от РИОСВ Варна е съставен АУАН на „Агро сип“ ООД, от РИОСВ Враца е наложена еднократна санкция, в размер на 5 558,78 лв., от РИОСВ София е наложена имуществена санкция, в размер на 70 000 лв., на „ТЕЦ - Бобов дол“ АД, а от РИОСВ Хасково е наложена текуща месечна санкция, в размер на 286 лв., на „Горубсо-Кърджали“ АД.
От РИОСВ Монтана е наложена ПАМ за спиране на дейността на инсталация за интензивно отглеждане на птици (бройлери) в 8–ми център на Птицекомбинат „Върголия“ в с. Вълчек, с оператор „Чилик Фарм“ ЕООД, до издаване на комплексно разрешително.
От екоинспекциите в градовете Варна и Стара Загора са извършени 102 проверки в границите на защитени територии и зони. За констатирани нарушения на определените режими в тях са съставени АУАН на 3 физически лица.
За нарушаване на определените режими в защитените територии и зони, от РИОСВ Бургас са съставени АУАН на „МИЛА 2016“ ЕООД и община Царево и 5 физически лица са глобени с по 100 лв., от РИОСВ Благоевград, в същия размер, е глобено физическо лице, от РИОСВ Русе е съставен АУАН на ППК „Бръшлен“, а от РИОСВ Хасково с 200 лв. е санкционирано „Грата Комерс“ ЕООД и 7 физически лица са глобени с по 100 лв.
През месец май в РИОСВ Бургас са постъпили общо 65 сигнала в обхвата на биологичното разнообразие, от които преобладават за бедстващи, ранени или мъртви видове. На постъпилите сигнали е реагирано своевременно и са предприети действия, включително и със съдействието на други компетентни органи.
От РИОСВ Смолян са извършени 34 проверки „на място“ във връзка с постъпили сигнали за щети, нанесени от кафява мечка. Установено е, че всички щети са нанесени от кафява мечка.
За неправомерно притежаване на екземпляри от защитени животински видове, от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на физическо лице и с 200 лв. е глобено друго физическо лице.
За непредставяне на отчет за добитите количества от лечебни растения, от РИОСВ Русе е съставен АУАН на физическо лице, с по 300 лв. са санкционирани ЕТ „Мусимед – 92- Емине Газинова“ и 3 физически лица и с по 210 лв. ПК „Стефан Караджа“, ЕТ „Темас – Самет Юсуф“ и ПК „Айдемир“, а от РИОСВ Шумен са глобени, в общ размер 1 400 лв., 5 физически лица.

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността
Преустановено е замърсяването на повърхностни водни обекти от дейността на „Борисов и син“ ООД, „Фазерлес“ АД, „Еко Милк“ ООД, овцеферма в гр. Неделино и обор в с. Николово.
Финализирана е реконструкция и е въведена в експлоатация ПСОВ, с. Божурица.
Почистени от отпадъци са терени в землищата на селата Джулюница, Янтра, Дичин, Хотница, Царевец, Хаджидимитрово, Ореш, Варвара, Драгиново, Щърково, Звъничево, Огняново, Барутин, Лясково, Бодрово, Глухар, Кьосево, Опълченско, Стамболово, Царева поляна и Студена и градовете Хасково, Горна Оряховица, Батак, Стрелча, Пазарджик и Кърджали. Почистени са замърсени площи с отпадъци по пътища от републиканската пътна мрежа на територията на общините Лъки, Сатовча, Мадан, Златоград и Чепеларе и са поставени съдове за отпадъци на крайпътни отбивки и чешми.
Екземпляри от видовете „Бял щъркел“, „Сова“, „Малък воден бик“, „Сокол“ „Сирийски пъстър кълвач“ и „Домашна кукумявка“ са настанени в спасителни центрове за диви животни. Екземпляри от видовете „Костенурка, „Сова“ и „Черен бързолет“ са пуснати на свобода в подходящ за вида район. Екземпляр от вида „Домашна кукумявка“ е предаден на Регионалния исторически музей в гр. Русе за препариране.
Поставени са табели, указващи забраните, свързани със защитената територия „Шуменско плато“.
Отбелязани са Европейския ден на „Натура 2000“ и Международния ден на биологичното разнообразие.