Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. март 2022 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ

през месец март 2022 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец март 2022 г. и резултати от извършената контролна дейност

През месец март 2022 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 814 проверки на 1 525 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 664 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 104 акта (АУАН), от които 16 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 60 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 639 710 лв. На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 11 споразумения на обща стойност 10 850 лв.

Наложени са и 12 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда на обща стойност 8 702,38 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби и санкции (вкл. от еднократни и текущи санкции) са общо 228 632,63 лв. Постъпилите суми от сключени споразумения между наказващия орган и нарушителя са в размер на 18 690 лв.

За периода са наложени 4 принудителни административни мерки (ПАМ).

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Засилен контрол за спазване на изискванията в областта на управление на отпадъците;
  • Контрол на обектите с издадено комплексно разрешително.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

През месец март е осъществен засилен контрол за спазване на изискванията в областта на управление на отпадъците.

Във връзка с получен сигнал, от РИОСВ Смолян е извършена проверка в гр. Златоград, ул. „Преспа“. При проверка е установено наличие на отпадъци от ОЧЦМ, ИУЕЕО и др. Не е представен разрешителен документ, издаден по реда Закона за управление на отпадъците (ЗУО). Предвид, че при проверката проверяваното лице е отказало съдействие, за случая е сезирана Районна прокуратура–Смолян, Териториално отделение-Златоград за предприемане на действия по компетентност.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на ЗУО, от РИОСВ Враца е съставен АУАН на физическо лице, от РИОСВ Пазарджик е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на ОП “БКС и общински имоти“, гр. Стрелча, от РИОСВ Плевен с 1 400 лв. е глобено физическо лице, от РИОСВ Пловдив са санкционирани „Филипекс трейдинг“ ООД (7 000 лв.) и „Бавария А и С“ ЕООД (1 400 лв.), от РИОСВ Русе е съставен АУАН на „Мегапартс“ ЕООД, от РИОСВ София с по 7 000 лв. са санкционирани „Маргив БГ“ ЕООД и „Транс Лоджик Груп“ ЕООД, от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на 2 физически лица, а от РИОСВ Хасково с 4 000 лв. е глобено физическо лице.

За извършване на дейности с отпадъци без регистрация по Търговския закон, от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на 4 физически лица.

            За не предаване на ИУМПС на площадки за съхраняване или в центрове за разкомплектоване, от екоинспекциите в градовете Велико Търново, Русе и Шумен са глобени с по 300 лв. 5 физически лица и, с по 210 лв., 2 физически лица.

            От РИОСВ Бургас са утвърдени 148 работни листи за класификация на отпадъците, а от РИОСВ Варна – 43.

За неизпълнение на условия от разрешение за дейности с отпадъци, от РИОСВ Пазарджик е наложена имуществена санкция, в размер на 14 000 лв., на „БИ ТРАНС 2018“ ЕООД.

За водене на невярна отчетност за отпадъците, от РИОСВ Стара Загора е наложена имуществена санкция, в размер на 2 500 лв., на „Хамбургер Рисайклинг България“ АД.

За неизвършена класификация на отпадъците, от РИОСВ Шумен е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., на „Енпай Трансформър Компонентс България“ ЕООД

От РИОСВ Шумен е приложена ПАМ за спиране достъпа до места, определени за съхранение на отпадък, на площадка, стопанисвана от „Екомакс“ ООД.

За непредприемане на мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места, от РИОСВ Благоевград са съставени АУАН на кметовете на общините Благоевград и Симитли, от РИОСВ Враца с 3 000 лв. е глобен кмета на община Хайредин, а от РИОСВ София -     с 5 000 лв. кмета на район „Красно село“, Столична община.

През месеца е осъществен и засилен контрол на обектите с издадени комплексни разрешителни.

За нарушения на условия от комплексното разрешително, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, от РИОСВ Варна е санкционирано с 7 000 лв. „ТЕЦ Варна“ ЕАД, от РИОСВ София са съставени АУАН на „Аурубис България“ АД и „ТЕЦ Бобов дол“ АД и са наложени имуществени санкции на „ТЕЦ – Бобов дол“ АД (4 бр., в общ размер на 410 000 лв.) и на „Стомана-Индъстри“ АД (2 000 лв.), а от РИОСВ Хасково са наложени имуществени санкции на ,,Горубсо-Кърджали“ АД (1 000 лв.), община Хасково (1 000 лв.) и на ТЕЦ „Марица 3” АД (4 бр., в общ размер на 82 000 лв.).

От РИОСВ Пазарджик е извършено пломбиране на котел и центробежните сепаратори в отделение „Флотация“ в обогатителна фабрика „Асарел“ на площадката на „Асарел-Медет“ АД.

Осъществен е и контрол за спазване на изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух и подзаконовите актове към него.

От РИОСВ Бургас е извършена оценка на 12 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисии вредни вещества в атмосферния въздух и на 38 доклада за извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ Варна – на 22 доклада за резултати от извършени СПИ и на 33 доклада за резултати от извършени СНИ, а от РИОСВ Плевен – на 8 доклада за резултати от извършени СПИ и на 18 доклада за резултати от извършени СНИ.

            За превишаване на нормите за допустими емисии, от РИОСВ Шумен са наложени текущи месечни санкции на ДП „Кабиюк“ (3009,31 лв.), „Млечни продукти“ ООД (164,05 лв.), „Камаджиев-Милк“ ЕООД (8,36 лв.), „Херти“ АД (58,47 лв.) и „Сарк България“ АД (19,81 лв.).

За неорганизирано изпускане на емисии в атмосферния въздух, от РИОСВ Смолян

е наложена имуществена санкция, в размер на 500 лв., на „Бари-Транс” ЕООД.

За нарушаване на въведена забрана с Регламент 517/2014 за флуорсъдържащите парникови газове, от РИОСВ Варна е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „В.Д. Транс“ ЕООД.          

За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително по реда на Закона за водите, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „ВиК“ ЕАД, гр. Бургас, а от РИОСВ Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на община Раковски.

За превишаване на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води, са наложени текущи месечни санкции, от РИОСВ Бургас на „М Инвест БГ“ ЕООД (165 лв.), „ВиК“ ЕАД, гр. Бургас (177 лв. и 102 лв.), от РИОСВ Велико Търново - на „ВиК Йовковци“ ООД“ АД (1 644,69 лв. - еднократна), а от РИОСВ Смолян – на „Родопи Еко Проджектс” ЕООД (2 886 лв.). За същото нарушение, от РИОСВ Пазарджик е съставен АУАН на „Завод за хартия Белово“ АД и е наложена имуществена санкция, в размер на 4 000 лв., на „Инерт груп-Септември“ ЕООД, а от РИОСВ София с по 2 000 лв. са санкционирани община Ковачевци и „ВиК“ ЕООД, гр. София и, с 1 000 лв., „Екоинженеринг - РМ“ ЕООД.

За неподдържане в техническа и експлоатационна изправност на пречиствателно съоръжение, от РИОСВ Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 600 лв., на ЕТ „Лозана 901 - Боно Попов“, а от РИОСВ Смолян е съставен АУАН на „ВиК“ ЕООД, гр. Смолян.

От РИОСВ Бургас е извършено пломбиране на савачни устройства на аварийни връзки на КПС към канализационната система на гр. Поморие и към канализационната система на агломерация Бургас-Ветрен, а от РИОСВ Бургас е извършено пломбиране на тръбопровод за отвеждане на отпадъчни води от млекопреработвателно предприятие към съществуващи земнонасипни лагуни.

            Засилен контрол е осъществен за спазване на определените режими в границите на защитените територии и зони.

От РИОСВ Варна и РИОСВ Стара Загора са извършени 106 проверки в границите на защитени територии и зони. За нарушения на определените в тях режими е съставен АУАН на физическо лице, 2 физически лица са глобени с по 80 лв. и на „Янк 100“ ЕООД е наложена имуществена санкция, в размер на 700 лв.

За нарушения на определените режими в защитените територии и зони, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на физическо лице, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „Мохито Смокиня” ЕООД и е санкционирано, в размер на 140 лв., „Ирида-71” ООД, от РИОСВ Велико Търново е санкционирано, в същия размер, „АРКУС АГРО“ ООД, от РИОСВ Хасково са наложени имуществени санкции на „Сафир СС- 2000” ЕООД (5 000 лв.) и на ,,Алмонд ленд“ ООД (1 000 лв.), а от РИОСВ Шумен е санкционирана с 250 лв. Земеделска кооперация „Овчарово“.

За непредставен отчет за изкупените, реализираните и наличните количества билки от екоинспекциите в градовете Плевен, Русе и Шумен са съставени АУАН на 23 физически лица, ПК „Айдемир“, ПК „Стефан Караджа“, ПК „Единство“,  „Оркиде – 2010“ ООД, ЕТ „Мусимед – 92- Емине Газинова“, „Емел 2019“ ЕООД, ЕТ „Телус-Самет Юсуф“ и „Вербена Херб“ ЕООД и физическо лице е глобено със 100 лв.

За неизпълнение на предписания, от РИОСВ Варна е съставен АУАН на „Агрос-98“ ООД, от РИОСВ Велико Търново е съставен АУАН на физическо лице, от РИОСВ Враца е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на община Бяла Слатина, от РИОСВ Монтана е съставен АУАН на „Пирин Трейд 2013“ ООД и кмета на община Видин е глобен с 2 000 лв., от РИОСВ Пазарджик е глобен кмета на община Пазарджик с 2 000 лв., от РИОСВ Пловдив са съставени 3 АУАН на физическо лице и „Стархо со“ ЕООД е санкционирано с 3 000 лв., от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на „Родопи Болетус“ ЕООД (3 бр.) и на физическо лице и е санкционирано с 5 200 лв. „Свежест“ ЕООД, от РИОСВ Хасково е съставен АУАН на „Енемона Екогаз“ ООД и са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 5000 лв., на общините Стамболово и Любимец, а от РИОСВ Шумен е наложена имуществена санкция, в размер на 1 000 лв., на „ВиК-Шумен“ ООД.

 

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Осигурена е нормалната проходимост на пътеките за посетители в резервати „Купена“ и „Мантарица“.

Екземпляри от защитените животински видове „Мишелов“, „Малък ястреб“, „Горска ушата сова“, „Голям пъстър кълвач“, „Горска улулица“, „Сокол“ и „Орел“ и водоплаваща птица са настанени в спасителни центрове за диви животни. Прилеп е пуснат в естествена за вида среда.

Преустановено е замърсяването на атмосферния въздух от дейността на „ВП Брндс Интернешънъл“ АД.

Почистени от отпадъци са терени в землищата на селата Петко Каравелово, Поликраище, Кесарево, Драганово, Бутово, Батак, Димча, Ковачево, Драгиново, Първенец, Ловци, Радиево, Седловина и Константиново и на градовете Пазарджик, Ракитово и Велинград и част от водното огледало и бреговата ивица на яз. Огоста.

Почистена е замърсена площ с нефтопродукти на територията на бивш гараж към „Пампорово“ АД в гр. Смолян.

Преустановено е изтичането на неутаени и непречистени води от сгуропепелоизвоза на „ТЕЦ Марица 3“АД и са почистени натрупаните отложения в дерето, вливащо се след сгуроотвал „Галдушки ливади“, в р. Марица.

Отбелязани са Световен ден на рециклирането и Световния ден на водата.