- Начало
- Министерство
- Контролна дейност
- РИОСВ
- Месечни отчети
- Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. ноември 2021 г.
Министерство
- Министър
- Кабинет
- Структура и функции
-
Стратегически цели
- Приоритети за 2009
-
Приоритети за 2010
- Програма за дейността на МОСВ - юли - декември 2010 г.
- Отчет за изпълнение на целите на МОСВ за 2010 г.
- Реформи в националната политика по опазване на околната среда, постигнати през настоящия мандат на управление - август 2009 г. - април 2010 г.
- Отчет за работата на министерството на околната среда и водите юли 2009 г. - юли 2010 г.
- Приоритети за 2011
- Приоритети за 2012
- Приоритети за 2013
- Приоритети за 2014
- Приоритети за 2015
- Приоритети за 2016
- Приоритети за 2017
- Приоритети за 2018
- Приоритети за 2019
- Приоритети за 2020
- Приоритети за 2021
- Приоритети за 2022
- Приоритети за 2023
- Приоритети за 2024
- Стратегически документи
- Законодателство
- Контролна дейност
- ЕС и международно сътрудничество
-
Програми и проекти
- Финансов механизъм на ЕИП 2014-2021 г. - в изпълнение
- Програма LIFE 2021-2027 - в процес на стартиране
- Програма LIFE 2014-2020 - в изпълнение
- Финансов механизъм на ЕИП 2009-2014 г. - приключила
- Норвежка програма за сътрудничество - приключила
- Програма LIFE+ - приключила
- Програма ИСПА/КФ (регламент 1164/94) - приключила
- Българо-Швейцарска програма за сътрудничество - приключила
- Програми за териториално сътрудничество - приключили
- Пилотни екологични проекти (Програма за иновации в околната среда на ФРГ) - приключили
-
Бюджет и финанси
- Бюджет на МОСВ
- Отчети
- Плащания по СЕБРА
-
Одитни становища
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2013г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2014г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2015г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2016г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2017г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2018 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2019 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2020 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2021 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2022 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2023 г.
- Административно обслужване
- Регистри
- Кариери
- Банкови сметки на Министерство на околната среда и водите
- Обществени обсъждания
-
Зелени възможности
- Длъжностно лице по защита на данните
- Защита на подаващите сигнали по ЗЗЛПСПОИН
-
Регистър на декларациите по ЗПК
- Регистър на декларациите
- Влезли в сила решения за установяване на конфликт на интереси
- Регистър на съставените АУАН
- Списък на лицата неподали в срок декларации по чл.35, ал.1 от ЗПКОНПИ
- Списък на лицата неподали в срок декларации по чл. 49, ал. 1 от ЗПК
- Списък на лицата с установено несъответствие в декларациите за имущество и интереси
- Национален план за възстановяване и устойчивост
Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. ноември 2021 г.
ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ
през месец ноември 2021 г.
Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец ноември 2021 г. и резултати от извършената контролна дейност
През месец ноември 2021 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 735 проверки на 1 523 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 418 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.
За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 105 акта (АУАН), от които 18 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 91 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 342 300 лв.
Наложени са и 20 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 31 136,43 лв.
Постъпилите суми по наложени глоби и санкции са общо 210 310,66 лв.
За периода е приложена 1 принудителна административна мярка (ПАМ).
Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност
- Засилен контрол на емитерите на вредни вещества в атмосферния въздух;
- Контрол за спазване на изискванията на законодателството в областта на защитените територии и зони.
Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност
През месец ноември е осъществен засилен контрол на емитерите на вредни вещества в атмосферния въздух.
От РИОСВ Бургас е извършена оценка на 31 доклада с резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух и 14 доклада за извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ Варна – на 16 доклада с резултати от извършени СНИ и 23 доклада с резултати от извършени СПИ, от РИОСВ Пловдив - на 14 доклада с резултати от извършени СПИ, а от РИОСВ София – на 13 доклада с резултати от извършени СНИ и 16 доклада с резултати от извършени СПИ.
За превишаване на нормите за допустими емисии са наложени текущи месечни санкции, от РИОСВ Плевен на „ХЕДОН” ЕООД (1 835 лв.), от РИОСВ Русе - на „Органик ленд корпорейшън“ ООД (43 лв.), а от РИОСВ Шумен - на “Еко Транс” ЕООД (484,79 лв.).
За неизвършени СПИ, от РИОСВ Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 500 лв., на „Драгиев и Ко“ ООД, а от РИОСВ Русе - в размер на 100 лв., на „Скални материали“ АД.
За непредставяне на информация за оборудването, заредено с флуорсъдържащи парникови газове, от РИОСВ Русе са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 1 000 лв., на сдружение „Арт Русчук“, „Еуро и конт“ ЕООД, „Добрич фарма“ ЕООД и „Виктор 33“ ООД.
От РИОСВ Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., на „Виридекс“ ЕООД, за това, че през 2020 г. дружеството е пуснало на пазара на ЕС флуорвъглероди, като не е гарантирало спазване на определената квота.
За непредставяне на план за управление на разтворители, от РИОСВ София са наложени 2 имуществени санкции, всяка в размер на 15 000 лв., на „Мастърхуд“ ЕООД.
От РИОСВ Благоевград е приложена ПАМ чрез пломбиране на газотурбинен компресорен агрегат на площадката на Компресорна станция „Петрич“, стопанисвана от „БУЛГАРТРАНСГАЗ“ ЕАД.
През месеца е осъществен и засилен контрол за спазване на изискванията на законодателството в областта на защитените територии и зони.
От екоинспекциите в гр. Бургас и гр. Варна са извършени 103 проверки в границите на защитени територии и зони. При проверките, за нарушения на определените режими в тях, са съставени АУАН на 10 физически лица, ГП „ДЛС-Ропотамо“ и „Модул“ ЕООД, 2 физически лица са глобени с по 50 лв. и са наложени имуществени санкции на „Т-Арт Продакшън“ ООД (5 000 лв.) и на ЕТ „Геомат-Георги Данаилов“ (3 000 лв.).
За нарушение на определените режими в защитените зони и територии, от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на 3 физически лица, от РИОСВ Монтана са глобени, в общ размер 900 лв., 4 физически лица, а от РИОСВ Хасково са наложени имуществени санкции на ,,Еко нътс ООД (100 лв.) и на ,,Алмонд Ленд“ ООД (500 лв.).
За неправомерно притежаване и предлагане за продажба на екземпляри от защитени животински видове, от РИОСВ Варна е глобено физическо лице със 100 лв., а от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на физическо лице.
Взето е участие в мониторинга на дивата коза.
Контрол е осъществен и на емитерите на отпадъчни води в повърхностни водни обекти.
За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително по реда на Закона за водите, от РИОСВ Бургас са съставени АУАН на „Нурсан Отомотив“ ЕООД и община Камено, от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на „Бул Фито Ойлс“ АД и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Анелийка“ ЕООД, от РИОСВ Русе е съставен АУАН на община Ситово, а от РИОСВ Велико Търново с 2 000 лв. е санкциониран ЕТ „Кали - Румен Романов“.
За неизпълнение на условия от издаденото разрешително за заустване на отпадъчни води, от РИОСВ Бургас са съставени АУАН на „Водоснабдяване и Канализация“ ЕАД, гр. Бургас и община Созопол и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Парадайз Бийч“ ЕАД, а от РИОСВ Шумен е съставен АУАН на „ВиК-Шумен“ ООД.
За превишаване на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителното за заустване на отпадъчни води, са наложени текущи месечни санкции, от РИОСВ Бургас на община Поморие (2 575 лв.) и на община Бургас (1 837 лв.), от РИОСВ Варна - на „Водоснабдяване и канализация-Варна“ АД (10 164 лв.) и на „Проучване и добив на нефт и газ“ АД (19 лв.), от РИОСВ Плевен - на „АСТАРТА” ООД (45 лв.), от РИОСВ Русе - на „Биовет“ АД (1 683 лв.), „Фазерлес“ АД (4 410 лв.), община Исперих (748 лв.), „Ейч енд Ес Транспорт България“ ЕООД (1 505 лв.) и „Жити“ АД (171 лв.), от РИОСВ Велико Търново - на „Драгажен Флот – Истър“ АД (2 535,79 лв.) и от РИОСВ Монтана - на община Берковица (16,19 лв.). За същото нарушение, от РИОСВ Русе е съставен АУАН на община Дулово, от РИОСВ София са съставени АУАН на СД „Асро-ЕМ-Асенови с-ие“ и на „Национална компания индустриални зони“ ЕАД, от РИОСВ Шумен с 1 000 лв. е санкционирано „ВиК-Шумен“ ООД, а от РИОСВ Пазарджик е съставен АУАН на „Инерт груп-Септември“ ЕООД.
За неподдържане в техническа и експлоатационна изправност на съоръжения, от РИОСВ Благоевград са съставени АУАН на община Струмяни и на „Матанд“ ЕООД, от РИОСВ Смолян - на ЕТ „Красимир Терзиев 2000“ и на „Минерал“ ЕООД, а от РИОСВ Хасково – на община Харманли, ЕТ „Роал – Росен Мусов“ и „Винивел“ ООД.
От РИОСВ Стара Загора е извършено пломбиране на савак на байпасна връзка на ПСОВ Нова Загора.
За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците (ЗУО), от РИОСВ Плевен са съставени АУАН на 3 физически лица, от РИОСВ Пловдив – на „Бавария А и С“ ЕООД и на физическо лице, от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на ЕТ „Марсилия – Петър Петров“ и на „И Г Сървис“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 7 300 лв., на „СЪНИ КО“ ООД, от РИОСВ София е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „Интерпласт БГ“ ЕООД“, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на „Дриймс транс“ ЕООД, а от РИОСВ Шумен е съставен АУАН на „НСП-АТ” ЕООД.
За извършване на дейности с отпадъци без регистрация по Търговския закон, от РИОСВ Стара Загора са глобени 6 физически лица, в общ размер 11 300 лв.
За неизпълнение на условия от издаден разрешителен документ за извършване на дейности с отпадъци, са наложени имуществени санкции, от РИОСВ Бургас на „Феникс Гарант“ ЕООД (7 000 лв.), от РИОСВ Стара Загора - на „ТОМЕКС-СПЕД“ ЕООД (7 300 лв.), а от РИОСВ Шумен - на „Голдън Фийлд“ ООД (7 000лв.).
За нарушения на ЗУО, от РИОСВ София са наложени 4 имуществени санкции, в общ размер 32 000 лв., на „Екома“ ЕООД.
За неводене на отчетност на отпадъците, от РИОСВ София са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 000 лв., на „Кредо Груп“ ЕООД и на „Макс Рисайклинг“ ООД, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на „ЕН ВИ ГРУП 2“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „КОНДЕВ АУТО“ ЕООД, а от РИОСВ Смолян с 2 000 лв. е санкционирано „ГИА“ ЕООД.
За неизвършена класификация на отпадъците, от РИОСВ Русе е санкционирано с 2 000 лв. „Сид грийн“ ООД.
За неприлагане на мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места, са глобени с по 3 000 лв. кметовете на: община Първомай (РИОСВ Пловдив); община Кубрат и селата Беловец и Бисерци (РИОСВ Русе) и район „Банкя“, гр. София, и община Бобошево (РИОСВ София), от РИОСВ Монтана е съставен АУАН на кмета на община Видин, от РИОСВ Шумен е съставен АУАН на кмета на община Нови пазар, а от РИОСВ Враца с 2 000 лв. е глобен кмета на с. Рогозен.
През месеца е осъществен планирания контрол на обектите с издадени комплексни разрешителни.
За неизпълнение на условие от комплексното разрешително, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „ВИН.С Индустрийс” ООД, от РИОСВ Русе – на „АДМ Разград“ ЕАД, от РИОСВ Стара Загора са наложени 4 имуществени санкции, в общ размер 44 500 лв., на „Брикел“ ЕАД, от РИОСВ София е наложена имуществена санкция, в размер на 20 000 лв., на „ТЕЦ Бобов дол“ АД, от РИОСВ Хасково са съставени 2 АУАН на „ТЕЦ Марица 3“ АД, от РИОСВ Шумен е наложена имуществена санкция, в размер на 1 000 лв., на „Алкомет” АД, а от РИОСВ Благоевград е наложена текуща месечна санкция, в размер на 506 лв., на община Благоевград.
За неизпълнение на дадени предписания, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „Климати-Холидей“ ООД, от РИОСВ Пазарджик - на кмета на община Пазарджик, от РИОСВ Плевен – на физическо лице, от РИОСВ Пловдив на кметовете на общините Стамболийски и Раковски, от РИОСВ Русе – на „Полисан“ АД, „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД и физическо лице, от РИОСВ Стара Загора – на „Свежест” ЕООД, физическо лице и „Енерджи-2“ ООД, от РИОСВ Благоевград - на кмета на община Благоевград, от РИОСВ София са съставени АУАН на община Пирдоп и на „ТЕЦ Бобов дол“ АД и кмета на община Кюстендил е глобен с 9 000 лв., от РИОСВ Велико Търново е съставен АУАН на „ГАРФИКОНСУЛТ“ ЕООД, физическо лице е глобено с 2 000 лв. и, в същия размер, е санкционирано „Мегапорт“ ЕООД. От РИОСВ Монтана с по 2 000 лв. са глобени кмета на община Грамада и кмета на община Вършец; от РИОСВ Хасково е съставен АУАН на „Интерпласт 2020“ ЕООД и кмета на община Любимец е глобен с 2 000 лв., от РИОСВ Шумен са съставени АУАН на „ВиК-Шумен“ ООД и на община Опака и „Еко-Транс“ ЕООД е санкционирано с 2 000 лв., а от РИОСВ Смолян, в същия размер, са санкционирани „Сара Транс 60“ ЕООД и „Екомилк Борино“ ООД.
Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността
Преустановено е замърсяването на атмосферен въздух от асфалтови база, разположени в гр. Асеновград и с. Михилци.
Преустановено е замърсяването на повърхностни водни обекти с отпадъчни води от канализационните мрежи на с. Граматиково и градовете Обзор, Поморие и Лозница, от цех за производство на пелети в с. Беласица и от „Екогалваник“ ЕООД.
Почистени от отпадъци са терени в землищата на селата Априлци, Калугерово и Грашево и градовете Септември, Пазарджик, Стрелча, Пещера, Ракитово и Русе.
Почистен от препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност е склад в с. Ракита.
Екземпляри от защитените видове „Обикновен мишелов“, „Горска ушата сова“, „Голям пъстър кълвач“, „Малък ястреб“ и „Ням лебед“ са настанени в спасителни центрове за диви животни, а по един екземпляр от видовете „Домашна кукумявка“, „Папуняк“ и „Таралеж“ са предадени на Регионален исторически музей Русе за препариране.
В землищата на с. Алеко Константиново и гр. Септември са монтирани гнездови платформи за бял щъркел.
Отбелязана е Европейската седмица за намаляване на отпадъците (20-28 ноември).
Проведен е III-ти Национален конкурс за рисунка и приложно творчество „Моите приятели котките и другите животни“.