Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. януари и февруари 2022 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ

през месеци януари и февруари 2022 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месеци януари и февруари 2022 г. и резултати от извършената контролна дейност.

През месеци януари и февруари 2022 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 1 791 проверки на 1 485 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 670 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 158 акта (АУАН), от които 32 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 119 наказателни постановления (НП), с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 2 235 610 лв.

Наложени са и 14 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 26 853,01 лв.

На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 8 споразумения на обща стойност 21 000 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби и санкции (вкл. от еднократни и текущи санкции по чл. 69 на ЗООС) са общо 438 496,32 лв. Постъпилите суми от сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя са в размер на 12 600 лв.

За периода няма наложени принудителни административни мерки (ПАМ).

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Засилен контрол на емитерите на вредни вещества в атмосферния въздух;
  • Контрол за спазване на изискванията на Закона за водите (ЗВ) и подзаконовите нормативни актове към него.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

През месеци януари и февруари е осъществен засилен контрол на емитерите на вредни вещества в атмосферния въздух.

От РИОСВ Бургас са оценени 46 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух и 24 доклада за извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ Варна – 16 доклада за резултати от извършени СНИ и 33 доклада за резултати от извършени СПИ, от РИОСВ Враца – 12 доклада за резултати от извършени СНИ и 17 доклада за резултати от извършени СПИ, а от РИОСВ Плевен  - 16 доклада за резултати от извършени СНИ и 15 доклада за резултати от извършени СПИ.

Във връзка с постъпил сигнал за запрашаване на атмосферния въздух от дейността на дървопреработващо предприятие в гр. Смолян, от експерти на РИОСВ Смолян е извършена проверка. Констатирано е, че на обекта се извършват дейности по дробене на дървесни изрезки с мобилна дробилка, вследствие на което е допуснато неорганизирано изпускане на прахообразни вещества в атмосферния въздух. За констатираното нарушение е съставен АУАН на собственика на обекта - „Бари Транс“ ЕООД.

За превишаване на нормите за допустими емисии са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ Велико Търново на „Олива“ АД (529,97 лв.), от РИОСВ Монтана -  на „Берг Монтана Фитинги“ ЕАД (462,12 лв.), а от РИОСВ Шумен – на „Мит и Ко“ ЕООД (25,59 лв.).

От РИОСВ Велико Търново е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 500 лв., на „Топлофикация – Габрово“ ЕАД за неорганизирано изпускане на емисии в атмосферния въздух.

За непредставяне на годишен план за управление на разтворители, от РИОСВ София е наложена имуществена санкция, в размер на 15 000 лв., на „Алвас - Д“ ЕООД, и, за не извършване на физическа доставка на флуоровъглеводороди в количествата, в които е разрешено използване на определените квоти, в размер на 5 000 лв., са санкционирани  „Еуроботикс“ ЕООД, „Грийн Хаус 2018“ ЕООД, „Лотус 2018“ ЕООД, „Фрешком 2018“ ЕООД, „Карел 2018“ ЕООД, „Маркет Експрес 2018“ ЕООД и „Клима КГ“ ЕООД.

За непредаване в срок на определения брой квоти, равняващи се на общото количество емисии, отделени от инсталацията през предходната година, от РИОСВ София е наложена имуществена санкция, в размер на 1 736 000 лв., на „Завод за хартия - Белово“ АД.

От РИОСВ Русе е извършено пломбиране на част от оборудването към технологичните съоръжения (използващи като гориво природен газ), собственост на  „АДМ Разград“ ЕАД.

            През отчетния период е осъществен и засилен контрол за спазване на изискванията на ЗВ и подзаконовите нормативни актове към него.

За заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект без издадено разрешително по реда на ЗL, от РИОСВ Велико Търново е съставен АУАН  на „АРКУС“ АД, от РИОСВ Стара Загора са съставени два АУАН на община Котел и са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 500 лв., на „Аскент“ ЕООД, „България Текс“ АД и „Беленски“ ЕООД, d от РИОСВ Шумен е съставен АУАН и е санкционирано, в размер на 2 100 лв., „Енола мес“ ООД.

Във връзка с постъпил сигнал за замърсяване на водите на р. Струма е извършена съвместна проверка от представители на РИОСВ Бургас, БДЗБР и РЛ Благоевград. Установено е, че посредством аварийната връзка към ретензионния басейн се заустват инфилтратни отпадъчни води в дере без да преминават през Пречиствателната станция за инфилтратни води (ПСИВ). Заустващият колектор на изход от РСУО регион Благоевград, който е изграден за отвеждане отпадъчните води до водоприемника (р. Струма), е с компрометирана проводимост (затлачен). От РЛ Благоевград е взета водна проба за анализ от изливащите се отпадъчни води. От РИОСВ Благоевград са дадени предписания, като при извършения последващ контрол е установено, че изпускането на непречистени отпадъчни води е преустановено. От екоинспекцията е извършено пломбиране на аварийната връзка към ПСИВ. За констатираното нарушение на община Благоевград е съставен АУАН.

Във връзка с постъпил сигнал за замърсяване на водите на р. Кастракли (в землище на с. Борино) от животновъден обект е извършена съвместна проверка от експерти на РИОСВ Смолян, РЛ Смолян, БДИБР, ОДБХ Смолян и община Борино. Констатирано е, че в района на животновъдния обект водите на реката са с променен жълто-кафяв цвят, вследствие заустване на отпадъчни води от обекта без пречистване. Дадени са предписания за преустановяване заустването на отпадъчни води в р. Кастракли. За констатираното нарушение е съставен АУАН на собственика на обекта.

Във връзка с постъпил сигнал за изтичане на отпадъчни води от КПС Дивдядово в дере от експерти на РИОСВ Шумен е извършена проверка. Установено е, че черпателната шахта в КПС е пълна догоре. От шахтата пред КПС (където е монтирано ситото за отделяне на едрите частици в отпадъчните води), непосредствено преди черпателната шахта е констатирано дебит на отпадъчни води, постъпващи от канализационната система на кв. Дивдядово, които през околовръстните канавки постъпват в дере (приток на яз. Соара). Помпите в КПС не са работили. За констатираното нарушение е съставен АУАН на „ВиК Шумен“ ООД

За неизпълнение на условия от разрешителното за заустване на отпадъчните води, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „СИС Индустрийс“ ООД, от РИОСВ Варна и РИОСВ Велико Търново са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 000 лв., на община Долни чифлик и на „Чех – Йосиф Новосад“ ООД, а от РИОСВ Шумен е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „ВиК Шумен“ ООД.

За превишаване на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води, са наложени текущи месечни санкции, от РИОСВ Бургас на „Хелиос Милк“ ЕООД (294 лв.) и община Поморие (14 920 лв.), от РИОСВ Варна  - на община Долни чифлик (9 918 лв.), от РИОСВ Монтана -. на „ВиК“ ООД, гр. Монтана (48,22 лв.), от РИОСВ Плевен – на „ВиК” ЕООД, гр.Плевен (241 лв.)  и на „Рафинерия Плама”АД (231 лв.), а от РИОСВ Хасково - на ,,Теклас-България“ ЕАД (62 лв. – еднократна). За същото нарушение, от РИОСВ Велико Търново е наложена имуществена санкция, в размер на 500 лв., на „ВиК Йовковци“ ООД, от РИОСВ Враца е съставен АУАН на „Бургозоне“ ЕООД, от РИОСВ Пловдив са съставени АУАН на „ВП Брандс Интернешънъл“ АД, „Драгиев и Ко“ ООД, „Млечни продукти“ ООД и „ТЕР-М“ ООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 1 000 лв., на „Щром“ ЕООД, от РИОСВ Русе е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 1 000 лв., на „ВиК“ ООД, гр. Русе, от РИОСВ София са наложени имуществени санкции на „ВиК“ ООД, гр. Перник (2 000 лв. и 1 000 лв.), „Мина Станянци“ ЕАД (1 000 лв.), „Екоинженеринг - РМ“ ЕООД (3 000 лв.) и „ВиК“ ООД, гр. София (1 000 лв.), а от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на община Тунджа, „Мини Марица Изток“ АД (2 бр.) и „Геострой – Инженеринг“ ЕООД.

От РИОСВ Бургас е извършено пломбиране на савачно устройство на аварийна байпасна връзка към ПСОВ към канализационната система Равда-Несебър-Слънчев бряг.

            Осъществен е и контрол за спазване на изискванията в областта на управление на отпадъците.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на „Пачка метал“ ЕООД, от РИОСВ Велико Търново е санкционирано с 7 000 лв. „Тексим“ ООД, от РИОСВ Пловдив са съставени АУАН на „Филипекс трейдинг“ ООД и „Елвеко-Електромонтажи“ ЕООД, от РИОСВ Русе са съставени АУАН на физическо лице и на „Спартак 2018“ ЕООД, от РИОСВ София са наложени имуществени санкции на „Комплекс Костинброд“ ЕООД (7 000 лв.), „Надежда - М“ ООД (7 000 лв.), „Венков Инженеринг“ ООД (7 000 лв.), „УОН“ ЕООД (10 000 лв.) и „ГО КАТ“ ЕООД (10 000 лв.), от РИОСВ Стара Загора са съставени три АУАН на „Чоко Рейсинг 2008“ ЕООД и са наложени имуществени санкции на ЕТ „Марсилия- Петър Петров“ (7 200 лв.), „И Г Сървис“ ЕООД (7 500 лв.), „Чоко Рейсинг 2008“ ЕООД (3 бр., всяка в размер на 7 500 лв.) и от РИОСВ Шумен е наложена имуществена санкция, в размер на 7 000 лв., на „НСП-АТ“ ЕООД и е съставен АУАН на физическо лице.

От РИОСВ Бургас са утвърдени 144 работни листа за класификация на отпадъците, а от РИОСВ Враца – 46.

За нерегламентирано изгаряне на неопасни отпадъци, от РИОСВ Смолян е санкционирано с 1 400 лв. „Линънс Текстил“ ЕООД.

За непредприемане на действия за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места, от РИОСВ Благоевград е съставен            АУАН на кмета на община Белица, от РИОСВ Велико Търново са съставени АУАН на кметовете на селата Раданово и Крушето и кмета на с. Писарево е глобен с 500 лв., от РИОСВ Враца е съставен АУАН на кмета на община Хайредин, от РИОСВ Монтана с 3 000 лв. е глобен кмета на община Видин и с 1 400 лв. кметовете на селата Антимово и Бела Рада, а от РИОСВ Шумен е съставен АУАН на кмета на с. Черноглавци и кмета на община Нови пазар е глобен с 2 400 лв.

За неизпълнение на условия от комплексното разрешително, от РИОСВ Бургас        е съставен АУАН на „Керамика Бургас“ АД, от РИОСВ Варна е съставен АУАН на      „ТЕЦ Варна“ ЕАД, от РИОСВ Монтана е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 10 000 лв., на „Свинекомплекс Дунавци“ ЕООД, от РИОСВ Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 12 000 лв., на община Асеновград, от РИОСВ София е съставен АУАН на „Топлофикация Перник“ АД и са наложени имуществени санкции на „Огняново К“ АД (10 000 лв.), „ТЕЦ – Бобов дол“ АД (129 000 лв.) и „София Мед“ АД (10 000 лв.), от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на „Палфингер Продукционстехник България“ ЕООД и на „Кастамону България“ АД, от РИОСВ Хасково са съставени АУАН на „Горубсо - Кърджали“ АД и на община Хасково и са наложени две имуществени санкции, в общ размер на 4 500 лв., на „ТЕЦ Марица 3“ АД.

За нарушения на изискванията на ЗООС, от РИОСВ Хасково са наложени три имуществени санкции, всяка в размер на 3 000 лв., на ,,Ай Си Джи Би“ АД.

За неизпълнение на дадени предписания, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Рен Вал“ ЕООД и е съставен  АУАН на „Млечна промишленост Маноя“ ООД, от РИОСВ Велико Търново е санкционирано с 2 000 лв. „БИ СИ СИ ХАНДЕЛ“ ООД, от РИОСВ Монтана е съставен АУАН на кмета на община Видин, от РИОСВ Плевен е съставен АУАН на Всестранна кооперация “Крушуна“, от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на „Евро строй кънстракшън“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 1 000 лв., на „Джъмбо Ес.Б“ ЕООД, от РИОСВ София са наложени имуществени санкции на ЕТ „Александър Попов - АЛМЕТ“ (1 400 лв.) и на „ТЕЦ – Бобов дол“ АД (20 000 лв.), от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на ЕТ „Бяла акация-Йовка Стойчева-Иван Наков“ и на „Брикел“ ЕАД, 5 физически лица са глобени в общ размер на 12 500 лв. и са наложени имуществени санкции на „Трейс БГ“ ЕАД (5 100 лв.) и на „Енерджи - 2“ ООД (2 бр., всяка в размер на 2 100 лв.), от РИОСВ Хасково са съставени АУАН на общините Стамболово и Любимец и са наложени имуществени санкции, всяка в размер на 2 500 лв., на „Интерпласт 2020“ ЕООД и на ,,Устра Холдинг“АД, а от РИОСВ Шумен  е санкционирано с 1 000 лв. „ВиК Шумен“ ООД.

            Засилен контрол е осъществен за спазване на определените режими в границите на защитените зони и територии.

            От РИОСВ Варна и РИОСМ Монтана са извършени 114 проверки в границите на защитени зони и територии. За констатирани нарушения на определените в тях режими са съставени АУАН на две физически лица и на „Янк-100“ ЕООД, едно физическо лице е глобено с 80 лв., а друго – с 600 лв.

            За нарушаване на определените режими в защитените зони и територии, от РИОСВ Благоевград са съставени АУАН на две физически лица, от РИОСВ Бургас са сътавени АУАН на „Ирида-71“ ООД и на 8 физически лица, наложена и е имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Ибрафуут“ ЕООД и 9 физически лица са глобени с по 100 лв., от РИОСВ Велико Търново е съставен АУАН на физическо лице и друго физическо лице е глобено с 500 лв., от РИОСВ Стара Загора със 100 лв. е глобено физическо лица, от РИОСВ Хасково с 200 лв. е глобено физическо лице и от РИОСВ Шумен със 100 лв. е глобено физическо лице.

Взето е участие в среднозимното преброяване на водолюбивите птици.

За неправомерно притежаване на екземпляри от защитени видове, от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на физическо лице.

            За непредставяне на отчет за добитите количества от лечебни растения за 2021 г., от РИОСВ Шумен са съставени АУАН на 10 физически лица.

 

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Преустановено е замърсяването на повърхностни водни обекти с отпадъчни води от РСУО - регион Благоевград, от канализационните системи на селата Манолич и Пирне,  от Предприятие за производство на гипс фазерни плоскости в гр. Видин, от „Клара АВС“ ЕООД и от „Рока България“ АД.

Почистени са замърсявания с отпадъци по пътя, водещ към рекултивираното депо на община Горна Оряховица, в землищата на селата Раданово, Крушето, Черногорово, Бостина, Фъргово, Въгларово, Зелениково, Злато поле и Синапово и градовете Кърджали и Ивайловград, водното огледало и бреговата ивица на яз. Огоста и в района на пътна отбивка Харманли – Симеоновград.

Екземпляри от защитените животински видове „Обикновен мишелов“, „Голям ястреб“, „Горска ушата сова“, „Бухал“, „Керкенез“, „Забулена сова“ и „Сокол“ са настанени в спасителни центрове за диви животни и по един екземпляр от видовете „Ням лебед“, „Ръждив вечерник“ и „Зеленика“ са пуснати на свобода в подходящ за вида район.

Отбелязан е Световният ден на влажните зони.