Категории
Министерство

Месечен отчет за контролната дейност на РИОСВ - м. юни 2022 г.

ОТЧЕТ за осъществената контролна дейност от РИОСВ

през месец юни 2022 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за месец юни 2022 г. и резултати от извършената контролна дейност

През месец юни 2022 г. от експертите на 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) са извършени 2 677 проверки на 2 364 обекта. В рамките на осъществения контрол от РИОСВ са дадени 733 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и предприемане на мерки.

За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 125 акта (АУАН), от които 20 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 97 наказателни постановления, с които са наложени глоби и имуществени санкции на обща стойност 726 400 лв.

Наложени са и 17 санкции по реда на чл. 69 от ЗООС – за констатирани наднормени замърсявания на компонентите на околната среда (води и въздух) на обща стойност 8 802,29 лв.

На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), между наказващия орган и нарушителя, за периода, са сключени 57  споразумения на обща стойност 43 225 лв.

Постъпилите суми по наложени глоби и санкции (вкл. от еднократни и текущи санкции) са общо 196 597,36 лв. Постъпилите суми от сключени по ЗАНН споразумения между наказващия орган и нарушителя са в размер на 56 000 лв.

За периода са наложени 5 принудителни административни мерки (ПАМ).

 

Акценти от извършената месечна контролна и административно- наказателна дейност

  • Засилен контрол на емитерите на отпадъчни води, заустващи в повърхностни водни обекти;
  • Контрол за спазване на изискванията на Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и подзаконовите нормативни актове към него.

 

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

            През месец юни е осъществен засилен контрол на емитерите на отпадъчни води, заустващи в повърхностни водни обекти.

За ползване на повърхностен воден обект за заустване на отпадъчни води без издадено разрешително по реда на Закона за водите (ЗВ), от РИОСВ Стара Загора са наложени 2 имуществени санкции на община Котел, в общ размер на 4 400 лв., а от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на „ЕЛИТ-2095“ ЕООД.

За превишаване на индивидуалните емисионни ограничения, определени в разрешителното за заустване на отпадъчните води, са наложени текущи месечни санкции от РИОСВ Благоевград на „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, гр. Благоевград (56 лв.) и община Сандански (70 лв. и 177 лв.), от РИОСВ Бургас – на „СИС Индустрийс“ ООД (141 лв.), „Ренвал“ ЕООД (28 лв.), „Агровин“ ООД (491 лв.) и „Идън Девелъпментс“ АД (28 лв.), от РИОСВ Монтана - на „Ел Би Булгарикум“ ЕАД (54,29 лв.), от РИОСВ Русе  - на „Водоснабдяване Дунав“ ЕООД  (828 лв.), а от РИОСВ Смолян – на община Сатовча (97 .лв.).За същото нарушение, от РИОСВ Благоевград са съставени АУАН на община Сандански (3 бр.), „Грома Холд“ ЕООД и „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, гр. Благоевград (2 бр.) и община Сандански е санкционирана в общ размер на 3 500 лв., от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на „Силвър Стар Ритейл“ ЕАД, от РИОСВ Смолян е санкционирано със 700 лв. „Маркони транс” ЕООД, от РИОСВ София са наложени имуществени санкции на „ОМВ България“ ООД (2 бр., в общ размер на 7 000 лв.) и на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД (3 бр., всяка в размер на 1000 лв.), от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на „Палфингер ПБ“ ЕООД, „Конекс-Тива“ АД, „Арсенал“ АД (2 бр.) и „Репродуктор по свиневъдство“ АД и е наложена имуществена санция, в размер на 1 500 лв., на „ПАЛФИНГЕР ПРОДУКЦИОНСТЕХНИК БЪЛГАРИЯ” ЕООД, от РИОСВ Хасково е съставен АУАН на „ВиК“ ЕООД, гр. Кърджали и от РИОСВ Шумен е съставен АУАН на „ВиК“ ООД, гр. Търговище.

За неподдържане в техническа и експлоатационна изправност съоръжения, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на община Струмяни  и е санкционирана с 500 лв. община Благоевград, от РИОСВ Русе е съставен АУАН на община Тутракан, а от РИОСВ  Смолян е наложена имуществена санкция, в размер на 1 500 лв., на „Перперикона” ООД.

За нарушения на изискванията на ЗВ, от РИОСВ Хасково са наложени 4 имуществена санкции, всяка в размер на 350 лв., на „ВиК“ ЕООД, гр. Хасково и 2 имуществени санкции, в същия размер, на  „ВиК“ ЕООД, гр. Кърджали.

            През месеца е осъществен и засилен контрол за спазване на изискванията на ЗУО и подзаконовите нормативни актове към него.

За извършване на дейности с отпадъци без издаден разрешителен документ по реда на ЗУО, от РИОСВ Бургас са съставени АУАН на физическо лице и на „Мина Черно Море-Бургас” ЕАД, от РИОСВ Варна е наложена имуществена санкция, в размер на 8 000 лв., на „Тузари 82“ ООД, от РИОСВ Велико Търново е съставен АУАН на „АУТО КВАЛИТЕТ“ ЕООД, от РИОСВ Плевен е съставен АУАН на физическо, от РИОСВ Пазарджик е съставен АУАН на физическо лице, а от РИОСВ Пловдив са съставени АУАН на „Студенац – Спед“ ООД, „Транс лоджик груп“ ЕООД и „МММ Ауто Партс“ ЕООД, от РИОСВ София са глобени физическо лице с 980 лв и друго физическо лице с 1 400 лв. и е наложена имуществена санкция, в размер на 20 000 лв., на „Софинвест“ ЕАД, а от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на 2 физически лица.

За извършване на дейности с отпадъци без регистрация по Търговския закон от РИОСВ Шумен с 1 400 лв. са глобени 2 физически лица.

От експерти на РИОСВ Русе са извършени 7 проверки в имот в землището на гр. Русе. Констатирано е неправомерно заровени в имота опасни отпадъци, запръстени със земни маси. По случая е сезирана Районна прокуратура, гр. Русе. Взети са почвени проби, По искане на РИОСВ Русе отпадъците са извадени и са на съхранение при отговорно пазене до приключване на  досъдебното производство.

За нарушения на разпоредбите на Регламент (ЕО) 1013/2006, от РИОСВ Благоевград с по 1 000 лв. са глобени 2 физически лица, а от РИОСВ Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 6 000 лв., на „Би Ей Глас България“ ЕАД.

От РИОСВ Бургас са утвърдени 47 работни листи за класификация на отпадъците и от РИОСВ Русе – 90.

За неводене отчетност на отпадъците, от РИОСВ Велико Търново са съставени АУАН на „ИМПЕРО“ ООД и „СЛАВЯНКА“ ЕАД.

За нерегламентирано изгаряне на отпадъци, от РИОСВ Благоевград с 2 000 лв. е санкционирано „ВЕГА-ТЕКС“ ЕООД, а от РИОСВ Русе е съставен АУАН на „Авис“ ООД.

От РИОСВ Бургас са извършени проверки на територията на всички населени места и техните землища, общинската и републиканска пътна мрежа на територията на общините Средец, Камено, Царево, Приморско, Созопол, Поморие, Несебър, Сунгурларе, Карнобат, Айтос и кметство Обор за наличието на нерегламентирани замърсявания с отпадъци. Констатирани са замърсявания на територията на общините Средец, Карнобат и Сунгурларе. Предстои съставянето на АУАН на кметовете на тези общини. Констатирани са и замърсявания в обхвата на републиканската пътна мрежа на територията на общините Сунгурларе и Карнобат. В тази връзка, ще бъдат предприети съответните мерки спрямо ОПУ-Бургас.

За непредприемане на мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешено за това място, от РИОСВ Благоевград са съставени АУАН на кметовете на общините Банско и Рила.

През месец юни е осъществен контрол за спазване на изискванията на ЗООС.

 За нарушение на изискванията на ЗООС, от РИОСВ Хасково е глобен кмета на община Хасково с 1 000 лв., а от РИОСВ Русе е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., на „Мегапартс“ ООД. От РИОСВ Пазарджик е извършено пломбиране на монтираните съоръжения на производствената площадка на „Био Енерджи Ейджи“ ЕООД.

От РИОСВ Монтана е наложена имуществена санкция, в размер на 50 000 лв., на „Чилик Фарм“ ЕООД за извършване на дейност без издадено комплексно разрешително.

За неизпълнение на условия от комплексното разрешително, от РИОСВ Варна е съставен АУАН на община Добрич и е наложена имуществена санкция, в размер на 7 000 лв., на „Агро Сип“ ООД, от РИОСВ Пловдив е наложена имуществена санкция, в размер на 15 000 лв., на „Би Ей Глас България“ ЕАД, от РИОСВ София са наложени имуществени санкции на „Топлофикация - Перник“ АД (6 бр., в общ размер на 300 000 лв.), община Перник (17 000 лв.), „ТЕЦ - Бобов дол“ АД (2 бр., в общ размер на 110 000 лв.) и на „Стомана Индъстри“ АД (2 500 лв.), от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на „ПАЛФИНГЕР ПРОДУКЦИОНТЕХНИК БЪЛГАРИЯ“ ЕООД и „ТЕЦ КОНТУРГЛОБАЛ МАРИЦА ИЗТОК 3“ АД и е наложена имуществена санкция, в размер на 1 500 лв., на „Репродуктор по свиневъдство” АД, а от РИОСВ Хасково е съставен АУАН на „Хармони 2012“ ЕООД.

Осъществен е и контрол, с цел подобряване на качеството на атмосферния въздух.

От РИОСВ Бургас е извършена оценка на 19 доклада за резултати от извършени собствени периодични измервания (СПИ) на емисии, изпускани в атмосферния въздух, и на 14 доклада за резултати от извършени собствени непрекъснати измервания (СНИ) на емисии, изпускани в атмосферния въздух, от РИОСВ Варна  - на 11 доклада за резултати от извършени СПИ и на 14 доклада за резултати от извършени СНИ и от РИОСВ Враца – на 14 докладва за резултати от извършени СПИ и 6 доклада за резултати от извършени СНИ.

За неизвършени СПИ на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух, от РИОСВ Бургас са наложени имуществени санкции на „Желев Кар“ ЕООД (100 лв.), „ЗСК Лозово“ АД (200 лв.), „Доктор Калор Експерт“ ЕООД (200 лв.), „Метро Кеш енд Кери България“ ЕООД (200 лв.), „Зона Колор“ ЕООД (200 лв.) и „Дюни“ АД (70 лв.), от РИОСВ София - на „Калцит“ ЕООД (2 000 лв.), а от РИОСВ Шумен – на „Барс“ АД. (1 400 лв.).

            За превишения на нормите за допустими емисии са наложени еднократни санкции от РИОСВ Благоевград на „БИЛДИНГ КОМПАНИ“ ЕООД (21 лв.), а от РИОСВ Русе – на  „Топлофикация Русе“ АД (243 лв. и 303 лв.).

От РИОСВ София е съставен АУАН на „Гес Трейдинг“ ЕООД за изпускане на неорганизирани емисии  в атмосферния въздух.

За непредставяне на отчет за оборудването, заредено с флуорсъдържащи парникови газове, от РИОСВ Варна с по 700 лв. са санкционирани „Мьомакс България“ ООД, „Мак Маркет“ ООД, „Балесо“ ООД, „Комис“ ЕООД, „Съни сенд“ ЕАД, „Атмосфера БГ“ ООД, „ЛН Сълюшънс“ ООД, „Кей сити“ ЕООД, „Кей холидей“ ЕООД, „Ларис-Вега“ ООД, „Максим-Деница“ ЕООД, „Каварна 2016“ ООД, „Хелленика“ ООД, „Фрукталина“ ООД, „Ейч Ви Ди Хотелс“ ЕАД, „Бул Аква Фиш“ ЕООД и „Бизнес парк Варна“ ЕООД и, в размер на 1 000 лв. „Морска градина Варна“ АД, „Луна 20“ АД, „ЯНК 100“ ЕООД, „Фуудс трейд“ ЕООД и „Магнолия клуб“ АД, от РИОСВ Пловдив е съставен АУАН на „АСТ Попкорн“ ООД, а от РИОСВ Шумен е санкционирано със 700 лв. „Зора-М.М.С.“ ООД.

От РИОСВ Благоевград е приложена ПАМ чрез пломбиране на компресорен агрегат на площадката на Компресорна станция „Петрич“.

За неизпълнение на условие от разрешителното за емисии на парникови газове, от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на „Брикел“ ЕАД и на „ИНДУСТРИАЛ СЪЛЮШЪНС БЪЛГАРИЯ“ ЕООД.

От РИОСВ Варна са извършени 81 проверки в границите на защитени територии и зони за спазване на определените в тях режими. За констатирани нарушения с по 100 лв. са глобени 3 физически лица.

За нарушения на определените режими в защитените територии и зони, от РИОСВ Благоевград е наложена имуществена санкция, в размер на 200 лв., на „ЕКОЛУКСВИЛ“ ООД, от РИОСВ Бургас са съставени АУАН на Агенция „Пътна инфраструктура” ЕАД, „Ди ен трейд” ЕООД и на 3 физически лица, „МИЛА 2016“ ЕООД е санкционирано с 5 000 лв. и физическо лице е глобено със 100 лв., от РИОСВ Враца е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 140 лв., на „Римекс Ойл“ ЕООД, а от РИОСВ  

Пловдив е съставен АУАН на „Електроразпределение – юг“ ЕАД, гр. Пловдив.

            От РИОСВ София са приложени ПАМ спрямо 3 физически лица, с които е разпоредено да се премахнат изградени оградни съоръжения.

В РИОСВ Бургас са постъпили общо 91 сигнала в обхвата на биологичното разнообразие, от които преобладаващи са за бедстващи, ранени или мъртви животински видове. На всички сигнали е реагирано своевременно и са предприети действия, включително и със съдействието на други компетентни органи.

            За неправомерно притежаване на екземпляри от защитени животински видове, от РИОСВ Пловдив са глобени с по 100 лв. 2 физически лица.

От РИОСВ Смолян, във връзка с постъпили сигнали за щети, нанесени от кафява мечка, са извършени 26 проверки „на място“. При проверките е установено, че щетите са нанесени от кафява мечка.

За непредставяне на отчет за изкупените, реализираните и наличните количества билки, от РИОСВ Плевен е глобено със 100 лв. физическо лице, а от РИОСВ Шумен е наложена имуществена санкция, в размер на 210 лв., на „МФ 1212“ ООД.

За неизпълнение на предписания, от РИОСВ Благоевград е съставен АУАН на кмета на община Кочериново, от РИОСВ Бургас е съставен АУАН на „МИЛА 2016“ ЕООД, от РИОСВ Варна са съставени АУАН на „Термстрой-96“ ООД и „Варна Сторидж“ ЕООД, от РИОСВ Велико Търново е съставен АУАН на „ЕВИПАРТС“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 5 000 лв., на „СТУДИО ЧЕТИРИ ПО ЧЕТИРИ“ ЕООД, от РИОСВ Враца е съставен АУАН и е наложена имуществена санкция, в размер на 20 000 лв., на “Камибо” ООД, от РИОСВ Монтана е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 лв., на „Водоснабдяване и канализация“ ООД, от РИОСВ Русе е съставен АУАН на ЕТ „М-Андрей Иванов“, от РИОСВ София са наложени имуществена санкции на „София Мед“ АД (2 бр., в общ размер на 5 000 лв.), „Вадиас“ ООД (3 бр., в общ размер на 7 000 лв.), „Топлофикация - Перник“ АД (4 бр., в общ размер на 26 000 лв.), „Въглища - Перник“ ООД (5 000 лв.), „Унитрейд Еко“ ООД (2 000 лв.), „Кометех“ ООД (2 000 лв.), „Маргив БГ“ ЕООД (2 000 лв.), „Хийт Енерджи“ ЕООД (3 000 лв.), „Вадиас Трейд“ ООД (2 000 лв.), „Стомана Индъстри“ АД (2 000 лв.), „Аурубис България“ АД (2 000 лв.) и „Стам трейдинг“ ЕАД (2 000 лв.), от РИОСВ Стара Загора са съставени АУАН на „Кардинал БГ“ ЕООД (2 бр.), „Хлебозавод Хаджи Димитър“ ООД (3 бр.) и 2 бр. на физическо лице и на „Брикел” ЕАД е наложена имуществена санкция, в размер на 2 500 лв., от РИОСВ Хасково е съставен АУАН на „Устра холдинг” АД, а от РИОСВ Шумен е съставен АУАН на „М4 Холидей“ ЕООД и е наложена имуществена санкция, в размер на 1 400 лв., на община Велики Преслав.

 

Ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността

Преустановено е замърсяването на повърхностни водни обекти с отпадъчни води от канализационната система на с. Пирне от кравеферма в с. Дядовци. Възстановена е нормалната експлоатационна готовност на СПСОВ-с. Осина и СПСОВ-с. Крибул. Преустановено е свличането на производствени отпадъци в р. Доспатска от дейността на дървопреработващо предприятие в гр. Доспат.

Преустановено е замърсяването на атмосферния въздух от дейността на „Агри България“ ЕООД.

Почистени са замърсени с отпадъци терени в Резерват „Ропотамо“, в землищата на градовете Златарица, Горна Оряховица, Килифарево, Елена, Видин,. Монтана, Панагюрище, Ракитово, Девин, Велинград, Септември, Любимец, Свиленград и Кърджали и на селата Драгижево, Петко Каравелово, Раданово, Полски Сеновец, Палици, Марян, Дорково, Мало Конаре, Алеко Константиново, Огняново, Хаджиево, Стража, Дядовци, Брод, Крепост, Бленика и Бряст. Почистени са замърсени площи с отпадъци и са поставени съдове за отпадъци на крайпътни отбивки и чешми по пътищата от републиканската пътна мрежа на територията на общините Смолян, Девин, Борино, Ардино и Доспат.

            Екземпляри от защитените видове „Сива чапла“, „Кукумявка“, „Бухал“, „Бял щъркел“, „Чухал“, „Обикновен мишелов“, „Поен дрозд“, „Шипоопашата костенурка“, „Сова“, „Горска ушата сова“, „Синявица“, „Черношипа ветрушка“, „Черен бързолет“, „Малък зелен кълвач“, „Орел змияр“ и „Керкенез“ са настанени в спасителни центрове за диви животни. Екземпляри от видовете „Бухал“, „Костенурка“ и „Домашна кукумявка“ са пуснати на свобода в подходящ за вида район. Възстановено е щъркелово гнездо в с. Дойранци.

Отбелязани са Световният ден на околната среда и Международния ден на река Дунав.