Категории
Министерство

ОТЧЕТ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНАТА КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ ОТ БАСЕЙНОВИТЕ ДИРЕКЦИИ ПРЕЗ МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2025 Г.

ОТЧЕТ

за осъществената контролна дейност от Басейновите дирекции

през месец февруари 2025 г.

IКратка обобщена информация за осъществената контролна дейност и резултати от извършената контролна дейност на басейновите дирекции:

През месец февруари 2025 г. от Басейновите дирекции (БД) са извършени общо 438 проверки, от които 243 за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите (ЗВ) и 38 по постъпили сигнали от граждани и организации, вкл. по „Зелен телефон“. В рамките на осъществения контрол от БД са дадени 90 броя предписания за отстраняване на допуснати пропуски и/или несъответствия с изискванията на Закона за водите.

За установени административни нарушения по ЗВ, са съставени 81 акта (АУАН), от които 6 за неизпълнени предписания. На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, между наказващия орган (директора на БД) и нарушителя, са сключени 18 споразумения на обща стойност 7 455 лв.

От директорите на БД са издадени 18 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 31 600 лв.

В резултат на осъществената контролна дейност от БД през месец февруари са реализирани приходи в общ размер на 18 325 578 лв., от които:

  • 15 100 лв. от наложени глоби/имуществени санкции;
  • 18 173 244 лв. от събрани такси за осъществено право за използване на водите, предоставено с разрешителни по реда на Закона за водите;
  • 137 234 лв. са постъпили суми по влезли в сила АУПДВ.

    

II. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност на басейновите дирекции:

  • Контрол за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите и заплащане на дължимите такси;
  • Изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по ЗВ за използване на водите;
  • Проверки за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени и за изясняване на обстоятелства по постъпили жалби и сигнали за нередности при използване на водите и водните обекти.

III. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:

Приоритет в контролната дейност на БД през месец февруари са проверките за спазване на условията по издадените разрешителни по реда на Закона за водите и за заплащане на дължимите такси за осъществяване правото на използване на водите. Извършени са 243 проверки, които представляват приблизително 55% от общия брой извършени проверки от БД през отчетния период.

Друг основен приоритет в контролната дейност на БД е състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени. Извършени са общо 22 броя проверки, които представляват приблизително 5% от общия брой извършени проверки през отчетния период. В рамките на осъществения контрол са дадени предписания на областни управители/кметове на общини и отговорни институции за предприемане на действия за осигуряване на проводимост, премахване на дънери и растителност, наносни острови от речните легла, битови отпадъци и др. Извършени са и последващи проверки за изпълнение на предписания, дадени при предходни проверки за осигуряване на проводимостта на речните легла.

През месец февруари са извършени и общо 173 броя проверки за:

  • състоянието и правилната експлоатация на водовземните съоръжения;
  • изпълнение на режимните графици за използване на водите на комплексните язовири по Приложение № 1 от Закона за водите;
  • обстоятелства по постъпили сигнали и жалби; нерегламентирани дейности във водните обекти;
  • последващи проверки за изпълнение на дадени предписания и други.

През отчетния период са предприети съответните действия от БД, във връзка с получени жалби и сигнали от институции, организации, граждани и юридически лица, за наличие на нередности при използване на водите и водните обекти, част от които са:

  • „Опасения от замърсяване на повърхностни води, добивани за питейно-битово водоснабдяване-речно водохващане на река „Черни Искър“

Извършена е проверка на място от експерти на БДДР, съвместно с представители на РИОСВ-София. От приложените в сигнала материали, е установено, че местоположението на изложения участък не е река Черни Искър, а е река Искър в границите на град Самоков, в края на коригирания участък на река Искър. При проверката е извършен обход на река Искър по десния бряг. Констатирано е  голямо количество изхвърлени битови отпадъци на десния бряг в реката. От страна на компетентния орган са дадени предписания на кмета на община Самоков, за почистване на нерегламентираните отпадъци в и около речното корито. При проверката е извършен обход и по левия бряг на реката, като не е констатирано изтичане на отпадъчни води в корито на река Искър. Извършен е обход на река Черни Искър от речно водохващане „Черни Искър“ до моста на разклонение за село Бели Искър. При извършения обход не е констатирано наличие на замърсяване или битови отпадъци в и около речното корито. Към момента на проверката в обходените участъци на река Черни Искър, терените около реката са покрити със снежна покривка. Установено е, че водите на река Искър и река Черни Искър протичат бистри без цвят и мирис.

  • „Извършване на дейности в речното легло на Хамам дере, успоредно на ул. Хаджи Димитър, град Суворово, област Варна“

Извършена е проверка на място от експерти на БДЧР, съвместно с представители на община Суворово. Извършен е обход и оглед на речното легло на Хамам дере, успоредно на път ул. „Хаджи Димитър“ в град Суворово в посока срещу течението. При проверката е установено, че има частично изградена бетонова площадка. Между проверения имот и пътя на ул. „Хаджи Димитър“ има съществуваща отводнителна канавка, която към момента на проверката е реконструирана, като е образуван подход към имота от улицата. Подхода е изграден, като е поставена гофрирана тръба в най-ниската част на тротоарната ивица с излят бетон върху нея. Гофрираната тръба е поставена като продължение на отводнителната канавка, която се влива в Хамам дере, западно от пътя на ул. „Хаджи Димитър“. При огледа на речното легло на Хамам дере, е констатирано, че дерето е с двустранна бетонова корекция. Към момента на проверката в участъка не е установено наличие на наноси, паднали сухи дървета или отпадъци. Участъка не е с нарушена проводимост. Не са констатирани извършени строителни дейности в речното легло на Хамам дере. Между имота, в който са извършени строителни дейности и повърхностният воден обект- Хамам дере има двупосочен общински път с тротоарна ивица. 

  • „Липса на проводимост на реката преминаваща през село Отец Паисиево, община Калояново, област Пловдив“

Извършена е проверка на място от експерти на БДИБР, съвместно с представител на община Калояново. При проверката е извършен оглед на дерето в регулационните граници на село Отец Паисиево и е констатирано, че във водното течение, дерето е почистено от дървета, дънери и храсти. Установено е, че няма натрупан дървен материал във водното течение на дерето, както и извън него. За същият участък е извършвана проверка от страна на БДИБР, във връзка с изпълнение на дадено предписание с писмо от директора на БД ИБР за осигуряване проводимост на дерето. Извършен е оглед и на дерето извън регулацията, същото има проводимост. В участък 500 м. след язовира в землището на село Отец Паисиево, община Калояново няма наличие на дървесна и храстовидна растителност.

  • „Сигнал относно работата на МВЕЦ „Ощава“ (Стара Кресна), землище на село Ощава, община Кресна, област Банско“

От експерти на БДЗБР е извършена проверка на водохващане на река Ощавска и сградоцентрала на МВЕЦ „Ощава“, връзка с изтекло разрешително за водовземане. От директора на БДЗБР е било издадено предписание за преустановяване на водовземането от река Ощавска, посредством гореописаното водохващане за производство на ел. енергия. При извършената проверка на сградоцентралата на МВЕЦ „Ощава“ e установeнo, че същият работи, независимо от факта, че е било преустановено водовземането от река Ощавска, чрез пломбиране на савака, монтиран между водовземната решетка и рибния проход на водохващането в отворено положение. Констатирано е, че пломбите на контролния орган за премахнати. Извършено е ново пломбиране на савачната врата с цел преустановяване на водовземането. “Електро инвест БГ“ ЕООД няма издадено разрешително за водовземане по реда на Закона за водите. За констатираното нарушение от страна на БДЗБР е изготвена покана за съставяне на акт за установяване на административно нарушение.

През месец февруари, за констатирани административни нарушения на Закона за водите са съставени 81 броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН), част от които са за:

  • Неизпълнение на условия, поставени в разрешителните за използване на водите;
  • Водовземане/ползване без издадено разрешително по реда на Закона за водите;
  • Неизпълнение на дадени предписания при предходни проверки и др.

IV. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:

През отчетният период, в резултат от осъществения контрол от страна на Басейновите дирекции за законосъобразното използване на водите и за изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по Закон за водите за използване на водите, са събрани над 18 млн. лв., които са трансферирани в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).