Категории
Министерство

ОТЧЕТ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНАТА КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ ОТ БАСЕЙНОВИТЕ ДИРЕКЦИИ ПРЕЗ МЕСЕЦ МАЙ 2024 Г.

ОТЧЕТ

за осъществената контролна дейност от Басейновите дирекции

през месец май 2024 г.

I. Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност и резултати от извършената контролна дейност на басейновите дирекции:

През месец май 2024 г. от Басейновите дирекции (БД) са извършени общо 905 проверки, от които 545 за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите (ЗВ) и 38 по постъпили сигнали от граждани и организации, вкл. по „Зелен телефон“. В рамките на осъществения контрол от БД са дадени 260 броя предписания за отстраняване на допуснати пропуски и/или несъответствия с изискванията на Закона за водите.

За установени административни нарушения по Закона за водите, са съставени 33 акта (АУАН), от които 5 за неизпълнени предписания. На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, между наказващия орган (директора на БД) и нарушителя, са сключени 32 споразумения на обща стойност 9 485 лв.

От директорите на БД са издадени 29 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 15 050 лв.

В отчетния период, за неизпълнени задължения за заплащане на такси по издадени разрешителни по ЗВ, от директорите на БД са издадени 27 акта за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ), на обща стойност 900 759,95 лв.

В резултат на осъществената контролна дейност от БД през месец май са реализирани приходи в общ размер на 1 358 897 лв., от които:

  • 36 805 лв. от наложени глоби/имуществени санкции;
  • 588 229 лв. от събрани такси за осъществено право за използване на водите, предоставено с разрешителни по реда на Закона за водите;
  • 733 863 лв. са постъпили суми по влезли в сила АУПДВ.

II. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност на басейновите дирекции:

  • Контрол за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите и заплащане на дължимите такси;
  • Изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по ЗВ за използване на водите;
  • Проверки за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени и за изясняване на обстоятелства по постъпили жалби и сигнали за нередности при използване на водите и водните обекти.

III. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:

Приоритет в контролната дейност на БД през месец май са проверките за спазване на условията по издадените разрешителни по реда на Закона за водите и за заплащане на дължимите такси за осъществяване правото на използване на водите. Извършени са 545 проверки, които представляват приблизително 60% от общия брой извършени проверки от БД през отчетния период.

Друг основен приоритет в контролната дейност на БД е състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени. Извършени са общо 161 броя проверки, които представляват приблизително 18% от общия брой извършени проверки през отчетния период. В рамките на осъществения контрол са дадени предписания на областни управители/кметове на общини и отговорни институции за предприемане на действия за осигуряване на проводимост, премахване на дънери и растителност, наносни острови от речните легла, битови отпадъци и др. Извършени са и последващи проверки за изпълнение на предписания, дадени при предходни проверки за осигуряване на проводимостта на речните легла.

През месец май са извършени и общо 199 броя проверки за:

  • състоянието и правилната експлоатация на водовземните съоръжения;
  • изпълнение на режимните графици за използване на водите на комплексните язовири по Приложение № 1 от Закона за водите;
  • обстоятелства по постъпили сигнали и жалби; нерегламентирани дейности във водните обекти;
  • последващи проверки за изпълнение на дадени предписания и други.

През отчетния период са предприети съответните действия от БД, във връзка с получени жалби и сигнали от институции, организации, граждани и юридически лица, за наличие на нередности при използване на водите и водните обекти, част от които са:

  • „Незаконно водовземане от кладенец, изкопаване на трасе и полагане на тръби в село Хаджидимитрово, община Свищов, област Велико Търново“

Извършена е проверка на място от експерти на БДДР, съвместно с кметски наместник на село Хаджидимитрово. При проверката е извършен оглед на имот в местност „Козловско“, село Хаджидимитрово, община Свищов, област Велико Търново, който е собственост на община Свищов. Констатирано е наличие на староизграден шахтов кладенец, а на отстояние от него има надземна част от тръба, както и засипване на тесен изкоп. В момента на проверката от кладенеца не се осъществява водовземане. Водовземането от подземни води се извършва от регистрирани водовземни съоръжения, след издаване на разрешително за водовземане, при подаване на необходимите документи съгласно изискванията на Закона за водите и Наредба № 1 от 10 октомври 2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води. От страна на БДДР са дадени предписания към кмета на община Свищов да уведоми лицето срещу което е подаден сигнала за възможностите за водовземане от шахтиявия кладенец, собственост на община Свищов (съобразно изискванията на нормативната уредба).

  • „Извършена сеч на тополи по брега на река Луда Камчия в село Градец, община Котел, област Сливен“ 

Извършена е проверка от експерти на БДЧР, съвместно с кмета на село Градец. Установени са отсечени тополи от брега на река Луда Камчия в урбанизираната територия на село Градец. Сечта е в резултат на възникнала аварийна ситуация, вследствие на падналите обилни дъждове и преминалата буря. Вследствие на бурята дърво топола е паднало от левия бряг на река Луда Камчия по течението, през речното легло, при което скъсва ел. кабели, нарушава парапета и остава върху уличното платно – ул. „Кънчо Урумов“ срещу №83, под ОУ „Кап. Петър Пърмаков“, село Градец. Започнало е аварийно почистване и нарязване на падналите дървета, като са отстранени допълнително 2 бр. тополи с опасност от падане и 1 бр дънер в непосредствена близост до падналото дърво за да могат да бъдат премахнати от речното легло и пътното платно. В друг участък от река Луда Камчия, под кметството в село Градец в речното легло на река Луда Камчия, е установена отрязана топола /кавак/, видимо компрометирана. По данни на кмета на село Градец, това дърво е било с опасност от падане. Част от него е паднало и пробило покрива на находящата се в непосредствена близост беседка, на територията на кът за отдих и детска площадка. По протежение на целия участък от река Луда Камчия, преминаваща през урбанизираната територия на село Градец, с приблизителна дължина 1700 м. е установена характерната за сезона храстовидна растителност в речното легло и по двата бряга, което е предпоставка за покачване на водното ниво при преминаване на високи води. От БДЧР са дадени предписания на община Котел за осигуряване на проводимост на река Луда Камчия. При проверката не са констатирани нерегламентирани дейности във воден обект-река Луда Камчия в урбанизираната територия на село Градец.

  • Пресушаване на река Калница при село Генерал Инзово, община Тунджа, област Ямбол“

Извършена е проверка на място от експерти на БДИБР, съвместно с представители на община Тунджа, кметът на село Генерал Инзово и управителят на ЕТ „ИВ-Дичо Мавродиев“. При проверката е извършен оглед на участък от река Калница в землището на село Генерал Инзово, при която са установени две нерегламентирани водовземания от повърхностните води на река Калница за водоснабдяване на язовир, разположен в землището на село Генерал Инзово. Констатирано е, че оттокът в река Калница след двете водовземания е силно намален и се наблюдава засушаване на речното легло. ЕТ „ИВ-Дичо Мавродиев“ няма издадено разрешително за водовземане от повърхностни води съгласно Закона за водите. В тази връзка от БДИБР е съставен акт за установяване на административно нарушение на ЕТ „ИВ-Дичо Мавродиев“.

  • „Системно изхвърляне на строителни и битови отпадъци в коритото на река Бистрица“

Извършена е проверка на място от експерти на БДЗБР. При проверката е констатирано наличие на сметище за строителни и битови отпадъци и попадане на отпадъци към преминаващата река Бистрица. За констатираното нарушение от страна на БДЗБР е дадено предписание на община Дупница за предприеме действия за осигуряване на проводимост на речния участък.

През месец май, за констатирани административни нарушения на Закона за водите са съставени 33 броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН), част от които са за:

  • Неизпълнение на условия, поставени в разрешителните за използване на водите;
  • Водовземане/ползване без издадено разрешително по реда на Закона за водите;
  • Неизпълнение на дадени предписания при предходни проверки и др.

IV. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:

През отчетният период, в резултат от осъществения контрол от страна на Басейновите дирекции за законосъобразното използване на водите и за изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по Закон за водите за използване на водите, са събрани над 1,3 млн. лв., които са трансферирани в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).