- Начало
- Министерство
- Контролна дейност
- БД
- Месечни отчети
- ОТЧЕТ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНАТА КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ ОТ БАСЕЙНОВИТЕ ДИРЕКЦИИ ПРЕЗ МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2024 Г.
Министерство
- Министър
- Кабинет
- Главен секретар
- Структура и функции
-
Стратегически цели
- Приоритети за 2009
-
Приоритети за 2010
- Програма за дейността на МОСВ - юли - декември 2010 г.
- Отчет за изпълнение на целите на МОСВ за 2010 г.
- Реформи в националната политика по опазване на околната среда, постигнати през настоящия мандат на управление - август 2009 г. - април 2010 г.
- Отчет за работата на министерството на околната среда и водите юли 2009 г. - юли 2010 г.
- Приоритети за 2011
- Приоритети за 2012
- Приоритети за 2013
- Приоритети за 2014
- Приоритети за 2015
- Приоритети за 2016
- Приоритети за 2017
- Приоритети за 2018
- Приоритети за 2019
- Приоритети за 2020
- Приоритети за 2021
- Приоритети за 2022
- Приоритети за 2023
- Приоритети за 2024
- Приоритети за 2025
- Стратегически документи
- Законодателство
- Контролна дейност
- ЕС и международно сътрудничество
-
Програми и проекти
- Програма "Околна среда" 2021-2027 г.
- Финансов механизъм на ЕИП 2014-2021 г. - в изпълнение
- Програма LIFE 2021-2027 - в процес на стартиране
- Програма LIFE 2014-2020 - в изпълнение
- Финансов механизъм на ЕИП 2009-2014 г. - приключила
- Норвежка програма за сътрудничество - приключила
- Програма LIFE+ - приключила
- Програма ИСПА/КФ (регламент 1164/94) - приключила
- Българо-Швейцарска програма за сътрудничество - приключила
- Програми за териториално сътрудничество - приключили
- Пилотни екологични проекти (Програма за иновации в околната среда на ФРГ) - приключили
-
Бюджет и финанси
- Бюджет на МОСВ
- Отчети
- Плащания по СЕБРА
-
Одитни становища
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2013г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2014г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2015г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2016г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2017г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2018 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2019 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2020 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2021 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2022 г.
- Одитно становище за заверка на ГФО за 2023 г.
- Административно обслужване
- Регистри
- Кариери
- Банкови сметки на Министерство на околната среда и водите
- Обществени обсъждания
-
Зелени възможности
- Длъжностно лице по защита на данните
- Защита на подаващите сигнали по ЗЗЛПСПОИН
-
Регистър на декларациите по ЗПК
- Регистър на декларациите
- Влезли в сила решения за установяване на конфликт на интереси
- Регистър на съставените АУАН
- Списък на лицата неподали в срок декларации по чл.35, ал.1 от ЗПКОНПИ
- Списък на лицата неподали в срок декларации по чл. 49, ал. 1 от ЗПК
- Списък на лицата с установено несъответствие в декларациите за имущество и интереси
- Архив на декларациите по чл. 12 от ЗПУКИ
- Национален план за възстановяване и устойчивост
ОТЧЕТ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНАТА КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ ОТ БАСЕЙНОВИТЕ ДИРЕКЦИИ ПРЕЗ МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2024 Г.
ОТЧЕТ
за осъществената контролна дейност от Басейновите дирекции
през месец ноември 2024 г.
I. Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност и резултати от извършената контролна дейност на басейновите дирекции:
През месец ноември 2024 г. от Басейновите дирекции (БД) са извършени общо 773 проверки, от които 402 за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите (ЗВ) и 64 по постъпили сигнали от граждани и организации, вкл. по „Зелен телефон“. В рамките на осъществения контрол от БД са дадени 255 броя предписания за отстраняване на допуснати пропуски и/или несъответствия с изискванията на Закона за водите.
За установени административни нарушения по ЗВ, са съставени 50 акта (АУАН), от които 8 за неизпълнени предписания. На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, между наказващия орган (директора на БД) и нарушителя, са сключени 29 споразумения на обща стойност 15 960 лв.
От директорите на БД са издадени 27 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 26 300 лв.
В отчетния период, за неизпълнени задължения за заплащане на такси по издадени разрешителни по ЗВ, от директорите на БД са издадени 111 акта за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ), на обща стойност 1 944 754 лв.
В резултат на осъществената контролна дейност от БД през месец ноември са реализирани приходи в общ размер на 981 105 лв., от които:
- 31 670 лв. от наложени глоби/имуществени санкции;
- 540 032 лв. от събрани такси за осъществено право за използване на водите, предоставено с разрешителни по реда на Закона за водите;
- 409 403 лв. са постъпили суми по влезли в сила АУПДВ.
II. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност на басейновите дирекции:
- Контрол за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите и заплащане на дължимите такси;
- Изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по ЗВ за използване на водите;
- Проверки за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени и за изясняване на обстоятелства по постъпили жалби и сигнали за нередности при използване на водите и водните обекти.
III. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:
Приоритет в контролната дейност на БД през месец ноември са проверките за спазване на условията по издадените разрешителни по реда на Закона за водите и за заплащане на дължимите такси за осъществяване правото на използване на водите. Извършени са 402 проверки, които представляват приблизително 52% от общия брой извършени проверки от БД през отчетния период.
Друг основен приоритет в контролната дейност на БД е състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени. Извършени са общо 123 броя проверки, които представляват приблизително 16% от общия брой извършени проверки през отчетния период. В рамките на осъществения контрол са дадени предписания на областни управители/кметове на общини и отговорни институции за предприемане на действия за осигуряване на проводимост, премахване на дънери и растителност, наносни острови от речните легла, битови отпадъци и др. Извършени са и последващи проверки за изпълнение на предписания, дадени при предходни проверки за осигуряване на проводимостта на речните легла.
През месец ноември са извършени и общо 248 броя проверки за:
- състоянието и правилната експлоатация на водовземните съоръжения;
- изпълнение на режимните графици за използване на водите на комплексните язовири по Приложение № 1 от Закона за водите;
- обстоятелства по постъпили сигнали и жалби; нерегламентирани дейности във водните обекти;
- последващи проверки за изпълнение на дадени предписания и други.
През отчетния период са предприети съответните действия от БД, във връзка с получени жалби и сигнали от институции, организации, граждани и юридически лица, за наличие на нередности при използване на водите и водните обекти, част от които са:
- „В село Рибарица, община Тетевен, област Ловеч в регулационните граници, срещу имот на сигналоподателя се работи от собственика на срещуположен имот с техника“
Извършена е проверка на място от експерти на БДДР, съвместно с кмета на село Рибарица. При проверката е извършен обход и оглед на участък от река Бели Вит в урбанизираната територия на село Рибарица, община Тетевен, област Ловеч. Констатирано е натрупване на земни маси и единични камъни на десния бряг на реката, в непосредствена близост до водното течение. Установено е наличие на тежка техника, собственост на частна фирма, с която се извършва подравняване на имот. При огледа е констатирано, че не се възпрепятства свободното протичане на водите на река Бели Вит.
- „Сипване на камъни в морето от група хора с багери и камиони до хотел “Лунна пътека“, на морски плаж „Свети Влас – запад“
От експерти на БДЧР е извършен обход и оглед на брега на морски плаж „Свети Влас – запад“. Установено е, че непосредствено под хотел „Воя“, който граничи с Черно море, на плажа има изградена стара буна от камъни. Констатирани са следи от верижна техника, като върху буната е извършвана корекция. До буната се стига по асфалтов път, по който също са налични следи от верижна техника. По пясъчната ивица няма следи от техника или изземване на пясък. Към момента на проверката около буната няма наличие на техника. Сигнала е подаден и на контролните органи на МВР, като по данни предоставени от тях, са установени три лица от които са снети сведения: багерист, управителя на хотел „Воя“ и експерт от кметство Свети Влас. По данни на управителя на хотела става ясно, че той е наел фирма за т. н. брегоукрепване. В БДЧР не е постъпвало инвестиционно намерение за извършване на брегоукрепване. Концесионера на плажа е представил в БДЧР писмо за брегоукрепване на морски плаж „Свети Влас – запад“. От направена справка е видно, че „Блу Съмър“ ООД е концесионер на морски плаж „Свети Влас – запад“ в землището на град Свети Влас, община Несебър. С писмо от август 2024 г. управителя на дружеството е предоставил в БДЧР информация, че желае разрешение за поддръжка на плажната ивица през зимния сезон, което включва депониране на пясък във вътрешността на плажната ивица с подходяща техника, без навлизане в морето. В същото не е упоменато укрепване на буна. Директорът на БДЧР е издал положително становище, но в същото не фигурира извършване на дейности по укрепване на буна. Извършените дейности засягат воден обект Черно море, за което съгласно чл. 46, ал. 1, т. „г“ се изисква издаване на разрешително. От страна на БДЧР ще се предприемат административно наказателна дейност срещу установените нарушители.
- „Заграждане и отклонение на река Чепеларска до пешеходен мост в град Асеновград“
Извършена е проверка на място от експерти на БДИБР, съвместно с представител на община Асеновград. Констатирано е, че в река Чепеларска са започнали дейности по издадено разрешително за използване на повърхностен воден обект с № 32170851/29.10.2024 г. от директора на БДИБР за ремонти и укрепване на предпазната дига. При проверката е установено, че целият воден отток е насочен в средата на речното корито и през реката преминават водни количества. На места водата се е събрала на вирове, които нямат възможност да се оттекат, като в тях остава жива риба. От страна на БДИБР са дадени указания на ръководителя на обекта при образуване на вирове с наличие на риба в тях, същата да се връща обратно в реката. БДИБР е уведомила община Асеновград да се свърже с Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури за съдействие относно преместването на рибата от образувалите се вирове обратно в реката.
- „Неадекватни мерки от фирмата извършваща дейности по почистването на дере в село Гърмен“
Извършена е проверка на място от експерти на БДЗБР, съвместно с кмета на село Дебрен, община Гърмен. Извършен е обход и оглед на участък от дере, находящо се в село Дебрен, община Гърмен. При проверката е установено, че в дерето липсва отток. На дерето е извършено почистване, с което е осигурена неговата проводимост.
През месец ноември, за констатирани административни нарушения на Закона за водите са съставени 50 броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН), част от които са за:
- Неизпълнение на условия, поставени в разрешителните за използване на водите;
- Водовземане/ползване без издадено разрешително по реда на Закона за водите;
- Неизпълнение на дадени предписания при предходни проверки и др.
IV. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:
През отчетният период, в резултат от осъществения контрол от страна на Басейновите дирекции за законосъобразното използване на водите и за изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по Закон за водите за използване на водите, са събрани над 981 104 хил. лв., които са трансферирани в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).