Категории
Министерство

ОТЧЕТ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНАТА КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ ОТ БАСЕЙНОВИТЕ ДИРЕКЦИИ ПРЕЗ МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2024 Г.

ОТЧЕТ

за осъществената контролна дейност от Басейновите дирекции

през месец септември 2024 г.

I. Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност и резултати от извършената контролна дейност на басейновите дирекции:

През месец септември 2024 г. от Басейновите дирекции (БД) са извършени общо 773 проверки, от които 310 за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите (ЗВ) и 82 по постъпили сигнали от граждани и организации, вкл. по „Зелен телефон“. В рамките на осъществения контрол от БД са дадени 145 броя предписания за отстраняване на допуснати пропуски и/или несъответствия с изискванията на Закона за водите.

За установени административни нарушения по ЗВ, са съставени 47 акта (АУАН), от които 6 за неизпълнени предписания. На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, между наказващия орган (директора на БД) и нарушителя, са сключени 15 споразумения на обща стойност 8 615 лв.

От директорите на БД са издадени 16 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 12 900 лв.

В отчетния период, за неизпълнени задължения за заплащане на такси по издадени разрешителни по ЗВ, от директорите на БД са издадени 42 акта за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ), на обща стойност 344 117 лв.

В резултат на осъществената контролна дейност от БД през месец септември са реализирани приходи в общ размер на 1 068 595 лв., от които:

  • 10 070 лв. от наложени глоби/имуществени санкции;
  • 666 163 лв. от събрани такси за осъществено право за използване на водите, предоставено с разрешителни по реда на Закона за водите;
  • 392 362 лв. са постъпили суми по влезли в сила АУПДВ.

II. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност на басейновите дирекции:

  • Контрол за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите и заплащане на дължимите такси;
  • Изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по ЗВ за използване на водите;
  • Проверки за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени и за изясняване на обстоятелства по постъпили жалби и сигнали за нередности при използване на водите и водните обекти.

III. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:

Приоритет в контролната дейност на БД през месец септември са проверките за спазване на условията по издадените разрешителни по реда на Закона за водите и за заплащане на дължимите такси за осъществяване правото на използване на водите. Извършени са 310 проверки, които представляват приблизително 40% от общия брой извършени проверки от БД през отчетния период.

Друг основен приоритет в контролната дейност на БД е състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени. Извършени са общо 223 броя проверки, които представляват приблизително 29% от общия брой извършени проверки през отчетния период. В рамките на осъществения контрол са дадени предписания на областни управители/кметове на общини и отговорни институции за предприемане на действия за осигуряване на проводимост, премахване на дънери и растителност, наносни острови от речните легла, битови отпадъци и др. Извършени са и последващи проверки за изпълнение на предписания, дадени при предходни проверки за осигуряване на проводимостта на речните легла.

През месец септември са извършени и общо 240 броя проверки за:

  • състоянието и правилната експлоатация на водовземните съоръжения;
  • изпълнение на режимните графици за използване на водите на комплексните язовири по Приложение № 1 от Закона за водите;
  • обстоятелства по постъпили сигнали и жалби; нерегламентирани дейности във водните обекти;
  • последващи проверки за изпълнение на дадени предписания и други.

През отчетния период са предприети съответните действия от БД, във връзка с получени жалби и сигнали от институции, организации, граждани и юридически лица, за наличие на нередности при използване на водите и водните обекти, част от които са:

  • „Преграждане на река Гривишка с цел поливане на земеделски насаждения“

Извършена е проверка на място от експерти на БДДР. При проверката е извършен обход и оглед на участък от река Гривишка. Констатирано е, че се осъществява водовземане от реката за поливане на земеделски насаждения. Установено е, че водовземането се извършва чрез гофриран маркуч, спуснат в реката и свързан с бензинова помпа, от която водата постъпва в метален съд - пясъчен филтър и след това захранва изградена поливна капкова система. До приключване на проверката, бензиновата помпа е демонтирана и напояването е преустановено.

  • „Изграждане на незаконен сондаж в имот, землище на село Кичево, община Аксаково, област Варна“

Извършена е проверка на място от експерти на БДЧР. При проверката е констатирано, че имота в село Кичево, община Аксаково, област Варна е частна собственост на физическо лице, разположен в урбанизирана територия. Към момента на проверката в имота няма изграден обект и същият не е електрифициран. При проверката е установено, че се извършват дейности по сондиране, без да са положени тръби. Съгласно чл. 43, ал. 2 от ЗВ, физическите лица - собственици или ползватели на недвижим имот, разположен в границите на населените места и селищните образувания, имат право на безвъзмездно водовземане до 10 куб.м на денонощие за собствени потребности от намиращите се в него повърхностни и подземни води. За тази цел на основание чл. 44, ал. 4 от ЗВ във връзка с чл. 118, ал. 1 от Наредба № 1 от 10.10.2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води, собствениците на имоти имат задължение да подадат в басейнова дирекция – „Уведомление за изграждане на кладенец за индивидуално безплатно водовземане на подземни води“. Собственикът на имота е изпълнил това задължение, чрез подадено уведомление в БДЧР през месец юни 2024 г. БДЧР е уведомила писмено собственикът, че съгласно чл. 44, ал. 5 от ЗВ има задължение в тримесечен срок от изграждането му да го обяви, чрез подаване на Заявление за регистрация в БДЧР за нанасянето му в регистъра по чл. 118г, ал. 3, т. 5 от ЗВ.

  • „Изземване на инертен материал от река Неделинска при село Долен, община Златоград, област Смолян - след разклона за село Долен“

Извършена е проверка на място от експерти на БДИБР. Констатирано e, че в разгледания участък от реката има издадено разрешително за ползване на воден обект от на директора на БДИБР, с цел на ползване-„Поддържане на проводимостта на речното легло, чрез изземване на наносни отложения“, съгласно чл.140 от ЗВ, с титуляр „Стройвъзход“ ООД. При проверката е установено, че площта на изземване попада извън границите на разрешения участък, което е в нарушение на условията на разрешителното. За констатираното нарушение е образувано административнонаказателно производство срещу нарушителя.

  • „Замърсяване на река Струма в района на гр. Перник“

Извършени са съвместни проверки от служители на БДЗБР, РИОСВ – гр. София, община Перник, „ВиК“ ООД – гр. Перник и ИАОС. Обходени са множество участъци по поречието на реката, включително всички колектори и шахти за отпадъчни води на предприятията, при които няма установени отлагания или следи от изтичане на води с посоченото в сигнала оцветяване. Отлагания с оранжево-кафяв цвят са установени по коритото на дере при моста на гара „Разпределителна“, където са установени и тръби, за които към момента от ВиК и общината не предоставят информация. Установен е източник на нерегламентирано изпускане на големи количества, оцветени в посочения оранжево-кафяв цвят от води, формиращи се при изкопите от изграждането на етапи от „водния цикъл“ на града. При оглед на терен, по поречието на реката над външната магистрала на Перник е намерен изкоп с новоизградена бетонова шахта. Над шахтата минава метална тръба, която в следствие на извършените строителни дейности е скъсана, а компрометираният участък е възстановен с гофрирана тръба. За същата към момента ВиК и община Перник не предоставят необходимата информация за предназначението, собствеността или налично разрешение за изпускане. Съгласно Закона за водите и Закона за устройство на територията, общината има отговорности за изграждане и правилна експлоатация на канализационните мрежи и съоръжения и контрол при строителството и използването им. На общината са дадени осем предписания за преустановяване на заустването на води от метална тръба, преминаваща под моста на гара „Разпределителна“, да направи обследване на трасето при новоизградената шахта от „водния цикъл“, да установи собствеността и да почисти установените утайки, за което писмено да уведоми компетентния орган. Проверките ще продължат, а за установените нарушения е сезирана Главна дирекция „Национална полиция“ с цел установяване на всички обстоятелства по констатираното замърсяване.

През месец септември, за констатирани административни нарушения на Закона за водите са съставени 47 броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН), част от които са за:

  • Неизпълнение на условия, поставени в разрешителните за използване на водите;
  • Водовземане/ползване без издадено разрешително по реда на Закона за водите;
  • Неизпълнение на дадени предписания при предходни проверки и др

IV. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:

През отчетният период, в резултат от осъществения контрол от страна на Басейновите дирекции за законосъобразното използване на водите и за изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по Закон за водите за използване на водите, са събрани над 1 млн. лв., които са трансферирани в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).