Категории
Министерство

ОТЧЕТ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНАТА КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ ОТ БАСЕЙНОВИТЕ ДИРЕКЦИИ ПРЕЗ МЕСЕЦ ЯНУАРИ 2025 Г.

ОТЧЕТ

за осъществената контролна дейност от Басейновите дирекции

през месец януари 2025 г.

I. Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност и резултати от извършената контролна дейност на басейновите дирекции:

През месец януари 2025 г. от Басейновите дирекции (БД) са извършени общо 371 проверки, от които 189 за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите (ЗВ) и 26 по постъпили сигнали от граждани и организации, вкл. по „Зелен телефон“. В рамките на осъществения контрол от БД са дадени 160 броя предписания за отстраняване на допуснати пропуски и/или несъответствия с изискванията на Закона за водите.

За установени административни нарушения по ЗВ, са съставени 41 акта (АУАН), от които 14 за неизпълнени предписания. На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, между наказващия орган (директора на БД) и нарушителя, са сключени 23 споразумения на обща стойност 8 120 лв.

От директорите на БД са издадени 26 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 21 450 лв.

В отчетния период, за неизпълнени задължения за заплащане на такси по издадени разрешителни по ЗВ, от директорите на БД са издадени 4 акта за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ), на обща стойност 16 796 лв.

В резултат на осъществената контролна дейност от БД през месец януари са реализирани приходи в общ размер на 13 468 669 лв., от които:

  • 15 065 лв. от наложени глоби/имуществени санкции;
  • 9 963 921 лв. от събрани такси за осъществено право за използване на водите, предоставено с разрешителни по реда на Закона за водите;
  • 3 489 683 лв. са постъпили суми по влезли в сила АУПДВ.

II. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност на басейновите дирекции:

  • Контрол за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите и заплащане на дължимите такси;
  • Изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по ЗВ за използване на водите;
  • Проверки за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени и за изясняване на обстоятелства по постъпили жалби и сигнали за нередности при използване на водите и водните обекти.

III. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:

Приоритет в контролната дейност на БД през месец януари са проверките за спазване на условията по издадените разрешителни по реда на Закона за водите и за заплащане на дължимите такси за осъществяване правото на използване на водите. Извършени са 189 проверки, които представляват приблизително 51% от общия брой извършени проверки от БД през отчетния период.

Друг основен приоритет в контролната дейност на БД е състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени. Извършени са общо 20 броя проверки, които представляват приблизително 5% от общия брой извършени проверки през отчетния период. В рамките на осъществения контрол са дадени предписания на областни управители/кметове на общини и отговорни институции за предприемане на действия за осигуряване на проводимост, премахване на дънери и растителност, наносни острови от речните легла, битови отпадъци и др. Извършени са и последващи проверки за изпълнение на предписания, дадени при предходни проверки за осигуряване на проводимостта на речните легла.

През месец януари са извършени и общо 162 броя проверки за:

  • състоянието и правилната експлоатация на водовземните съоръжения;
  • изпълнение на режимните графици за използване на водите на комплексните язовири по Приложение № 1 от Закона за водите;
  • обстоятелства по постъпили сигнали и жалби; нерегламентирани дейности във водните обекти;
  • последващи проверки за изпълнение на дадени предписания и други.

През отчетния период са предприети съответните действия от БД, във връзка с получени жалби и сигнали от институции, организации, граждани и юридически лица, за наличие на нередности при използване на водите и водните обекти, част от които са:

  • „Замърсяване със странични животински продукти от кравеферма по улиците и района около животновъден обект в село Горско Косово, община Сухиндол, област Велико Търново“

Извършена е проверка на място от експерти на БДДР. При проверката е извършен обход и оглед на животновъдния обект, прилежащите му терени, включително улиците на селото. Към момента на проверката е констатирано, че в животновъдния обект, животните се отглеждат оборно-пасищно и не напускат обекта. Установено е, че в рамките на стопанския двор има обособено торохранилище с непропусклива основа, осигуряващ престоя на торовите маси. След угниване и минерализиране на тора, се използва за наторяване на земеделски земи, стопанисвани и обработвани от собственика на животновъдния обект. Стопанският двор граничи със земеделските земи, върху които се извършва наторяването със специализирана техника за внасяне и разпръскване на органични азотосъдържащи торове. При проверката е констатирано, че обектът е водоснабден от ВиК мрежата и водата се използва за поене на животните. При извършения обход около животновъдния обект и по уличната мрежа на селото не е установено замърсяване със слама, течен или твърд оборки тор. В близост до кравефермата няма воден обект.

  • “Замърсяване по повърхността на морските води в района на Морска гара, град Варна”

Извършена е проверка на място от експерти на БДЧР, съвместно с представители на Регионална лаборатория-Варна към ИАОС. При проверката е извършен обход на Морска гара -Варна, в района на яхтено пристанище, при което е установено всеобщо замърсяване в акваторията на Морска гара. Констатирано е, че по повърхността на водата се носят прахови частици с неопределен произход, а на места се забелязват отделни бройки клони, сламки и битови отпадъци (пластмасови бутилки и найлонови торбички). Морската вода е без видим филм на повърхността и без мирис. При проверката е установено струпване на замърсяването в най-южната част на яхтено пристанище на Морска гара. От представители на Регионална лаборатория-Варна към ИАОС е извършено пробонабиране от морски води. При проверката, катер на Изпълнителна агенция „Морска Администрация“ е обходил морското пространство около н. Галата, Морска гара, около КРЗ-Одесос и Пристанище Варна. Констатирано е, че замърсяването се разпространява от запад и се разнася на изток и е от предишен ден, като концентрацията на самото замърсяване е в района на Морска гара. От страна на БДЧР незабавно е уведомено Държавно предприятие „Пристранищна инфраструктура“, „Пристанище Варна“ ЕАД и „Морска Администрация“ - Варна за предприемане на незабавни мерки за ограничаване разпространение на установеното замърсяване и последващо почистване.

  • „Незаконно строителство в района на язовир Кърджали“

Извършена е проверка на място от експерти на БДИБР. При проверката е констатирано наличие на два броя плаващи понтонни бази, разположени една до друга, в закотвено състояние в акваторията на язовир Кърджали. На плаващите понтони бази няма монтирани пречиствателни съоръжения (резервоари) за отпадъчните води. За поставяне на плаващи съоръжения в язовир Кърджали няма издадено разрешително за ползване на повърхностен воден обект по Закона за водите. От страна на БДИБР за установените нарушения ще бъдат образувани административнонаказателни производства.

  • „Сигнал от „Евасто“ ООД за „Възникнал разлив на инфилтрат от Клетка № 2 на Регионално депо за неопасни отпадъци-Гоце Делчев“

С писмо от „Евасто“ ООД сигнализират БДЗБР за възникнал разлив на инфилтрат от Клетка № 2 на Регионално депо за неопасни отпадъци-Гоце Делчев“ както и за предприетите действия от „Евасто“ ООД за преустановяване на разлива. От страна на БДЗБР е дадено е предписание да се спазват стриктно всички условия заложени в Комплексно разрешително №353-Н1/2012 г.

През месец януари, за констатирани административни нарушения на Закона за водите са съставени 41 броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН), част от които са за:

  • Неизпълнение на условия, поставени в разрешителните за използване на водите;
  • Водовземане/ползване без издадено разрешително по реда на Закона за водите;
  • Неизпълнение на дадени предписания при предходни проверки и др.

IV. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:

През отчетният период, в резултат от осъществения контрол от страна на Басейновите дирекции за законосъобразното използване на водите и за изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по Закон за водите за използване на водите, са събрани над 13 млн. лв., които са трансферирани в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).