Категории
Министерство

ОТЧЕТ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНАТА КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ ОТ БАСЕЙНОВИТЕ ДИРЕКЦИИ ПРЕЗ МЕСЕЦ ЮЛИ 2024 Г.

ОТЧЕТ

за осъществената контролна дейност от Басейновите дирекции

през месец юли 2024 г.

I. Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност и резултати от извършената контролна дейност на басейновите дирекции:

През месец юли 2024 г. от Басейновите дирекции (БД) са извършени общо 956 проверки, от които 435 за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите (ЗВ) и 139 по постъпили сигнали от граждани и организации, вкл. по „Зелен телефон“. В рамките на осъществения контрол от БД са дадени 307 броя предписания за отстраняване на допуснати пропуски и/или несъответствия с изискванията на Закона за водите.

За установени административни нарушения по Закона за водите, са съставени 50 акта (АУАН), от които 4 за неизпълнени предписания. На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, между наказващия орган (директора на БД) и нарушителя, са сключени 29 споразумения на обща стойност 9 863 лв.

От директорите на БД са издадени 28 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 32 400 лв.

В отчетния период, за неизпълнени задължения за заплащане на такси по издадени разрешителни по ЗВ, от директорите на БД са издадени 9 акта за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ), на обща стойност 149 634,7 лв.

В резултат на осъществената контролна дейност от БД през месец юли са реализирани приходи в общ размер на 1 898 864 лв., от които:

  • 23 820 лв. от наложени глоби/имуществени санкции;
  • 943 110 лв. от събрани такси за осъществено право за използване на водите, предоставено с разрешителни по реда на Закона за водите;
  • 931 934 лв. са постъпили суми по влезли в сила АУПДВ.

II. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност на басейновите дирекции:

  • Контрол за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите и заплащане на дължимите такси;
  • Изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по ЗВ за използване на водите;
  • Проверки за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени и за изясняване на обстоятелства по постъпили жалби и сигнали за нередности при използване на водите и водните обекти.

III. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:

Приоритет в контролната дейност на БД през месец юли са проверките за спазване на условията по издадените разрешителни по реда на Закона за водите и за заплащане на дължимите такси за осъществяване правото на използване на водите. Извършени са 435 проверки, които представляват приблизително 46% от общия брой извършени проверки от БД през отчетния период.

Друг основен приоритет в контролната дейност на БД е състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени. Извършени са общо 211 броя проверки, които представляват приблизително 22% от общия брой извършени проверки през отчетния период. В рамките на осъществения контрол са дадени предписания на областни управители/кметове на общини и отговорни институции за предприемане на действия за осигуряване на проводимост, премахване на дънери и растителност, наносни острови от речните легла, битови отпадъци и др. Извършени са и последващи проверки за изпълнение на предписания, дадени при предходни проверки за осигуряване на проводимостта на речните легла.

През месец юли са извършени и общо 310 броя проверки за:

  • състоянието и правилната експлоатация на водовземните съоръжения;
  • изпълнение на режимните графици за използване на водите на комплексните язовири по Приложение № 1 от Закона за водите;
  • обстоятелства по постъпили сигнали и жалби; нерегламентирани дейности във водните обекти;
  • последващи проверки за изпълнение на дадени предписания и други.

През отчетния период са предприети съответните действия от БД, във връзка с получени жалби и сигнали от институции, организации, граждани и юридически лица, за наличие на нередности при използване на водите и водните обекти, част от които са:

  • Река Околска тече мръсна, носи наноси и миризми, като от жители на селото се твърди, че е замърсено от „Голф Окол“, които си чистят езерата

Извършена е проверка на място от експерти на БДДР. При проверката е извършен обход на терени в землището на село Горни Окол, собственост на „Голф Окол“ ЕАД, титуляр на разрешително за водовземане от повърхности води. Констатирано е, че теренът е предвиден за изграждане на голф игрище с 18 игрални полета и 3 бр. водоплътни водни басейни (езера), като до помпена станция има общо събирателно езеро, пълно на приблизително 40 см кота сифон преливник, в което постъпват води от дренажа в р. Искър. Установени са следи от изпускане на води от езерото в дерето под него (река Околска река). В момента на проверката няма изтичане от езерата. Извършен е обход и на участък от р. Околска река в урбанизираната територията на село Горни Окол. В обходения участък реката е коригирана. Констатирано е наличие на дънни утайки и тревиста растителност в коритото на реката, като тревата е полегнала от въздействието на преминали високи води. Водите в реката са бистри и без миризма. При проверката са установени разрушени брегове на корекцията на р. Околска река в урбанизираната територия на селото, по левия и десния бряг в близост до площада. От БДДР е дадено предписание на кмета на община Самоков да се осигури проводимост на р. Околска река, преминаваща през урбанизираната територия на село Горни Окол и да се предприемат действия по възстановяване разрушените участъци на корекцията на р. Околска река.

  • „Нерегламентирано водовземане за водоснабдяване на стаи за гости „Българка“ на територията на селищно образувание „Арапя“, град Царево, община Царево, област Бургас“

Извършена е проверка на място от експерти на БДЧР, съвместно с представител на РЗИ-Бургас, община Царево и РПУ-Царево. При проверката е установено, че стаи за гости „Българка“ не се водоснабдяват от установените на територията на селищно образувание „Арапя“ частни водопроводи. Констатирано е водоподаване към стаи за гости „Българка“ от собствен водоизточник-сондаж, оборудван за експлоатация с помпа и хидрофор, без монтирано измервателно оборудване. Водовземането от установения сондаж за питейно-битово водоснабдяване на къща „Българка“ се извършва без издадено разрешително за водовземане от подземни води по чл. 44 , ал. 1 от Закона за водите.   От водоизточника и находящата се до него  чешма е отбрана еднократна водна проба от представител на РЗИ-Бургас за извършване на физикохимичен и микробиологичен анализ. Няма данни за регистрация на водовземното съоръжение в регистъра на водовземните съоръжения по чл. 118 г. От страна на БДЧР предстои съставяне на акт за установеното на административно нарушение.

  • Нерегламентирано източване на язовир Студеното кладенче

Извършена е проверка на място от експерти на БДИБР. При проверката е констатирано наличието на 3 броя ПВЦ тръби, спуснати в язовирното езеро, чрез които се извършва водовземане, без издадено разрешително за водовземане от повърхностни води по реда на Закона за водите. Язовира се стопанисва от Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ /ДП „УСЯ“/. Водоприемникът, след язовирната стена е с нарушена проводимост. В тази връзка от БДИБР са дадени предписания на ДП „УСЯ“ за премахване на констатираните при проверката ПВЦ тръби, спуснати в язовирното езеро и осигуряване на проводимост на водоприемника след язовирната стена.

  • Изхвърляне на строителни отпадъци от фирма „Билдинг“ в реката в края на село Барутин в близост до бивш рудник по посока към село Црънча

Извършена е проверка на място от експерти на БДЗБР, съвместно с община Доспат и РИОСВ-Смолян. При проверката е извършен обход и оглед на участък от река Доспат в землище село Барутин, община Доспат. Констатирано е наличие на дървесни отпадъци от дървопреработка, както и насипани земни/скални маси, част от които са свлечени до водното течение. При проверката е установено, че в имоти, намиращи се непосредствено след изхода на село Барутин, между пътя за село Црънча и река Доспат, са депонирани купи от фрезован асфалт, филц и земни маси. За констатираното нарушение от БДЗБР са дадени предписания на община Доспат във връзка с чл. 143, т. 1 и т. 2 от Закона за водите за почистване на депонираните и свлечени до водното течение земни маси и дървесни отпадъци.

През месец юли, за констатирани административни нарушения на Закона за водите са съставени 50 броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН), част от които са за:

  • Неизпълнение на условия, поставени в разрешителните за използване на водите;
  • Водовземане/ползване без издадено разрешително по реда на Закона за водите;
  • Неизпълнение на дадени предписания при предходни проверки и др.

IV. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:

През отчетният период, в резултат от осъществения контрол от страна на Басейновите дирекции за законосъобразното използване на водите и за изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по Закон за водите, са събрани над 1,8 млн. лв., които са трансферирани в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).