Категории
Министерство

ОТЧЕТ ЗА ОСЪЩЕСТВЕНАТА КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ ОТ БАСЕЙНОВИТЕ ДИРЕКЦИИ ПРЕЗ МЕСЕЦ ЮНИ 2024 Г.

ОТЧЕТ

за осъществената контролна дейност от Басейновите дирекции

през месец юни 2024 г.

I. Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност и резултати от извършената контролна дейност на басейновите дирекции:

През месец юни 2024 г. от Басейновите дирекции (БД) са извършени общо 876 проверки, от които 462 за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите (ЗВ) и 64 по постъпили сигнали от граждани и организации, вкл. по „Зелен телефон“. В рамките на осъществения контрол от БД са дадени 324 броя предписания за отстраняване на допуснати пропуски и/или несъответствия с изискванията на Закона за водите.

За установени административни нарушения по Закона за водите, са съставени 30 акта (АУАН), от които 2 за неизпълнени предписания. На основание разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, между наказващия орган (директора на БД) и нарушителя, са сключени 21 споразумения на обща стойност 5 075 лв.

От директорите на БД са издадени 17 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени имуществени санкции по ЗВ в общ размер на 24 376,5 лв.

В отчетния период, за неизпълнени задължения за заплащане на такси по издадени разрешителни по ЗВ, от директорите на БД са издадени 15 акта за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ), на обща стойност 88 896,56 лв.

В резултат на осъществената контролна дейност от БД през месец юни са реализирани приходи в общ размер на 1 314 672 лв., от които:

  • 19 870 лв. от наложени глоби/имуществени санкции;
  • 751 001 лв. от събрани такси за осъществено право за използване на водите, предоставено с разрешителни по реда на Закона за водите;
  • 543 801 лв. са постъпили суми по влезли в сила АУПДВ.   

II. Акценти от извършената месечна контролна и административно наказателна дейност на басейновите дирекции:

  • Контрол за изпълнение на условията в издадените разрешителни по реда на Закона за водите и заплащане на дължимите такси;
  • Изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по ЗВ за използване на водите;
  • Проверки за състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени и за изясняване на обстоятелства по постъпили жалби и сигнали за нередности при използване на водите и водните обекти.

III. Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда, от осъществената контролна дейност:

Приоритет в контролната дейност на БД през месец юни са проверките за спазване на условията по издадените разрешителни по реда на Закона за водите и за заплащане на дължимите такси за осъществяване правото на използване на водите. Извършени са 462 проверки, които представляват приблизително 53% от общия брой извършени проверки от БД през отчетния период.

Друг основен приоритет в контролната дейност на БД е състоянието и проводимостта на речните легла и на заустващите съоръжения, включително и в участъците до 500 м. след язовирните стени. Извършени са общо 137 броя проверки, които представляват приблизително 16% от общия брой извършени проверки през отчетния период. В рамките на осъществения контрол са дадени предписания на областни управители/кметове на общини и отговорни институции за предприемане на действия за осигуряване на проводимост, премахване на дънери и растителност, наносни острови от речните легла, битови отпадъци и др. Извършени са и последващи проверки за изпълнение на предписания, дадени при предходни проверки за осигуряване на проводимостта на речните легла.

През месец юни са извършени и общо 277 броя проверки за:

  • състоянието и правилната експлоатация на водовземните съоръжения;
  • изпълнение на режимните графици за използване на водите на комплексните язовири по Приложение № 1 от Закона за водите;
  • обстоятелства по постъпили сигнали и жалби; нерегламентирани дейности във водните обекти;
  • последващи проверки за изпълнение на дадени предписания и други.

През отчетния период са предприети съответните действия от БД, във връзка с получени жалби и сигнали от институции, организации, граждани и юридически лица, за наличие на нередности при използване на водите и водните обекти, част от които са:

  • Проблем с реки Банишка и Дървенишка и унищожаване на дървета в квартал Младост 4, град София

          Извършена е проверка на място от експерти на БДДР, съвместно с представител на Столична община. При проверката е извършен обход на река Банишка, на територията на кв. Младост 4 от пешеходната пасарелка на бл. 434 до водосток при ул. „Филип Аврамов“. Констатирано е наличие на клони и смесени отпадъци, които намаляват проводимостта на съоръжението. В Плановата програма за почистване на речни корита на територията на Столична община за 2024 г. е включен участък на река Банишка от 50 метра преди пешеходен мост срещу бл. 434 в ж.к. Младост 4 до водосток на ул. „Филип Аврамов“. При почистването ще бъдат премахнати натрупаните клони и смесени отложения на втока на водостока. При проверката е извършен обход на река Дървенишка, в участъка от манастир „Св. Илия“ до моста на бул. „Андрей Ляпчев“. Установено е наличие на паднало дърво напречно над водното течение, при което водното течение е подприщено и около дървото са се натрупали клони и отпадъци. Участъка не е включен в Плановата програма за почистване на речни корита на територията на Столична община за 2024 г. За констатираното нарушение от БДДР е дадено предписание на кмета на Столична община за премахване на падналото дърво в река Дървенишка. При извършената проверка, в обходените участъци, не са установени битови и строителни отпадъци в коритата на реките Банишка и Дървенишка.

  • „Наличие на фекалии в морски води, под заведение „Тропикана“, намиращо се на морски плаж Бургас-север“

Извършена е проверка на място от експерти на БДЧР, съвместно с представител на РЛ-Бургас към ИАОС. При проверката е извършен обход и оглед на морски плаж Бургас-централен, от северна част на морски плаж Бургас-север в района на пост № 2 под ресторант „Капана“ до „Моста“. По време на огледа не е установено наличие на фекалии в проверения участък. Констатирано е наличие на водорасли в отделни участъци на морската вода. Водите в прилежащата акватория от Черно море са с естествен цвят, без специфична миризма, без опалесценция на повърхността и без видими следи от замърсяване. Не е установена миризма на битово-фекални води. От експерт на РЛ-Бургас към ИАОС е извършено еднократно пробонабиране на водна проба под бистро „Тропикана“. При огледа не е констатирано нерегламентирано изтичане и заустване на отпадъчни води в това число битово - фекални към Черно море, както и не са установени брегови източници на замърсяване.

  • „Водовземане без разрешително от подземни води в град Велинград“

Извършена е проверка на място от експерти на БДИБР. При проверката е констатирано изградено и оборудвано водовземно съоръжение без издадено разрешително за водовземане от подземни води, съгласно Закона за водите. Към момента на проверка не е установено водовземане от подземни води за обект „Автомивка“. В тази връзка от БДИБР е съставен констативен протокол, с който на дружеството е дадено предписание за демонтиране на помпеното оборудване с цел преустановяване на водовземането.

  • „Замърсяване водите на река Места покрай местност Гоце Делчев, посока хотел „Барото“

Извършена е проверка на място от експерти на БДЗБР, съвместно с РИОСВ- Благоевград и РЛ-Благоевград към ИАОС на трошачно-миячна сортировъчна инсталация (ТМСИ), собственост на „Бистрица 2002“ ЕООД, град Гоце Делчев. При проверката е установено, че ТМСИ извършва дейност по промиване на инертен материал. Отпадъчните води от материала се отвеждат в утаител №1, който е със запълнен обем и не се осигурява необходимия времепрестой за утаяване на водите. От експерт на РЛ-Благоевград към ИАОС е извършено пробовземане на отпадъчните води. Предприети са действия по компетентност.

През месец юни, за констатирани административни нарушения на Закона за водите са съставени 30 броя актове за установяване на административни нарушения (АУАН), част от които са за:

  • Неизпълнение на условия, поставени в разрешителните за използване на водите;
  • Водовземане/ползване без издадено разрешително по реда на Закона за водите;
  • Неизпълнение на дадени предписания при предходни проверки и др.

IV. Кратко обобщение по отношение на постигнат ефект спрямо околната среда, бизнеса и обществеността от осъществената контролна дейност:

През отчетният период, в резултат от осъществения контрол от страна на Басейновите дирекции за законосъобразното използване на водите и за изпълнение на задълженията от титулярите на разрешителни за заплащане на такси по Закон за водите за използване на водите, са събрани над 1,3 млн. лв., които са трансферирани в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).