Категории
Министерство

Проект на Национален план за опазване на най-значимите влажни зони в България

 

Проектът на Национален план за опазване на най-значимите влажни зони в България е изготвен в съответствие със заданието, одобрено от зам.-министъра на околната среда и водите и в изпълнение на националните приоритети по отношение на опазването на биологичното разнообразие.
 
Разработването на национални политики и планове за влажните зони е предвидено в Рамсарската конвенция и е формулирано като необходимост в Резолюция 6.9, одобрена на 6-тата Конференция на страните членки на конвенцията (COP 6) от Бризбейн, Австралия, 1996 г. 
 
Процесът на разработване на национален план за влажните зони не е изрично регламентиран в националното законодателство, затова изпълнителят се придържа към възприетите практики за изработване на национални стратегически и планови документи, както и към нормите, възприети в Глава пета на Закона за опазване на околната среда.
 
Настоящата актуализация се осъществява  в рамките на проект „Живот за Бургаските езера” (LIFE08/NAT/BG/000277), финансиран по Програма LIFE+ на ЕС и изпълняван от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) в партньорство с Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ), “Черноморски солници” АД, Кралското дружество за защита на птиците и Община Бургас.
 
Възложител на плана е Министерството на околната среда и водите (МОСВ), водещ изпълнител на разработването на плана е БФБ в партньорство с БДЗП, с активното участие на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН. Териториалният обхват на плана включва приоритетно 11-те влажни зони, включени в списъка на Рамсарската конвенция, а описателната част разглежда подробно още 28 значими влажни зони.
 
Анализът на влажните зони включва техни основни географски, физически и екологични характеристики, консервационна значимост, заплахи и тенденции, стопански ползвания, препоръки, мерки, екосистемни функции, икономическо и социално значение. На база на анализа са определени хоризонтални и специфични мерки, които да бъдат реализирани в 10-годишния период на изпълнение на плана. 
 
Черновата на плана е предоставена за коментари и допълнения на държавни институции, неправителствени организации и научни институти, експерти и граждани. Пълният текст на документа може да изтеглите  от тук.
 
Окончателната версия на плана, с отразените коментари и допълнения от заинтересованите страни, ще бъде внесена за одобрение от Министъра на околната среда и водите и ще бъде представена на Секретариата на Рамсарската конвенция.
 
Срок за внасяне на становища: 15 март 2013 г.
 
Очакваме писмени становища от заинтересованите лица на е-mail: ahasan@moew.government.bg