Категории
Превантивна дейност

Интегрирана териториална стратегия за развитие на Северозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021 г. – 2027 г.

Днес, 01.06.2020 г., в изпълнение на чл.8, ал.4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (Наредба за ЕО), във връзка с постъпило с вх. № ЕО-15/07.04.2020 г. на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) с приложен проект на Интегрирана териториална стратегия за развитие на Северозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021 г. – 2027 г., предвид поискана с писмо с изх. № ЕО-14/16.04.2020 г. на МОСВ допълнителна информация, във връзка с уведомление по чл. 8 от Наредбата за ЕО с вх. № ЕО-15/07.04.2020 г., МОСВ информира за следното:

І. По отношение на изискванията на глава VІ на Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Интегрираната териториална стратегия (ИТСР) за развитие на Северозападен регион за планиране от ниво 2 е част от системата от документи за планиране на пространственото развитие, регламентирани със Закона за регионалното развитие и представлява средносрочен стратегически планов документ, който определя политическата, икономическата, пространствената и тематична рамка на развитието на региона в годините за новия програмен период 2021-2027.

Северозападният регион обхваща областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен с общо 51 общини.

Стратегията е разработена в съответствие с Националната концепция за пространствено развитие за периода 2013-2025 г. (Актуализация 2019 г.) и отчита предвижданията на регионално ниво на секторните стратегии в областта на икономическото развитие, здравеопазването, образованието, науката, социалните услуги, транспорта, водния сектор, енергетиката, широколентовите комуникации, туризма и околната среда. Определените цели и приоритети за развитие на Северозападния регион в периода 2021-2027 г. са съобразени с целите и стратегиите на Националната програма за развитие България 2030, Актуализираната национална концепция за пространствено развитие, както и целите на политиките на Европейския съюз за за сближаване и регионално развитие след 2020 г.

Интегрирана териториална стратегия за развитие на Северозападния регион за периода 2021 -2027 включва 3 основни приоритета за развитие на региона, към които са формулирани специфични цели, както следва:

  1. Приоритет 1: Ускоряване на растежа на регионалната икономика – постигането на този приоритет ще се извърши чрез привличане на инвестиции, които са основен фактор за развитие, преструктуриране и растеж на икономиката и чрез развитие и повишаване на конкурентоспособността на регионалната икономика чрез иновации, цифровизация, икономическа промяна и производства с висока добавена стойност чрез целенасочени инвестиции, както и усвояването на ресурсите по ефективен и устойчив начин.
  • Специфична цел 1.1. Повишаване на инвестиционната активност;
  • Специфична цел 1.2. Повишаване на конкурентоспособността на местната икономика;
  • Специфична цел 1.3. Устойчиво използване на регионалите ресурси.
  1. Приоритет 2: Запазване и развитие на човешкия капитал – планира се реализацията на целенасочени мерки за развитието на следните социални системи: здравна, социални услуги, културна и спортна (вкл. туризъм, музейно дело, читалища и т.н.). Мерките ще покриват както продължаването или въвеждането на нови дейности за социално развитие и подпомагане, подобряване на здравеопазването, развитие на спорта и културната сфера, които трябва да бъдат обектово и ресурсно обезпечени.
  • Специфична цел 2.1. Равен достъп до качествено образование и обучение;
  • Специфична цел 2.2. Инвестиране в здравна, социална и културна инфраструктура и по –добър достъп до здравно обслужване, социални услуги, култура и спорт;
  • Специфична цел 2.3. Укрепване на институционалния капацитет на областно и местно ниво за подобряване на процесите на управление.
  1. Приоритет 3: Териториална свързаност, устойчиво развитие и намаляване на неравенстватанасочен е към подобряване на съществуващата инфраструктура за железопътен, автомобилен и воден транспорт, което ще доведе до подобряването на условията за бизнес и търговия и същевременно ще помогне за постигането на по-високо ниво на безопасност в транспортната система на страната.
  • Специфична цел 3.1. Транспортна и цифрова свързаност;
  • Специфична цел 3.2 Устойчива околна среда;
  • Специфична цел 3.3 Подобряване на качествата на градската и агломерационна среда;
  • Специфична цел 3.4 Развитие на териториалното сътрудничество.

 

ИТСР на Северозападен регион попада в обхвата на чл. 85, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и очертава рамка за бъдещо развитие на инвестиционни предложения, които се отнасят към позиции на Приложение № 1 и Приложение № 2 на ЗООС, предвид което, на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ЕО, подлежи на процедура по задължителна екологична оценка (ЕО).

Стратегията ще бъде одобрена от Министерския съвет на Република България, предвид което, на основание член 4, т. 1 от Наредбата за ЕО, както и чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО във връзка с чл. 10, ал. 2, т. 4 от ЗООС, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е министърът на околната среда и водите.

Регионалният съвет за развитие на Северозападния регион е органът, който ще следи за прилагането на стратегията.

Процедурата по ЕО се съвместява изцяло с действащите процедури за изготвяне и одобряване на ИТСР. Екологичната оценка на Интегрираната териториална стратегия за развитие на Северозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021 г. – 2027 г. се извършва едновременно с изготвянето ѝ. Становището по екологична оценка е задължително условие за последващото одобряване на ИТСР. Органите, отговорни за одобряване и прилагане на стратегията е необходимо да се съобразяват със становището по ЕО и с поставените в него условия, мерки и ограничения.

 

IІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Интегрираната териториална стратегия за развитие на Северозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г. подлежи на процедура по задължителна ЕО, и в тази връзка попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ОС, и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта (OС) с предмета и целите на опазване на защитени зони, която съгласно чл. 31, ал. 4, във връзка с ал.1 от ЗБР се извършва чрез процедурата по ЕО.

В територията на Северозападен регион попадат защитени територии, по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), както следва:

- 174 бр. защитени територии, от които 63 бр. природни забележителности, 96 бр. защитени местности, 10 бр. резервати, 2 бр. поддържани резервати и 2 бр. природни парка и 1 бр. национален парк;

- 59 бр. защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включени в приетите от Министерски съвет списъци;

- 25 бр. защитени зони за опазване на дивите птици, от които всички, с изключение на една, имат издадени от министъра на околната среда и водите заповеди за обявяването им.

При извършената проверка за допустимост по смисъла на чл. 36, ал. 2 от Наредбата за ОС се установи, че Интегрираната териториална стратегия за развитие на Северозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г. е допустима при съобразяване на произтичащите от нея планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с:

- режимите на защитените територии, определени със ЗЗТ, заповедите за обявяването им и с утвърдените планове за управлението им,

- режимите на защитените зони, определени със заповедите за обявяването им и с утвърдените планове за управлението им, при наличие на такива.

На основание чл. 36, ал. 3 от Наредбата за ОС е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие, според която Интегрираната териториална стратегия за развитие на Северозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г. няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони от мрежата Натура 2000, поради следните

 

М О Т И В И:

  1. Предмет на Интегрираната териториална стратегия за развитие на (ИТСР) на Северозападен регион не са конкретни планове, проекти, програми или инвестиционни предложения, а общата идейна рамка на визията за развитие на региона. Част от формулираните със специфичните цели дейности за постигане на стратегическите цели са свързани с изграждане на бизнес мрежи, стимулиране развитието на различни форми на туризъм, подобряване на качеството на живот и на свързаността на района в национален и международен план, подобряване на достъпа до образователни, здравни, социални, културни услуги и спорт и др., поради което няма вероятност от пряко или косвено отрицателно въздействие върху ключовите елементи на защитените зони, включително върху структурата, числеността и плътността на популациите на опазваните в защитените зони видове, вкл. птици;
  2. ИТСР на Северозападен регион отчита предвижданията на регионално ниво на секторните стратегии в областта на икономическото развитие, здравеопазването, образованието, науката, социалните услуги, транспорта, водния сектор, енергетиката, широколентовите комуникации, туризма и околната среда и ще допринесе за тяхното постигане чрез изпълнение на заложените цели, като не се очаква това да доведе до значителни отрицателни въздействия върху територии от мрежата Натура 2000.

 

отг. от МОСВ на 01.06.2020 г.