Категории
Превантивна дейност

Интегрирана териториална стратегия за развитие на Югозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г.

Днес, 01.06.2020 г., в изпълнение на чл. 8, ал. 4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (Наредба за ЕО), във връзка с постъпило в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) уведомление по чл. 8 от Наредбата за ЕО с приложен проект на „Интегрирана териториална стратегия за развитие на Югозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г.“ МОСВ информира за следното:

І. По отношение на изискванията на глава шеста на Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

ИТСР на Югозападен регион за планиране от ниво 2 е средносрочен стратегически планов документ, който определя политическата, икономическата, пространствената и тематична рамка на развитието на региона в годините на новия програмен период 2021-2027 г. Стратегия за развитие на Югозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 година е разработена в съответствие с Националната концепция за пространствено развитие за периода 2013-2025 г. (Актуализация 2019 г.) и отчита предвижданията на секторните стратегии на регионално ниво в областта на икономическото развитие, здравеопазването, образованието, науката, социалните услуги, транспорта, водния сектор, енергетиката, широколентовите комуникации, туризма и околната среда. Визията и пакетът от стратегически приоритети на ИТСР на Югозападен регион от ниво 2 за периода 2021-2027 г. са формулирани на основа на анализа на състоянието и съществуващите тенденции в социално-икономическото, екологичното, културното, инфраструктурното и пространствено развитие на областите в региона.

ИТСР на Югозападен регион, включва 3 основни приоритета за развитие на региона към които са формулирани специфични цели, както следва:

Приоритет 1: Насърчаване на иновативния и интелигентен икономически преход – насочен е към постигане на устойчив икономически растеж чрез развитие на конкурентноспособна икономика, подобряването на регионалната система за научноизследователска дейност, и преди всичко тази на столичния район, която е с най-голям потенциал.

Специфична цел 1.1 Подобряване на научно-изследователския потенциал на столицата и района;

Специфична цел 1.2 Повишаване на инвестиционната активност, вкл. чрез изграждане на нови индустриални зони;

Специфична цел 1.3 Подкрепа за регионална специализация, устойчиво валоризираща специфичните потенциали на региона.

Приоритет 2: Съхранение и развитие на човешкия капитал чрез осигуряване на достъп до качествени услуги - Подобреното качеството и достъп до публичните услуги от първостепенно значение – здравно обслужване, социални услуги, активното социално приобщаване на уязвимите групи, както и ефективно реализиране на пазара на труда водят до съхраняване на регионалните демографски ресурси и подобряване качеството на живот, социално сближаване и повишаване привлекателността за обитаване на всяка териториална общност.

Специфична цел 2.1 Образование и обучение за високо квалифицирана работна сила;

Специфична цел 2.2 Насърчаване на заетостта;

Специфична цел 2.3 Осигуряване на равен достъп до качествени здравни услуги;

Специфична цел 2.4 Подобряване на социалните услуги и социалното включване;

Специфична цел 2.5 Опазване, развитие и популяризиране на културното наследство и културните услуги;

Специфична цел 2.6 Предоставяне на качествени публични услуги.

Приоритет 3: По-добре свързан и устойчив район - Ключово условие за постигането на по-добра транспортна и цифрова свързаност в района (външна и вътрешна) е ефективното поддържане, модернизация и развитие инфраструктурата.

Специфична цел 3.1 Подобряване на свързаността на региона в национален и международен план и вътрешнорегионалната достъпност;

Специфична цел 3.2 Подобряване качествата на околната среда чрез изграждане и подобряване на екологичната инфраструктура;

Специфична цел 3.3 Запазване на биологичното разнообразие;

Специфична цел 3.4 Териториално развитие и сближаване;

Специфична цел 3.5 Укрепване на трансграничните перспективи.

Югозападният регион обхваща областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София и София-столична община, с общо 52 общини: Белица, Благоевград, Бобовдол, Бобошево, Божурище, Ботевград, Брезник, Годеч, Горна Малина, Гоце Делчев, Гърмен, Драгоман, Дупница, Елин Пелин, Антон, Етрополе, Земен, Ихтиман, Ковачевци, Костенец, Долна Баня, Костинброд, Кочериново, Кресна, Кюстендил, Челопеч, Чавдар, Мирково, Невестино, Пирдоп, Перник, Правец, Радомир, Разлог, Банско, Рила, Самоков, Сандански, Столична община, Петрич, Сапарева Баня, Сатовча, Своге, Симитли, Сливница, Копривщица, Струмяни, Трекляно, Трън, Хаджидимово, Якоруда, Златица.

В териториалния обхват на Югоизточен регион са включени областите: Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол с общо 33 общини.

ИТСР на Югозападен регион попада в обхвата на чл. 85, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ЕО, подлежи на процедура по екологична оценка (ЕО). Съгласно чл. 82, ал. 1 от ЗООС процедурата по ЕО се съвместява изцяло с действащите процедури по изготвяне на планове/измененията на планове и завършва преди тяхното одобряване. ИТСР на Югозападен регион за планиране от ниво 2 се одобрява от Министерския съвет по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството, предвид което, на основание чл. 4, т. 1 от Наредбата за ЕО, както и чл. 4, т. 2 от същата наредба във връзка с чл. 10, ал. 2, т. 4 от ЗООС, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е министърът на околната среда и водите.

ІІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

ИТСР на Югозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г. подлежи на процедура по задължителна ЕО, в тази връзка попада и в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, ДВ, бр.73/2007 г., изм. и доп.), и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитени зони,  която съгласно чл. 31, ал. 4 във връзка с ал.1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се извършва чрез процедурата по ЕО.

В територията на ЮЗР попадат защитени територии, по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

-           172 бр. защитени територии, от които 61 бр. природни забележителности, 83 бр. защитени местности, 15 бр. резервати, 6 бр. поддържани резервати и 4 бр. природни парка и 3 бр. национални паркове;

-           44 бр. защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включени в приетите от Министерски съвет списъци;

-           30 бр. защитени зони за опазване на дивите птици, от които всички с изключение на три имат издадени от министъра на околната среда и водите заповеди за обявяването им.

При извършената проверка за допустимост по смисъла на чл. 36, ал. 2 от Наредбата за ОС се установи, че „Интегрираната териториална стратегия за развитие на Югозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г. е допустима при съобразяване на произтичащите от нея планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с:

-           режимите на защитените територии, определени със ЗЗТ, заповедите за обявяването им и с утвърдените планове за управлението им,

-           режимите на защитените зони, определени със заповедите за обявяването им и с утвърдените планове за управлението им, при наличие на такива;

На основание чл. 36, ал. 3 от Наредбата за ОС е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие, според която „Интегрираната териториална стратегия за развитие на Югозападен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г.“ няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони от мрежата Натура 2000, поради следните

М О Т И В И:

  1. Предмет на ИТСР на Югозападен регион не са конкретни планове, проекти, програми или инвестиционни предложения, а общата идейна рамка на визията за развитие на региона. Част от формулираните със специфичните цели дейности за постигане на стратегическите цели са свързани с изграждане на бизнес мрежи, стимулиране развитието на различни форми на туризъм, подобряване на качеството на живот и на свързаността на района в национален и международен план, подобряване на достъпа до образователни, здравни, социални, културни услуги и спорт и др., поради което няма вероятност от пряко или косвено отрицателно въздействие върху ключовите елементи на защитените зони, включително върху структурата, числеността и плътността на популациите на опазваните в защитените зони видове, вкл. птици;
  2. ИТСР на Югозападен регион отчита предвижданията на регионално ниво на секторните стратегии в областта на икономическото развитие, здравеопазването, образованието, науката, социалните услуги, транспорта, водния сектор, енергетиката, широколентовите комуникации, туризма и околната среда и ще допринесе за тяхното постигане чрез изпълнение на заложените цели, като не се очаква това да доведе до значителни отрицателни въздействия върху територии от мрежата Натура 2000.

/отговорено от МОСВ на 01.06.2020 г./