Категории
Превантивна дейност

Инвестиционно предложение "Създаване на център за дълбоко геоложко съхранение, наречен Cigeo, предназначен за съхраняване на високо радиоактивни и дългоживеещи отпадъци, произведени от всички настоящи ядрени съоръжения, както и от преработката на отработе

Ново! Отговор на Министерство на околната среда и водите на Р България - с писмо с изх. № 99-00-129-14 от 04.05.2026 г. министърът на околната среда и водите информира Министерство на екологичния преход, биоразнообразието и международните преговори за климата и природата на Франция, че България ще вземе участие в трансграничната процедура по ОВОС за инвестиционно предложение за „Създаване на център за дълбоко геоложко съхранение, наречен Cigeo, предназначен за съхраняване на високо радиоактивни и дългоживеещи отпадъци, произведени от всички настоящи ядрени съоръжения, както и от преработката на отработено гориво, използвано в атомни електроцентрали“, с възложител Национална агенция за управление на радиоактивните отпадъци (ANDRA).

Днес, 21.04.2026 г., Министерство на околната среда и водите на Република България осигурява достъп до писмо с вх.№99-00-129/16.04.2026 г. на Министерство на екологичния преход, биоразнообразието и международните преговори за климата и природата на Франция за инвестиционно предложение за „Създаване на център за дълбоко геоложко съхранение, наречен Cigeo, предназначен за съхраняване на високо радиоактивни и дългоживеещи отпадъци, произведени от всички настоящи ядрени съоръжения, както и от преработката на отработено гориво, използвано в атомни електроцентрали“, с възложител Национална агенция за управление на радиоактивните отпадъци (ANDRA).

Предвид това краен срок за изразяване на становища в МОСВ по съответното инвестиционното предложение е 05 май 2026 г.