Категории
Превантивна дейност

Проект на Генерален план за развитие на пристанище за обществен транспорт с регионално значение „СИЛИСТРА – ЛЕСИЛ“

Днес, 31.08.2020 г., в изпълнение на чл.8, ал.4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (Наредба за ЕО), във връзка с постъпило в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) уведомление от АГРОТРАНС“ ЕООД с вх. № НСЗП-405/31.07.2020 г. уведомление по чл. 10, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) за проект на Генерален план за развитие на пристанище за обществен транспорт с регионално значение „СИЛИСТРА – ЛЕСИЛ“, което МОСВ приема и като уведомление по чл.8, ал.1 от Наредбата за ЕО, МОСВ информира за следното:

І. По отношение на изискванията на глава VІ на Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Пристанище за обществен транспорт с регионално значение „СИЛИСТРА – ЛЕСИЛ“ е разположено в Промишлена зона „Запад“ на гр. Силистра на площадката на бившия Лесопромишлен комбинат, гр. Силистра и десния бряг на р. Дунав от км 381.00 до км 381.500, като заема зоните на бреговата ивица, защитена от водите на р. Дунав и брегоукрепителни кейови стени. Разполага с 5 корабни места за обработка на генерални и насипни товари.

Генералният план се изготвя на основание чл. 112а от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България (ЗМПВВППРБ) и представлява устройствена база за развитието и разширението на пристанище за обществен транспорт с регионално значение „СИЛИСТРА – ЛЕСИЛ“. Целта му е да се разшири пристанището, като се изградят до 7 нови корабни места (терминали) за обработка на зърнени товари, генерални товари, изкуствени торове и течни товари (горива) и други.

Съгласно представената информация, разширението на пристанището ще се осъществи на два етапа. В първия етап (краткосрочен), се предвижда в съседни имоти на съществуващото пристанище да се обособят зони за специализирани пристанищни услуги, като се обособят най-малко 5 нови терминали (корабни места) (терминали) за обработка на зърнени товари, генерални товари, изкуствени торове и течни товари (горива) и други. Оптимистичният вариант предвижда до 2022 г. новите терминали да са предоставени за ползване на различни пристанищни оператори, като с инвестициите се финансира доставянето на пристанищна техника и се доизгради пристанищната инфраструктура. Вторият етап на плана (средносрочен) обхваща периода след 2022 г. и включва развитие на започнатите дейности и разширение на предлаганите пристанищни услуги.

Генералният план за развитие на пристанище за обществен транспорт с регионално значение „СИЛИСТРА – ЛЕСИЛ“ очертава рамка за бъдещо развитие на инвестиционни предложения, които се отнасят към позиции на Приложение № 2 на ЗООС и същевременно попада в обхвата на т.3.3. на Приложение № 2 от Наредбата за ЕО, във връзка с което, на основание чл.2, ал.2, т.1 от Наредбата за ЕО, подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.

Генералният план ще бъде одобрен от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и от министъра на регионалното развитие и благоустройството, предвид което, на основание чл.4, т.1 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по преценяване на необходимостта от ЕО е министърът на околната среда и водите.

Във връзка с това, че генералният план предвижда дейности в обхвата на Приложение № 2 на ЗООС, на основание чл.93, ал.1, т.1 от същия закон, е необходимо да се проведе и процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС). Компетентен орган за издаването на решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС е директорът на РИОСВ – Русе.

МОСВ информира, че за проекта на Генерален план за развитие на пристанище за обществен транспорт с регионално значение „СИЛИСТРА – ЛЕСИЛ“, може да се допусне прилагането на чл. 91, ал. 2 от ЗООС, т.е. да бъде проведена само една от изискващите се оценки по реда на глава VІ от ЗООС, която в конкретния случай следва да бъде процедурата по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.

IІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

От извършената проверка, относно местоположението на имотите, предмет на плана се установи, че не попадат в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000“, по смисъла на ЗБР.

Проектът на генерален план попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ОС и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта (ОС) му с предмета и целите на опазване на защитени зони, която се извършва чрез процедурата по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО, по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР.