Категории
Превантивна дейност

Проект на Програма „Развитие на регионите“ за периода 2021-2027 г.“

Днес, 08.10.2020 г., в изпълнение на чл.8, ал.4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (Наредба за ЕО), във връзка с постъпило в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) уведомление от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони и приложен вариант на проект на Програма „Развитие на регионите“ (ПРР) за периода 2021-2027 г., заведени с вх. № ЕО-28/16.09.2020 г., МОСВ информира за следното:

І. По отношение на изискванията на глава шеста на Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Програма „Развитие на регионите“ е фокусирана върху териториалната цел на политиката „Европа по-близо до гражданите“. Програмата ще допринесе за осъществяването на целите на политиката, особено по отношение на предвидените мерки, свързани с индустриалните зони, енергийната ефективност, устойчивата мобилност, инфраструктурата за секторните политики.

ПРР 2021-2027 г. обхваща шест годишен период от 01.01.2021 г. до 31.12.2027 г. Териториалният обхват на ПРР 2021-2027 г. е национален. В обхвата на ПРР 2021-2027 попадат всички градски общини на територията на Р България.

Основната цел на ПРР за периода 2021-2027 г. и в частност на политиката на регионалното развитие в България е да създаде жизнени, икономически силни и устойчиви региони като отговор на неблагоприятните демографски тенденции и задълбочаване на между- и вътрешнорегионалните различия.

Специфичните цели, които се поставят в ПРР 2021-2027 г., включват:

  • Справяне с негативните демографски тенденции и намаляване на регионалните различия по отношение на населението;
  • Увеличаване на икономическия растеж на българските региони;
  • Насърчаване на балансирано териториално развитие чрез полицентрична мрежа от градове, подкрепена от интегрирани инвестиции.

ПРР ще се изпълнява чрез прилагането на инструменти за интегрирано териториално развитие, включително ИТИ, с цел постигане на по-добър инвестиционен фокус, по-ефективни и ефикасни интервенции, засилен междусекторен диалог между различни заинтересовани страни и подхода за интегрирано териториално развитие. Програмата ще включва 2 специфични приоритета - един за интегрирано градско развитие и друг за интегрирано териториално развитие на регионите на ниво 2. Предвиден е и приоритет за техническа помощ, за да се улесни прилагането на новия териториален подход.

В обхвата на ПРР 2021-2027 г. попадат всички градски общини на територията на България. В рамките на Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ целенасочено ще бъдат подпомогнати 10 градски общини: столицата София като център от 1-во йерархично ниво, големите градове-центрове от 2-ро йерархично ниво с национално значение за територията на районите - Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора и Плевен, както и градските центрове от 3-то йерархично ниво Видин, Велико Търново и Благоевград с оглед на тяхното стратегическо местоположение в националната територия и съхранен потенциал за изкачване до 2-ро йерархично ниво, съгласно изводите и препоръките в актуализираната Национална концепция за пространствено развитие периода 2013-2025 г. 

Приоритет 1 на ПРР

Мерките, които ще бъдат финансирани по Приоритет 1, трябва да отговарят на следните две основни изисквания:

  1. Видовете дейности, които ще се подкрепят, трябва да бъдат предварително идентифицирани в плановете за интегрирано развитие на общините, разработени от местните общински власти (подход „отдолу-нагоре“).
  2. Мерките, свързани със секторните политики, трябва да се основават на предварително картиране на нуждите на национално ниво от държавните институции и агенции, отговорни за разработването на тези политики и надлежно отразени в плановете за интегрирано развитие на общините (подход „отгоре-надолу“).
  • Инфраструктурни мерки за насърчаване на икономическата активност;
  • Енергийна ефективност и обновяване на жилищни и обществени сгради;
  • Устойчива градска мобилност;
  • Пътна инфраструктура, функционални връзки и пътна безопасност;
  • Зелена градска инфраструктура и сигурност в обществени пространства;
  • Образователна инфраструктура;
  • Общинско жилищно настаняване;
  • Здравна и социална инфраструктура;
  • Култура и спорт;
  • Туризъм.

Приоритет 2 на ПРР

Мерките, които ще бъдат финансирани по Приоритет 2, трябва да отговарят на следните две основни изисквания:

  1. Видовете дейности, които ще се подкрепят, трябва да бъдат предварително идентифицирани в интегрираните териториални стратегии за развитие на регионите от ниво NUTS 2 (подход „отдолу-нагоре“).
  2. Мерките, свързани с прилагането на някои секторни политики, които ще бъдат подкрепени, трябва да се основават на предварително картиране на нуждите на национално и регионално ниво, изготвено от държавните институции и агенции, отговорни за тези политики, и надлежно отразени и включени в интегрираните териториални стратегии за развитие от регионите от ниво NUTS 2 (подход „отгоре-надолу“).

Видовете мерки, които могат да бъдат подкрепени по линия на ПРР, са в следните области:

  • Здравна и социална инфраструктура, включително детски ясли;
  • Образователна инфраструктура за предучилищно, училищно и висше образование, включително детски градини и професионално обучение;
  • Културна инфраструктура;
  • Спортна инфраструктура;
  • Жилищно настаняване, включително обновяване на квартали/специфични територии от градовете с неблагоприятни социално-икономически характеристики;
  • Енергийна ефективност и кръгова икономика;
  • Инвестиции за устойчива градска мобилност;
  • Пътна инфраструктура, функционални връзки и пътна безопасност;
  • Качествена и безопасна среда, включително зелена инфраструктура;
  • Мерки за насърчаване на икономическата активност (включително инвестиции в индустриални зони или друга инфраструктура за развитие на икономически дейности и подкрепа за иновации и развитие на МСП);
  • Туризъм;
  • Културно-историческо наследство;
  • Други действия, допустими по ЕФРР и идентифицирани въз основа на подхода „отдолу-нагоре“, при спазване на ясна процедура за демаркация с други програми.

Приоритет 3 на ПРР: Техническа помощ

За програмния период 2021-2027 г. се планира да се използва техническа помощ за ефективно управление и администриране на подкрепата за регионално развитие по ЕФРР.

Предвидените дейности в обхвата на новият програмен периода на ПРР обхващат само градските ареали и по-конкретно 40 градски общини на територията на Р България. За инфраструктурните проекти в обхвата на програмата ще се прилагат предвидените в нормативната уредба на страната процедури по екологична оценка за планове и програми и оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционни предложения.

Програмата „Развитие на регионите“ за програмния период 2021-2027 г. попада в  обхвата на областите по чл. 85, ал. 1 от ЗООС и очертава рамка за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложение № 1 и 2 на Закона за опазване на околната среда и във връзка с чл. 2, ал. 1, т. 1 на Наредбата за ЕО подлежи на задължителна екологична оценка. Компетентен орган по екологична оценка, предвид разпоредбата на чл. 4, т. 1 от Наредбата за ЕО, е министърът на околната среда и водите, като същият е компетентен и за процедурата по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони.

ІІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Предвид, че проектът на Програма „Развитие на регионите“ подлежи на задължителна ЕО, то същият попада и в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ОС, поради което за него следва да бъде извършена оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитени зони, като процедурата по оценка за съвместимост се извършва чрез процедурата по ЕО съгласно чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР.

/отговорено от МОСВ на 06.10.2020 г./