Категории
Превантивна дейност

Стратегия за водено от общностите за местно развитие (ВОМР) на територията на местна инициативна група (МИГ) „Западен Балкан – Берковица, Годеч и Драгоман“ за периода 2025-2027 г.

Днес, 04.07.2025 г., в изпълнение на чл.8, ал.4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (Наредбата за ЕО), във връзка с постъпили в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) уведомление по чл. 8, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (Наредбата за ЕО) и искане за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО по чл. 8а, ал. 1 от Наредбата за ЕО за „Стратегия за водено от общностите за местно развитие на територията на местна инициативна група ,,Западен Балкан – Берковица, Годеч и Драгоман“ за периода 2025-2027 г.“, Министерство на околната среда и водите (МОСВ) информира за следното:

Стратегия за ВОМР на МИГ „Западен Балкан – Берковица, Годеч и Драгоман“ за периода 2025-2027 г. има за цел подобряване на качеството на живот и оживяване на територията на МИГ.

Стратегията включва дейности и приоритети за развитие на селско стопанство, енергетика, управление на отпадъците, промишленост, туризъм, устройствено планиране, земеползване и др., които попадат в обхвата на области от чл. 85, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Стратегията за ВОМР на МИГ ,,Западен Балкан – Берковица, Годеч и Драгоман“ определя рамка за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и 2 от ЗООС. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2, т. 1 от Наредбата за ЕО, стратегията подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.

Предвид това, че Стратегията за ВОМР на МИГ „Западен Балкан – Берковица, Годеч и Драгоман“ за периода 2025-2027 г. попада на територията на две Регионални инспекции по околна среда и води (РИОСВ–Монтана, РИОСВ–София), на основание чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, в обхвата на чл. 10, ал. 2, т. 4 от ЗООС, компетентен орган за провеждане на процедурата по екологична оценка е министърът на околната среда и водите.

Същият е компетентен и за провеждане на процедурата по оценка за съвместимост по смисъла на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразиекоято се провежда в рамките на процедурата по ЕО.

Във връзка с горното приемаме внесеното искане за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО на основание чл. 8а от Наредбата за ЕО.

/отговорено от МОСВ на 04.07.2025 г./