Категории
Превантивна дейност

Интегрирана териториална стратегия за развитие на Североизточен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г.

Днес, 01.06.2020 г., в изпълнение на чл. 8, ал. 4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (Наредба за ЕО), във връзка с постъпило в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) уведомление по чл. 8 от Наредбата за ЕО с приложен проект на „Интегрирана териториална стратегия за развитие на Североизточен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г.“ МОСВ информира за следното:

І. По отношение на изискванията на глава шеста на Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Интегрираната териториална стратегия за развитие (ИТСР) на Североизточен регион за планиране от ниво 2 е средносрочен стратегически планов документ, който определя политическата, икономическата, пространствената и тематична рамка на развитието на региона в годините на новия програмен период 2021-2027 г. Стратегията е разработена в съответствие с  Национална концепция за пространствено развитие за периода 2013-2025 г. (Актуализация 2019 г.) и отчита предвижданията на регионално ниво на секторните стратегии в областта на икономическото развитие, здравеопазването, образованието, науката, социалните услуги, транспорта, водния сектор, енергетиката, широколентовите комуникации, туризма и околната среда. Определените цели и приоритети за развитие на Североизточен регион в периода 2021-2027 г. са в съответствие с целите и стратегиите на Националната програма за развитие: България 2030, Актуализираната национална концепция за пространствено развитие, както и целите на политиките на ЕС за сближаване и регионално развитие след 2020 г. ИТСР на регион за планиране от ниво 2 е част от системата от документи за планиране на  пространственото развитие, регламентирани със Закона за регионалното развитие. Oпределени са три приоритета за развитието на региона:

  1. Приоритет 1: Повишаване динамичността на региона в глобален мащаб – Специфични цели са насочени към повишаване на регионалната конкурентоспособност, научната и иновационна дейности, технологичното обновяване, новото индустриално развитие, създаването на привлекателна бизнес среда и подкрепа за малки и средни предприятия, ефективно и устойчиво използване на специфичните местни ресурси чрез развитие на икономика, свързана с морето, аграрно производство и туризъм с повишена добавена стойност, съпровождащи икономиката действия по опазване на околната среда и щадящо използване на териториалните ресурси. Икономическото развитие ще бъде съчетано със съблюдаване принципа на устойчиво развитие и намаляване на консумацията на енергия и суровини, развитие на „зелена” и „синя” икономика. В този контекст могат да получат реализация идеите за нови иновационни бизнес зони в Търговище, Варна – обхващаща общините Варна, Аксаково, Белослав и Девня, Добрич.
  2. Приоритет 2: Постигане на равен достъп до качествено образование, здравеопазване и социални услуги. Социално включване – Този приоритет е насочен към подобряване на човешкия капитал и осигуряване на равен достъп до образование, здравеопазване, социални услуги, пазар на труда, както и повишаване на качеството на публичните услуги от първостепенно значение – здравеопазване, социални услуги и ефективно реализиране на пазара на труда. За изпълване със съдържание действията по осъществяване целите на този приоритет ще се работи в направление осигуряване на равен достъп до качествено предучилищно и училищно образование, създаване на възможности за придобиване на знания, и умения в съответствие с пазара на труда, като се използва максимално капацитета и спецификата на наличните средни и висши учебни заведения.
  3. Териториално развитие и сближаване – Преодоляването на значителните териториални неравновесия в региона ще се постига чрез подобряване на транспортната и комуникационна свързаност, което ще улеснява достъпа до публични услуги от по-висока степен, и чрез стимулиране развитието на градовете-центрове от различните йерархични равнища. Тук е важно доизграждане на АМ „Хемус”, АМ „Черно море”, скоростен път I-2 „Русе – Шумен”, Скоростен път „Варна – Шабла – Дуранкулак” и скоростен път “Силистра – Шумен – Карнобат – Ямбол – ГКПП Лесово. Добрата цифрова свързаност с високоскоростни мрежи е от решаващо значение за преходa към цифрови технологии на икономиките на Североизточен регион. Един от сериозните инструменти за насърчаване социално-икономическото развитие на граничните райони е трансграничното сътрудничество. Дефинираните приоритети и стратегически цели се оценяват като изключително важни за развитието на региона. Те ще бъдат изпълнени чрез взаимосвързани и интегрирани приоритети, които впоследствие ще бъдат обективизирани чрез мерки и дейности.

В териториалния обхват на Североизточния регион попадат териториите на областите: Варна, Добрич, Търговище и Шумен с общо 35 общини.

ИТСР на Североизточен регион попада в обхвата на чл. 85, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ЕО, подлежи на процедура по екологична оценка (ЕО). Съгласно чл. 82, ал. 1 от ЗООС процедурата по ЕО се съвместява изцяло с действащите процедури по изготвяне на планове/измененията на планове и завършва преди тяхното одобряване. ИТСР на Североизточен регион за планиране от ниво 2 се одобрява от Министерския съвет по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството, предвид което, на основание чл. 4, т. 1 от Наредбата за ЕО, както и чл. 4, т. 2 от същата наредба, във връзка с чл. 10, ал. 2, т. 4 от ЗООС,  компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е министърът на околната среда и водите.

ІІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

„Интегрираната териториална стратегия за развитие на Североизточен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г.“ подлежи на процедура по задължителна ЕО, в тази връзка попада и в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ОС, и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитени зони, която съгласно чл. 31, ал. 4 във връзка с ал.1 от ЗБР се извършва чрез процедурата по ЕО.

 В територията на Североизточния регион попадат защитени територии, по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и защитени зони по смисъла на ЗБР, както следва:

- 89 бр. защитени територии, от които 18 бр. природни забележителности, 58 бр. защитени местности, 3 бр. резервати, 8 бр. поддържани резервати и 2 бр. природни парка;

- 37 бр. защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включени в приетите от Министерски съвет списъци;

- 18 бр. защитени зони за опазване на дивите птици, от които всички имат издадени от министъра на околната среда и водите заповеди за обявяването им.

При извършената проверка за допустимост по смисъла на чл. 36, ал. 2 от Наредбата за ОС се установи, че „Интегрираната териториална стратегия за развитие на Североизточен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г.“ е допустима при съобразяване на произтичащите от нея планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с:

-      режимите на защитените територии, определени със ЗЗТ, заповедите за обявяването им и с утвърдените планове за управлението им;

-      режимите на защитените зони, определени със заповедите за обявяването им и с утвърдените планове за управлението им, при наличие на такива.

На основание чл. 36, ал. 3 от Наредбата за ОС е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие, според която „Интегрираната териториална стратегия за развитие на Североизточен регион за планиране от ниво 2 за периода 2021-2027 г.“ няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони от мрежата Натура 2000, поради следните 

М О Т И В И:

  1. Предмет на ИТСР на Североизточен регион не са конкретни планове, проекти, програми или инвестиционни предложения, а общата идейна рамка на визията за развитие на региона. Част от формулираните със специфичните цели дейности за постигане на стратегическите цели са свързани с изграждане на бизнес мрежи, стимулиране развитието на различни форми на туризъм, подобряване на качеството на живот и на свързаността на района в национален и международен план, подобряване на достъпа до образователни, здравни, социални, културни услуги и спорт и др., поради което няма вероятност от пряко или косвено отрицателно въздействие върху ключовите елементи на защитените зони, включително върху структурата, числеността и плътността на популациите на опазваните в защитените зони видове, вкл. птици;
  2. ИТСР на Североизточен регион отчита предвижданията на регионално ниво на секторните стратегии в областта на икономическото развитие, здравеопазването, образованието, науката, социалните услуги, транспорта, водния сектор, енергетиката, широколентовите комуникации, туризма и околната среда и ще допринесе за тяхното постигане чрез изпълнение на заложените цели, като не се очаква това да доведе до значителни отрицателни въздействия върху територии от мрежата Натура 2000.

/отговорено от МОСВ на 01.06.2020 г./