Категории
Превантивна дейност

отговор на уведомление за инвестиционно предложение „Устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на нови обекти за разширение на газопреносната инфраструктура на

Днес, 22.08.2024 г., във връзка с постъпило в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) уведомление по реда на чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) за инвестиционно предложение „Устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на нови обекти за разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД с цел повишаване на капацитетите в точките на междусистемно свързване Кулата/Сидирокастро и Негру Вода/Кардам“ - обект „Преносен газопровод от Пиперево до Перник“, с възложител „Булгартрансгаз“ ЕАД, на основание чл. 5, ал. 1 от Наредбата за ОВОС, МОСВ информира за следното:

І. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Представеното ИП е свързано с проектиране и изграждане на газова инфраструктура и съоръженията към нея, като инфраструктура с пригодност за пренос на некорозивни природен газ, биометан, водород и техните смеси, с отчитане на заложените работни условия и свойства на газовите смеси, така че да бъде осигурена безопасната експлоатация, и включвайки следното:

  • преносен газопровод от Пиперево до Перник, с диаметър DN 500 и дължина 52,7 км, проектно налягане 5,94 МРа и работно налягане 5,4 МРа;
  • газопроводно отклонение за АГРС „Радомир“ с диаметър DN 150 проектно налягане 5,94 МРа и работно налягане 5,4 МРа и дължина около 2,7 км;
  • 2 броя линейни кранови възли (KB) - КВ „Негованци“ и КВ „Перник“ DN 500 по трасето на преносния газопровод;
  • 3 броя кранови възли КВ „Пиперево“ и КВ „ГРС Перник“ DN 500 и КВ „АГРС Радомир“ DN 150;
  • оптична линия за пренос на данни, разположена паралелно на газопроводното трасе;
  • СОГ „Пиперево 2“ DN 500 - с една реверсивна камера;
  • АГРС „Радомир“, Qmax/h = 5 000 плЗ/h, разположена около с. Червена могила, общ. Радомир, обл. Перник.

По своето протежение новопроектираният участък ще пресече р. Струма и други водни обекти, общо 12 бр. съгласно информация в уведомлението.

За целите на ИП, включващо газопровод, технологични площадки и инфраструктурата към тях се предвижда да бъдат извършени следните дейности, с оглед осигуряване на актуална информация:

  • инженерно-геоложки проучвания;
  • хидрогеоложки проучвания;
  • хидроложки проучвания;
  • проучване за възможни точки за електрозахранване на технологичните съоръжения;
  • археологически проучвания по трасето;
  • други проучвания по преценка на изпълнителя.

На базата на актуализираната информация, ще се изготвят варианти на трасе и местоположение на технологичните площадки.

За провеждане на хидравличния тест ще бъде необходимо определено количество вода, което ще се осигури от близки повърхностно течащи водни обекти въз основа на разрешителни от съответната басейнова дирекция.

Инвестиционното предложение самостоятелно попада в обхвата на Приложение № 2 (т. 10, буква „к“) на ЗООС и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.

С Решение № 133 от 23.02.2024г., т.1 на Министерския съвет на Република България проект „Повишаване на капацитета за пренос на природен газ в точка на междусистемно свързване Кулата/Сидирокастро в посока от Гърция към България“ , на основание § 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за държавната собственост и § 5, т. 62 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията е обявен за национален обект и обект с национално значение, поради което на основание чл. 94, ал. 1, т. 5 от ЗООС компетентен орган за вземане на решение е министърът на околната среда и водите.

В изпълнение на изискванията на чл. 4а от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на ИП спрямо режимите, определени в действащия план за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.

Съгласно становище с изх. № ПУ-01-132-(11)/20.08.2024 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (БДЗБР), копие от което прилагаме за съобразяване, реализирането на разглежданото ИП „Устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на нови обекти за разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД с цел повишаване на капацитетите в точките на междусистемно свързване Кулата/Сидирокастро и Негру Вода/Кардам“ - обект „Преносен газопровод от Пиперево до Перник“ е допустимо спрямо целите за опазване на околната среда заложени в ПУРБ 2016-2021 г. и ПУРН 2022-2027 г. в Западнобеломорски район, както и с предвидените в плановете мерки за постигане на тези цели, при спазване на посочените мерки и нормативни изисквания в становището. В становището на БД ЗБР е направено заключение за неприложимостта на чл. 93, ал. 9, т. 3 от ЗООС за разглежданото ИП.

.

ІІ. По отношение на изискванията на чл.31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Предвид чл. 31, ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС), инвестиционното предложение подлежи на процедура по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони. Съгласно изискванията на чл. 31, ал. 4 от ЗБР, оценката за съвместимостта се извършва чрез процедурата по реда на глава шеста от ЗООС, в конкретния случай — чрез процедурата по преценяване на необходимостта от ОВОС.

Проектното трасе на преносен газопровод от Пиперево до Перник преминава през землищата на:

- с. Пиперево, с. Блатино и с. Дяково,  общ. Дупница, обл. Кюстендил;

- с. Големо село, с. Мало село, с. Мламово и гр. Бобов дол, общ. Бобов дол, обл. Кюстендил;

- с. Чуковец, с. Кондофрей, с. Касилаг, с. Жедна, с. Бобораци, с. Долни Раковец, с. Стефаново, с. Червена могила и гр. Радомир, общ. Радомир, обл. Перник;

- с. Кралев дол, с. Студена, с. Драгичево и гр. Перник, общ. Перник, обл. Перник;

- с. Мърчаево, Столична община, област София.

След извършена проверка спрямо предоставените към документацията пространствени данни е установено, че проектното трасе (сервитутна зона) на преносен газопровод от Пиперево до Перник  не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ).

Трасето (сервитутна зона) попада в границите на защитена зона (Натура 2000 места) по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) - BG0001375 „Острица” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-321/31.03.2021г. (обн., ДВ, бр. 52/22.06.2021 г.).

Съгласно извършената проверка за допустимост по реда на чл. 40, ал. 2 във връзка с чл. 12, ал. 2 от Наредбата за ОС, така заявеното ИП е допустимо спрямо режима на дейностите в защитена зона BG0001375 „Острица” при спазване на регламентираните  забрани.

 

Копие от писмото е изпратено до РИОСВ – София, Община Дупница, с. Пиперово, с. Блатино

с. Дяково, Община Бобов дол, с. Мламолово, с. Мало село, с. Големо село, Община Радомир, с. Кондофрей, с. Чуковец, с. Касилаг, с. Жедна, с. Бобораци, с. Долни Раковец, с. Стефаново, с. Червена могила, Община Перник, с. Кралев дол, с. Студена, с. Драгичево, Столична община, с. Мърчаево и Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.

 

отг. от МОСВ на 22.08.2024 г.