Категории
Превантивна дейност

Отговор на уведомление за инвестиционно предложение за „Изграждане на ГКПП „Струмяни-Берово“ в едно с необходимата довеждаща инженерна инфраструктура, в т.ч. проект за път III-1008 „Струмяни - ГКПП „Клепало“

Днес, 05.07.2024 г., във връзка с постъпило в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) уведомление по реда на чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) за инвестиционно предложение „Изграждане на ГКПП „Струмяни-Берово“ в едно с необходимата довеждаща инженерна инфраструктура, в т.ч. проект за път III-1008 „Струмяни - ГКПП „Клепало“, с възложители областна администрация Благоевград  и Агенция „Пътна инфраструктура“, на основание чл. 5, ал. 1 от Наредбата за ОВОС, МОСВ информира за следното:

I. По отношение на изискванията на глава шеста на Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация инвестиционното предложение (ИП) предвижда:

   1. Изграждане на нов ГКПП „Струмяни - Берово“, който ще бъде част от сухоземната ни граница е Република Северна Македония. ГКПП се намира в западната част на област Благоевград, на около 20 км от е. Струмяни. ГКПП ще бъде двустранен, от двете страни на границата, съответно на територията на Република България и на територията на Република Северна Македония и ще бъде свързан е пътно трасе, на което е определена пресечната точка е границата. ГКПП ще бъде за преминаване на пътнически и товарни превозни средства, с обща технически допустима максимална маса до или равна на 3,5 т. Режимът на работа на ГКПП ще е 24 ч, 7 дни от седмицата. На площадката на ГКПП „Струмяни Берово“ се предвижда изграждане на нови сгради и съоръжения.

   2. Изграждане на тръбен кладенец (сондаж) за осигуряване нуждите от потреблението на вода при експлоатацията на ГКПП „Струмяни - Берово“ североизточно от сградите на комплекса, но в рамките на площадката за изграждане на ГКПП.

   3. Изграждане на път III-1008 „Струмяни - ГКПП Клепало“, който ще бъде част от републиканската пътна мрежа III-1008 (Кресна - Кулата) Струмяни - Микрево - Раздол - граница Македония и е трети клас.

Път III-1008 „Струмяни - ГКПП „Клепало“, предмет на ИП се намира в община Струмяни, област Благоевград. Началото на пътния участък е при км 22+000.

При км 22+305 трасето на съществуващия път се отклонява в югозападна посока, като продължава, преминавайки през е. Раздол до с. Клепало, където се намира краят на третокласния републикански път. След км 22+305 съществуващият път III-1008 е е недостатъчен габарит и техническите му елементи не отговарят на изискванията за републикански път от трети клас. В е. Раздол има участъци, в които пътят преминава в едно лентов габарит, с ширина по-малка от 4.50 м, поради наличието на двустранно разположено застрояване. В с. Клепало съществуващият път е без изградена трайна настилка - едно лентов, е компрометирана пътна основа и асфалтови пластове. Участъкът след км 22+305 на път III-1008 губи своето направление спрямо местоположението а ГКПП „Клепало“ и не може да бъде използван като основно трасе за бъдеща връзка е Република Северна Македония. Крайната точка на проектния участък се намира на границата между Република България и Република Северна Македония при изграденото ГКПП на Р Северна Македония. Към момента няма изградено пътно трасе е трайно настилка за връзка на път III-1008 с ГКПП „Клепало“.

За осигуряване на направлението „Струмяни - ГКПП „Клепало“ са разработени два варианта на пътно трасе - вариант 1 и вариант 2. И двата варианта почти по цялата си дължина следват трасетата на съществуващи селскостопански/горски пътища, които се използват основно за дърводобив и достъп до бивша гранична застава и съществуващия на територията на Република Северна Македония гранично-пропускателен пункт.

Габаритът на пътя за вариантите се предвижда Г9 и включва: 2хЗ,00м ленти за движение, 1x3,25 м допълнителна лента за движение-големи надлъжни наклони, 2x0,25 м водещи ивици, 2x1,25 м банкети, активни ленти за движение и водещи ивици - 2x3,00 + 2x0,25 = 6,50, допълнителна лента за движение при големи надлъжни наклони за бавно движещи се МПС и външна водеща ивица (3,00 м+0,25 м = 3,25 м).

Вариант 1 минава изцяло извън границите на населените места. Началото на Вариант 1 е при км 22+000, след кръстовище за е. Кобилите, но проектната документация е изработена от км 21+980, е цел да се осигури привързване към ремонтираната от съществуващото трасе на път III-1008. От км 22+000 до км 22+305 новопроектираното трасе съвпада с трасето на републиканския път, като се предвижда цялостна реконструкция на пътната настилка в този участък. При км 22+310 се намира кръстовище е общински път BLG3312 за с. Горна Рибница. Проектното трасе на път III-1008 продължава по трасето на общинския път от км 22+310 до км 24+945, чието развитие в този участък с дължина 2 635 м е изцяло в северозападна посока. При км 24+945 е предвидено кръстовище от I-ви тип за с. Горна Рибница, с продължението на път BLG3312, което остава като второстепенно направление спрямо проектното трасе за доизграждане на път III-1008. След км 24+945 трасето продължава почти изцяло в посока запад-северозапад, като следва следата на съществуващи селскостопански/горски пътища, които се използват основно за дърводобив и достъп до бивша гранична застава и съществуващия на територията на Република Северна Македония гранично-пропускателен пункт.

Необходимата площ за реализирането на Вариант 1 е около 375,057 дка, като са засегнати общо 136 броя имоти в землищата на селата Клепало, Раздол и Горна Рибница.

Вариант 2 също минава изцяло извън границите на населените места. Целта на Вариант 2 е да бъде осигурена връзка с административния център на най-гъсто населеното място - с. Раздол, без да се използва съществуващото трасе на път III-1008, което в отделни подучастъци в населеното място е с еднолентов габарит.

Началото на Вариант 2 е при км 22+000, след кръстовище за с. Кобилите, но проектната документация е изработена от км 21+980, с цел да се осигури привързване към ремонтираната от съществуващото трасе на път III-1008. Поради спецификата на терена и невъзможността за избор на алтернативно трасе в този участък, от км 22+000 до км 23+276 новопроектираното трасе съвпада с проектното решение на Вариант 1. Трасето се отклонява от направлението на общински път BLG3312 за с. Горна Рибница, посредством лява хоризонтална крива с радиус 80 м, с което се насочва в югозападна посока към с. Раздол, използвайки трасето на съществуващ стопански път.

В участъка от км 23+250 до км 24+982 (пресичането с р. Раздолска) нивелетата е решена с голям падащ надлъжен наклон 7,50-8,50 %, което налага изграждането на допълнителна лента за бавнодвижещи се МПС, поради големите надлъжни наклони вдясно. От км 24+ 982 (пресичането с р. Раздолска) до км 27+930 нивелетата е решена с голям качващ надлъжен наклон 7,00-9,00 %, което налага удължаване на участъка с допълнителна лента при големи надлъжни наклони вляво до км 27+930. Общата дължина на участъка с допълнителна лента за бавнодвижещи се МПС е L.l0n =4680 м от км 23+250 до км 27+930. В този участък техническите елементи н пътното трасе както в ситуация, така и в надлъжен профил съответстват на проектна скорост Vnp= 30 км/ч. В участъка от км 24+450 до км 27+100 морфологията на релефа е изключително сложна за преодоляване поради стръмните скатове в устието на р. Раздолска, като в тази връзка са проектирани множество последователни разнопосочни последователни криви с радиуси от 30 м до 45 м. При км 26+917 вляво се осигурява пътна връзка с административния център на с. Раздол и съществуващото трасе на път Ш-1008 към с. Клепало. След км 27+930 трасето се насочва изцяло в северна посока, използвайки трасето на съществуващия стопански/горски път.

При км 30+350 пътното трасе по Вариант 2 се включва в проектното решение на Вариант 1 и двете са идентични до края на ГКПП „Клепало“, като в този участък трасето се развива изцяло в западна посока. Основната причина за това проектно решение е използване на следата на съществуващ стопански крайграничен път, който преминава по най-подходящата следа за провеждане на път. Обхвата на път III-1008 по Вариант 2 в последните 250 м, след км 32+642 се уширява двустранно на 60 м вдясно и 25 м вляво от проектната ос на пътя. По този начин се осигурява площадка с площ от 21,250 дка за изграждане бъдещото ГКПП „Клепало“ на територията на Р България.

Площта необходима за реализирането на Вариант 2 е около 530,400 дка, като са засегнати общо 165 броя имоти в землищата на селата Клепало, Раздол и Горна Рибница.

   4. Нова BEJI 20 kV „Гореме“ от П/ст „Кресна“ - електрозахранването на ГКПП „Струмяни - Берово“ ще се осъществи чрез изграждане на нов трафопост като за захранването му следва да бъде положен кабел 20kV от съществуващ ЖР стълб на BJI 20 kV „Гореме“ до площадката на новото ГКПП.

   5. Нова оптична кабелна линия (OKJI) „Община Струмяни - Микрево - Раздол - Клепало - граница Македония“ от км 0+000 на РП III-1008 до площадката на ГКПП - новата оптична кабелна линия ще бъде положена по цялата дължина на пътя (съществуващ и нов) през банкета.

От възложителя - Областна администрация Благоевград и Агенция „Пътна инфраструктура“ за цитираното ИП в неговата цялост, на основание чл. 93, ал. 9, т. 1 от ЗООС е заявено искане да се проведе задължителна оценка на въздействието върху околната среда, без да се извършва преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС. Предвид Решение № 215/23.03.2023 г. на Министерския съвет, на основание чл. 94, ал. 1, т. 5 от ЗООС, компетентен орган за вземане на Решение по ОВОС е министърът на околната среда и водите.

Предвид изискванията на чл. 4а от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на ИП спрямо режимите, определени в действащите планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и планове за управление за риска от наводнения (ПУРН). Съгласно изразено становище от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ с вх. № ОВОС-58-5/11.06.2024 г. на МОСВ (копие от което прилагаме за съобразяване) на основание чл. 155, ал. 1, т. 23 от Закона за водите, ИП е допустимо спрямо ПУРБ на ЗБР (2016-2021 г.) и ПУРН на ЗБР (2022-2027 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.

От представената информация става ясно, че за осъществяването на ИП е предвидено изготвянето на Подробен устройствен план - Парцеларен план (ПУП-ПП) за път III-1008 “Струмяни- ГКПП „Клепало“ и ПУП-ПЗ за ГКПП „Струмяни - Берово“ и Парцеларни планове за обектите на довеждащата инфраструктура - нова BEJ1 и OKJI. Заявено е искане за допускането само на ОВОС (в случаите по чл. 91, ал. 2 от ЗООС, когато за ИП включено в приложение № 1 или в приложение № 2 към ЗООС, се изисква изготвянето на самостоятелен план или програма по чл. 85, ал. 1 и 2 от ЗООС). Посочено е, че:

  • Плановите документи се изработват с единствена цел - урегулиране на териториалното устройство на предвидената бъдеща инженерна инфраструктура;
  • Плановите документи няма да засягат площи излизащи извън рамките на необходимите за изграждане на елементите на инженерната инфраструктура;
  • обхватът, обемът и елементите на инженерната инфраструктура, касаеща плановите документи и инвестиционните проекти са изцяло идентични.

Предвид горепосоченото, допускаме прилагането на разпоредбата на чл. 91, ал. 2 от ЗООС и извършването само на една от оценките по реда на Глава шеста, която в конкретния случай е процедурата по ОВОС.

Писмено потвърждение, че за проектите на ПУП-ПП за път III-1008 “Струмяни- ГКПП „Клепало“ и ПУП-ПЗ за ГКПП „Струмяни - Берово“ и Парцеларни планове за обектите на довеждащата инфраструктура - нова BEJI и OKJI не се изисква извършването на процедура по екологична оценка, както и оценка за съвместимост, ще Ви предоставим след приключване на процедурата по реда на Глава шеста, раздел трети от ЗООС и чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), и след като потвърдите мотивирано, че проектите на планове:

  • съвпада по обхват и предмет с ИП, за което е проведена процедурата по реда на Глава шеста, раздел трети от ЗООС и чл. 31 от ЗБР;
  • са предвидени и изпълнени по подходящ начин съотносимите условия и мерки от постановеното Решение по ОВОС, с което се одобрява осъществяването на ИП.

II. По отношение на изискванията на Глава седма от ЗООС:

При устройственото планиране на територията се осъществява контрол на планирането на нови строежи в близост до съществуващи предприятия/съоръжения с нисък или висок рисков потенциал, където разполагането им може да бъде източник или да повиши опасностите или последствията от възникване на голяма авария в тези предприятия/съоръжения, предвид разпоредбата на чл. 104 от ЗООС.

В уведомлението за ИП. възложителят е посочил, че в съответствие с разпоредбите на чл. 104 от ЗООС, в близост до проектните трасета няма разположени предприятия и/или съоръжения, класифицирани по реда на глава седма от ЗООС.

III. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

При извършена проверка, относно местоположението на територията, предмет на ИП се установи, че не попадат в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), но част двата Варианта на трасе на пътя, както и част от кабелните трасета попадат в границите на защитена зона (Натура 2000 място), по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР): BG0000366 „Кресна - Илинденци“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-264/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите, изм. и доп. със Заповед №РД-992/21.10.2022 г. (обн. ДВ бр. 41/2021г. и бр. 85/2022 г.). При извършената проверка се установи също, че по Вариант 1 се засягат природни местообитания 6210 Полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик (Festuco Brometalia) (* важни местообитания на орхидеи), 6520 - Планински сенокосни ливади и 9130 Букови гори от типа Asperulo-Fagetum, както и местообитания на следните видове, предмет на опазване в зоната: Rosalia alpine, Euplagia quadripunctaria, Cucujus cinnaberinus, Euphydryas aurinia, Bombina variegate, Triturus karelinii, Rhinolophus ferrumequinum, Rhinolophus hipposideros, Myotis myotis, Myotis emarginatus, Myotis blythii, Myotis bechsteinii, Barbastella barbastellus, Canis lupus, Ursus arctos, по Вариант 2 се засягат природни местообитания 6210 Полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик (Festuco Brometalia) (* важни местообитания на орхидеи), 6520 - Планински сенокосни ливади, както и местообитания на следните видове, предмет на опазване в зоната: Rosalia alpina, Cucujus cinnaberinus, Euphydryas aurinia, Bombina variegata, Triturus karelinii, Rhinolophus ferrumequinum, Rhinolophus hipposideros, Myotis myotis, Myotis emarginatus, Myotis blythii, Myotis bechsteinii, Barbastella barbastellus, Canis lupus, Ursus arctos.

Инвестиционното предложение попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр.73/2007 г., изм. и доп.) и подлежи на процедура по оценка за съвместимостта му е предмета и целите на опазване на защитени зони по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР.

Извършената проверка по реда на чл. 39, ал. 2 във връзка е чл.12, ал. 2 от Наредбата за ОС установи, че:

  • реализацията на ИП за „Изграждане на ГКПП „Струмяни - Берово“, в едно с необходимата довеждаща инженерна инфраструктура, в т. ч. път III-1008 „Струмяни - ГКПП „Клепало“ е допустима:
  • спрямо режимите, посочени в заповедите за обявяване на защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци“;

След анализ на представената информация за ИП и на основание чл. 39, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от нея, преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие, е че реализацията на ИП има вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци“ поради следните мотиви:

  1. При реализирането на ИП се предполага пряко унищожаване, увреждане и фрагментиране на природни местообитания 6210, 6250 и 9130 и местообитания на цитираните по-горе видове, предмет на опазване в защитена зона BG0000366 „Кресна - Илинденци“ , включително и трансформацията им поради по-голямата вероятност от навлизане на чужди, рудерални/синантропни и инвазивни видове в тях;
  2. Участъците от трасетата на кабелните линии и пътя, пресичащи зоната, преминават през местообитания на видове, предмет на опазване в зоната, което предполага тяхната фрагментация;
  3. Предвид характера на инвестиционното предложение съществува вероятност от въздействието „бариерен ефект” чрез прекъсване на миграционни коридори (хранителни, размножителни, сезонни, вертикални и хоризонтални), значими за животните, предмет на опазване в зоната, включително и генетична изолация на популациите им.
  4. Реализирането на ИП е свързано с различно по продължителност и интензивност безпокойство на животинските видове и прогонване от местообитанията им, поради засилено антропогенно и техногенно натоварване, което предполага изменение в популациите им, включително и поради вероятност от смъртност на екземпляри;
  5. При реализиране на ИП е възможно генериране на емисии, замърсяващи компонентите и факторите на околната среда (водите, въздуха, почвите, вредни физични фактори-шум и др.), както и отпадъци, във вид и количества, които могат да окажат значително отрицателно въздействие върху местообитания и видове, предмет на опазване в защитените зони.
  6. Възможно е кумулативно въздействие от едновременната реализация на настоящото инвестиционно предложение и други ИП/ППП със сходен или с различен характер, попадащи в обхвата на засегнатата защитена зона;

На основание чл. 39, ал. 6, т. 4 от Наредбата за ОС, уведомяваме, че подробна информация и публичен достъп до данните за защитените зони, процедурите за оценка на съвместимост и свързани с тях документи са налични на интернет страницата https://natura2000.egov.bg/EsriBg.Natura. Public. Web. App/Home/Natura2000ProtectedSites, където може да се намерят данни за видовете и местообитанията, предмет на опазване в зоните.

 

Копие от писмото е изпратено до РИОСВ – Благоевград, БД „Западнобеломорски район“, община Струмяни, кметство с. Велющец, кметство с. Горна Рибница, кметство с. Клепало, кметство с. Микрево, кметство с. Раздол, кметство с. Седелец, кметство с. Цапарево.

 

/отг. от МОСВ на 04.07.2024 г./