Категории
Превантивна дейност

Проект на Ловностопански план и План за дейностите по опазване на горските територии от пожари на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“,

Днес, 23.06.2022 г., в изпълнение на чл. 8, ал. 4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (Наредба за ЕО), във връзка с постъпило в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) уведомление за проект на Ловностопански план и План за дейностите по опазване на горските територии от пожари на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“, МОСВ информира за следното:

             І. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

 Планът за ловностопанска дейност е разработен като неразделна част от горскостопанския план на влятото ДГС „Чепеларе“ в ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“, териториално поделение на „Южно-централно държавно предприятие“ ДП (ЮЦДП) - гр. Смолян по договор между Регионална дирекция по горите Смолян, ЮЦДП Смолян и „НИС ЛТУ“ Бюро за уредба на горите, гр. София.                               

Площта на влятото ДГС „Чепеларе“ в ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ е част от втори горскостопански участък „Павелско-Чепеларе“. В административно - териториално отношение се числи към Регионална дирекция по горите гр. Смолян. Районът на дейност на влятото ДГС „Чепеларе“ е разположен изцяло в Централните Родопи. Обхваща част от източните и западните склонове от водосбора на Чепеларска река, в землищата на населените места Чепеларе, Богутево и Проглед. В административно отношение се намира на територията на община Чепеларе, област Смолян.

Съгласно представената информация за териториалният обхват на ТП ДГС „Акад. Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ е извършена инвентаризация, съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за горите (ЗГ).

За ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ са изготвени проект на ЛСП и ПДОГТП.

Съгласно ЛСП общата ловностопанска площ на ловностопанските райони от района на дейност на бившето ДГС „Чепеларе“ възлиза на 11872,0 ха. Към ловностопанската площ не са включени площите на населените места и курорта, затворени в границите на ловностопанските райони, в размер на 338,0 ха.

За главен вид дивеч във всички ловностопански райони е определен сърната, със съпътстващи видове благороден елен, дива свиня и заек.

На територията на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ не са планирани технически сечи за ловностопански мероприятия, направата на нови дивечови ниви, дивечови сечища и дивечови просеки, както и бази за интензивно стопанисване на дивеча (БИСД), а само подобряване и поддържане на съществуващата фуражна база.

Предвидено е поставянето на следните биотехнически съоръжения: закрито високо чакало - 3 бр., хранилка ясла - 13 бр., хранилка за дива свиня - 4 бр., открито чакало - 2 бр., солище за едър дивеч - 14 бр. и стьрвилище – 5 бр.         

Съществуващата пътна мрежа в обхвата на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ е пригодна за провеждане на ловностопанската дейност. В годината на инвентаризацията стопанството разполага с добра и достатъчна административна и складова база, като част от нея има нужда и от периодичен ремонт.

За цялостния обхват на ловностопанската дейност към влятото ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ трябва да се включат и разходите за ремонт на сгради, пътища, закупуване и амортизационни отчисления на машини, съоръжения и транспорт и др.

Съгласно ПДОГТП горите са разделени според степента на пожарен риск в три класа (площта по класове на пожарна опасност е на ниво подотдел):

            -Към I клас с висока пожарна опасност са отнесени всички иглолистни насаждения и култури на много сухи, сухи и сухи до свежи месторастения с височина до 8 метра, насаждения със съхнещи ветровални и снеговални петна, непочистени сечища и пожарища, както и намиращите се в съседство голи площи с гъста и висока тревна покривка, с обща площ 214.9 ха (2.0 %);

              -Към II клас със средна пожарна опасност са отнесени всички иглолистни насаждения и култури на свежи до сухи месторастения, както и всички широколистни дървостои на много сухи, сухи и сухи до свежи месторастения. Тук са отнесени и незалесените голи площи с гъста и висока тревна покривка. Общата площ на териториите, отнесени към този клас е 6027.2 ха (57.0%);

            -Към III клас с ниска пожарна опасност са отнесени всички иглолистни насаждения и култури на свежи до влажни и влажни месторастения, както и всички широколистни дървостои на свежи до сухи, свежи, свежи до влажни и влажни месторастения и намиращите се в съседство голи площи, отнесени към този клас са 4342.6 ха (41.0%).

През ревизионния период в ПДОГТП на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ противопожарните мерки се изразяват в превантивни дейности по опазване на горите от пожари и в поддържане на съществуващите съоръжения. В границите на стопанството не е предвидено обособяване на лесокултурни прегради, минерализовани и санитарни ивици, пожарозащитни пояси, изграждане на площадки за кацане на авиационна техника, места за палене на огън, маршрути за патрулиране, бариери на горските автомобилни пътища и др.

Предвижда се изграждането и оборудването на 4 нови водоизточника в местността „Ракидата", при махала „Асенец", в горния край на теченията на Янчовска и Богутевска река, бариери на горските автомобилни пътища - само за тези горски автомобилни пътища, които не са за обща употреба и водят в горски масиви от 1 клас на пожарна опасност, както и техническа сеч за просветление на пътища и просеки, служещи за движение на противопожарна техника и за лесокултурни прегради.

Предвижда се и изграждане на нови камионни пътища с обща дължина 14,4 км, поддържане на съществуващите чрез окастряне на дървесната растителност около тях (където преминават през горски масиви) на 2 м във вертикално отношение.

Съгласно внесеното уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за ОС, приложената обяснителна записка и внесената допълнителна информация към тях, територията на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ попада в границите на три защитени зони („Натура 2000” места) по смисъла на Закона за биологичното разнообразие и седемнадесет защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както следва:

               -Защитена зона (ЗЗ) BG0001030 „Родопи-Западни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-278/31.03.2021 г. на МОСВ (обн., ДВ, бр. 45/2021 г.);

               -ЗЗ BG0001031 „Родопи-Средни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-351/31.03.2021 г. на МОСВ (обн., ДВ, бр. 59/2021 г.);

               -ЗЗ BG0002105 „Персенк” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-772/28.10.2008 г. на МОСВ (обн., ДВ, бр. 103/2008 г.);

                -Защитена местност (ЗМ) „Куцинско блато“, разположена в землището на с. Проглед, общ. Чепеларе, обл. Смолян, обявена като природна забележителност със Заповед № 1187/19.04.1976 г. на Министерство на горите и опазване на природната среда (обн., ДВ, бр. 44/1976 г.), прекатегоризирана на защитена местност със Заповед № РД-324/31.03.2003 г. на МОСВ (обн., ДВ, бр. 42/2003 г.). Не са установени горски територии при последната инвентаризация и същата не е предмет на горскостопанския и ловностопанския план.

            Така представеното с вх. № НСЗП-21/20.01.2022 г. в МОСВ уведомление по чл. 10, ал. 1 от Наредбата за ОС за проект на ЛСП и ПДОГТП на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ и допълнителна информация с вх. № НСЗП-21/27.04.2022 г. приемаме и като уведомление съгласно Приложение № 3 към чл. 8, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (Наредбата за ЕО).

Съгласно предвижданията на ЛСП и ПДОГТП на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“, реализациите на плановете попадат в обхвата на чл. 85, ал. 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС).

С проекта на ПДОГТП се очертава рамката за развитие на инвестиционни предложения по Приложение № 2 от ЗООС, т. 10  буква „д“- строителство на пътища (невключени в приложение № 1). В тази връзка проектът на ЛСП и ПДОГТП на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2, т. 3 на Наредбата за ЕО, поради което подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка (ЕО).

Съгласно представената информация, проектът на ЛСП и ПДОГТП на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ се одобрява от Изпълнителната агенция по горите, поради което съгласно чл. 4, т. 1 от Наредбата за ЕО компетентен орган за провеждане на процедурата за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО е министърът на околната среда и водите.

 

ІІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Проектът на ЛСП и ПДОГТП на ТП ДГС „Академик Николай Хайтов“ за частта на влятото ТП ДГС „Чепеларе“ подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО. В тази връзка планът попада и в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ОС, поради което за него следва да бъде извършена оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитени зони, която се извършва чрез процедурата по преценяване на необходимостта от извършване на ЕО, по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР.

След направената проверка от МОСВ за допустимост по смисъла на чл. 37, ал. 2 от Наредбата за ОС се установи, че проект на ЛСП и ПДОГТП на TП ДГС „Академик Николай Хайтов” за частта на влятото TП ДГС „Чепеларе” е допустима при съобразяване на произтичащите от тях планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с:

- режимите на ЗМ „Куцинско блато”, определени със Закона за защитените територии и заповедта за обявяването й;

 -режимите на защитените зони BG0001030 „Родопи-Западни”, BG0001031 „Родопи- Средни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и BG0002105 „Персенк” за опазване на дивите птици, определени със заповедите за обявяването им.

След преглед на представената документация и на основание чл. 37, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от нея, е направена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие, според която проект на ЛСП и ПДОГТП на TП ДГС „Академик Николай Хайтов” за частта на влятото TП ДГС „Чепеларе”, няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитени зони.

 

/отговорено от МОСВ на 23.06.2022 г./