Категории
Превантивна дейност

Програма за трансгранично сътрудничество 2021-2027 г. и Териториална стратегия за интегрирани мерки, съфинансирани по Инструмента за присъединителна помощ между Република България и Република Северна Македония

Днес, 07.07.2021 г., в изпълнение на чл. 8, ал. 4 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (Наредба за ЕО), във връзка с постъпило в Министерство на околната среда и водите (МОСВ)  уведомление по чл. 8, ал. 1 от Наредба за ЕО, както и допълнителна информация за Програма за трансгранично сътрудничество 2021-2027 г. и Териториална стратегия за интегрирани мерки, съфинансирани по Инструмента за присъединителна помощ между Република България и Република Северна Македония, МОСВ информира за следното:

І. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация географския обхват на програмата е: Република България — 2 NUTS III области: Благоевград и Кюстендил; Република Северна Македония - 3 NUTS III райони: Североизточен, Източен и Югоизточен.

Общата цел на програмата е „Укрепване на териториалното сближаване на трансграничния регион Република България и Република Северна Македония“. Заложени са следните цели, приоритети и специфични цели (СпЦ):

1. Цел на политиката 2 — „По-зелена, нисковъглеродна Европа“:

1.1. Приоритет 1 „По-зелен граничен регион“.

1.2. СпЦ „Подобряване на защитата и опазването на природата, биологичното разнообразие и зелената инфраструктура, включително в градските райони, и намаляване на всички форми на замърсяване“.

Предвидени за подкрепа са следните дейности/инвестиции:

- Инвестиции за изграждане на зелени площи (зелени балкони, зелени стени, зелени покриви, атриум, зелени настилки, зелен паркинг, зелени огради, шумоизолации и др.);

- Инвестиции за изграждане на извънградски зелени площи, включително подобряване на връзките между зелените площи (алеи от дървета и улични дървета/жив плет, зелени детски/училищни площадки, речни зелени площи);

- Инвестиции за изграждане на градски зелени площи (градски/исторически, паркове градини, квартални/институционални/спортни зелени пространства/съоръжения/ зони с неподдържана растителност);

- Инвестиции за изграждане на зелени площи за управление на водите, вкл. дъждовни (зелени крайпътни канали за дъждовни води, инфилтрационни басейни/изкопи, зелени резервоари, дъждовни градини, устойчиви градски дренажни системи и др.);

В допълнение към гореспоменатите инвестиции, програмата възнамерява да подкрепи следните действия в съответствие с нуждите от насърчаване на зелени инвестиции и екосистемни решения:

- Инвестиции в дейности, предназначени за контрол на замърсяването и рехабилитация на реки и изоставени полета;

- Подкрепа за съвместни стратегии и планове за действие за повишаване на осведомеността и разработване на нови инструменти, извършване на тестове, както и трансфер на решения между съответните заинтересовани страни.

2. Цел на политиката 3 „По-свързана Европа“:

2.1. Приоритет 2 „По-свързан граничен регион“.

2.2. СпЦ „Развитие на климатично устойчива, интелигентна и интермодална, национална, регионална и местна мобилност, включително подобрен достъп до TEN-T и трансгранична мобилност“.

Предвиден за подкрепа е следния стратегически проект:

- Създаване на нов ГКПП „Клепало“ между Република България и Република Северна Македония. Специфични цели на проекта са: Облекчаване на нарастващия трафик на хора и стоки между двете страни; Укрепване на комуникационните връзки между двете страни; Подобряване и разширяване на достъпа до основна TEN-T мрежа.

3. Цел на политиката 5 „Европа по-близо до гражданите“:

3.1. Приоритет 3 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“

3.2. СпЦ „Насърчаване на интегрираното социално, икономическо и екологично развитие, културното наследство и сигурността в райони, различни от градските“.

Изведени са две стратегически цели: 1. „Социално развитие и сближаване чрез устойчив икономически растеж, базиран на „икономика на знанието“ и насочен към преодоляване на съществените различия между населените места от различни йерархични нива в зоната на ТГС“ и 2. „Развитие на по-добър достъп до услуги от общ интерес“. Избрани са и конкретни специфични цели, които да осигурят много добра стратегическа рамка за обединяване на предприятията, гражданите и органите в колективни действия и които носят споделени ползи и широко договорени решения на общите териториални предизвикателства. Предвидени за подкрепа са следните дейности и мерки към специфичните цели:

- СпЦ 3.1.1: Повишаване на конкурентоспособността на местната икономика и подобряване на бизнес средата.

- СпЦ 3.1.2: Културно-историческото наследство на Република България и Република Северна Македония - предпоставка за развитие на атрактивен всесезонен туристически продукт чрез съвместни интелигентни решения с гарантиран достъп и участие на всички.

 

Съгласно представената допълнителна информация Приоритет 3 Интегрирано развитие на трансграничния регион на проекта на програмата е идентифициран в изпълнение на цел на политиката 5 „Европа по-близо до гражданите“, като за прилагането на тази цел е предвидено разработването и впоследствие изпълнението на ТСИМ. Уточнено е, че в йерархичната система от документи, Програмата заема лидерска позиция, а ТСИМ е вторичен документ, композиран върху аналитична и стратегическа рамка на програмата. Териториалната стратегия за интегрирани мерки служи за определяне на интервенциите по цел на политиката 5 „Европа по-близо до гражданите“, във връзка с което тази стратегия представлява част от самата програма. Мерките по стратегията адресират конкретни териториални нужди, които в съдържателен план не се различават от допустимите за подкрепа дейности по програмата. Стратегията ще бъде подкрепена в рамките на приоритет 3 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“.

Направеният за нуждите на Програмата за сътрудничество INTERREG - IPA CBC 2021-2027 между Република България и Република Северна Македония анализ констатира наличието на „сходни икономически, социални и териториални предизвикателства, нужди и потенциали“, което дава основание „целият съответен трансграничен регион да се определи като функционална зона, за която да се изработи териториална стратегия за развитие“ (области Благоевград и Кюстендил от българска страна и Североизточен, Източен и Югоизточен райони за планиране от страна на Република Северна Македония).

В стратегията са включени следните стратегически и специфични цели:

  1. Стратегическа цел: Социално развитие и сближаване чрез устойчив икономически растеж, базиран на „икономика на знанието“ и насочен към преодоляване на съществените различия между населените места от различни йерархични нива в зоната на ТГС.
  2. СпЦ: Повишаване на конкурентоспособността на местната икономика и подобряване на бизнес средата.
  3. СпЦ: Културно-историческото наследство на Република България и Република Северна Македония - предпоставка за развитие на атрактивен всесезонен туристически продукт чрез съвместни интелигентни решения с гарантиран достъп и участие на всички.

 

Програма за трансгранично сътрудничество 2021-2027, съфинансирана по Инструмента за предприсъединителна помощ, между Република България и Република Северна Македония“ и ТСИМ, попадат в обхвата на чл. 85, ал. 1 от ЗООС и на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ЕО, подлежат на процедура по екологична оценка (ЕО). Съгласно чл. 82, ал. 1 от ЗООС процедурата по ЕО се съвместява изцяло с действащите процедури по изготвяне на планове/измененията на планове и завършва преди тяхното одобряване. Програмата и ТСИМ ще се одобряват от Министерския съвет по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството, предвид което, на основание чл. 4, т. 1, както и чл. 4 т. 2 от същата Наредба във връзка с чл. 10, ал. 2, т. 4 от ЗООС, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е министърът на околната среда и водите.

Съгласно получено становище по чл. 155, ал. 1, т. 23 от Закона за водите с изх. № П-1-155(1)/09.06.2021 г. на Басейнова дирекция „Западнобелорски район“, „Програма за трансгранично сътрудничество 2021-2027 г., съфинансирана по Инструмента за присъединителна помощ между Република България и Република Северна Македония“ е допустима спрямо План за управление речните басейни на Западнобеломорски район (2016-2021) и План за управление на риска от наводнения на Западнобеломорски район (2016-2021), при спазване на условията от становище с изх. № П-1-155(1)/09.06.2021 г.

ІІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

При извършената проверка за допустимост по смисъла на чл. 36, ал. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) се установи, че така представените Програма за трансгранично сътрудничество 2021-2027 г., съфинансирана по Инструмента за присъединителна помощ между Република България и Република Северна Македония и ТСИМ са допустими при съобразяване на произтичащите от тях планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с:

- режимите на защитените територии, определени със Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и с утвърдените планове за управление,

- режимите на защитените зони, определени със заповедите по чл. 12 от ЗБР и плановете за управлението им.

На основание чл. 36, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от същата е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие, според която Програма за трансгранично сътрудничество 2021-2027 г., съфинансирана по Инструмента за присъединителна помощ между Република България и Република Северна Македония и ТСИМ няма вероятност да окажат значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони от мрежата Натура 2000.

 

отг. от МОСВ на 29.06.2021 г.

Документи